Septembrová Ars Poetica Neosoliensis na Námestí SNP

KULTÚRA
0 /

Milovníci krásneho slova a hudby sa môžu tešiť na prvé poprázdninové podujatie Ars Poetica Neosoliensis.  Táto tradičná banskobystrická kultúrna pochúťka sa uskutoční vo štvrtok 13. septembra  o 15:00 hod. na terase Forum Caffe – restaurant na Námestí SNP.

Užite si ešte letné bystrické námestie plné poézie a hudby

Septembrovú ARS POETICU NEOSOLIENSIS už tradične pripravil a moderuje bystrický básnik Miroslav Kapusta. Návštevníkov ako zvyčajne pozýva slovami:

„Priatelia, leto slnkom ešte praží ako najaté a aj keď dažďu nie raz iba visia nohy, nás to neodrádza a čochvíľu sme tu s poéziou slova, hudby a výtvarna opäť v ich ďalšom vydaní. Všetci do jedného sa tešíme na Vašu prítomnosť.“

Vo štvrtok 13. septembra od tretej popoludní budú účinkovať poeti a poetky Tomáš Pohorelec, Jozef Gábriš (CZ), Viliam Rosinský, Denisa Harineková, Diana Laslopová Soňa Sun Sanejková.

O hudbu a spev s gitarou sa postarajú Tomáš PohorelecMartin Chrobák. Výtvarnú scénu pripravuje výtvarník Ladislav Lakatoš,  techniku a ozvučenie má na starosti Martin Dubníček.

ars poetica1

Ars Poetica Neosoliensis

Tento projekt vznikol v máji 2011. Jeho zakladateľom bol básnik Miroslav Kapusta, s prvotnou organizátorskou spoluúčasťou Igora Šimega, v tom čase režiséra STV, herca, speváka a zároveň člena kultúrnej komisie mesta Banská Bystrica. On prišiel s návrhom  koncipovať Ars Poeticu  ako súčasť Banskobystrického kultúrneho leta, s priamou produkciou na Námestí SNP aj s podporou mesta Banská Bystrica.

Cieľom projektu bolo vyhľadávanie poetov z Banskej Bystrice a blízkeho okolia, dať im priestor k vlastnej prezentácii sa čítaním  svojich autentických textov a to bez ohľadu na vek a či sa jedná o pokročilých alebo začiatočníkov.

ars poetica2

Od samého začiatku bola súčasťou Ars Poetica Neosoliensis i hudobná produkcia mladých muzikantov, najmä poslucháčov konzervatória J. L. Bellu, či Akadémie umení z Fakulty múzických umení, ale aj iných. Tiež sa dal priestor výtvarnej zložke, dotvárajúcej charakter “happeningového” podujatia za výdatnej spoluúčasti Verejnej knižnice M. Kováča Banská Bystrica, najmä z hľadiska propagácie.

Dnes je Ars Poetica Neosoliensis trvalou súčasťou kultúrneho a umeleckého života v Banskej Bystrici.

ars poetica plagat

Autor: (dem), Foto: ilustračné