Komunálne voľby 2018: Primátor je zrejme jasný, o poslancov sa pobijú osobnosti

Komentár
13 /

Úderom utorkovej polnoci skončilo podávanie kandidátok do komunálnych volieb, ktoré budú 10. novembra 2018. Tak poznáme mená kandidátov na bystrického primátora a záujemcov o 31 poslaneckých mandátov v Mestskom zastupiteľstve Banská Bystrica.

Aj keď konečnú kandidátku s poradím jednotlivých kandidátov na primátora mesta  a poslancov vo volebných obvodoch ešte musí schváliť volebná komisia, pohľad do zoznamu kandidátov už niečo napovedá.

Už na prvý pohľad je zrejmé, že oproti posledným komunálnym voľbám v roku 2014 sa výrazne zredukoval počet kandidátov na primátora z 15 na 4. Podobne je to aj u kandidátov na mestských poslancov z 225 na 118. To o niečo uľahčí výber voličom a nebudú sa tak trieštiť hlasy.

Čo sa týka volieb primátora, všeobecne v Banskej Bystrici medzi ľuďmi panuje názor, že najväčším favoritom je súčasný primátor Ján Nosko a s veľkou pravdepodobnosťou opakovane aj tieto  voľby vyhrá . Opäť kandiduje ako nezávislý. Hoci mu stačilo získať len 500 podpisov,  podarilo sa mu ich vyzbierať až 2578, čo tiež o niečom svedčí.

 Politicky vyjadrila podporu Noskovi  najsilnejšia vládna strana SMER – SD ústami predsedu vlády SR Petra Pellegriniho. K Noskovej podpore sa pravdepodobne  pridajú aj ďalšie strany či organizácie. 

To mu prinesie isté hlasy voličov parlamentnej vládnej koalície (napriek politickým turbulenciám vo veľkej politike sú to stále disciplinovaní voliči), ale voliť ho budú aj voliči opozičných strán  i množstvo politicky nevyhranených voličov, pretože Ján Nosko dokáže zjednocovať ľudí. 

Jednoducho preto, lebo Ján Nosko za uplynulé štyri roky nečelil žiadnemu väčšiemu škandálu, bol otvorený voči ľuďom bez rozdielu politických tričiek, osobne prispel k dynamickému rozvoju mesta, za všetko stačí spomenúť novú autobusovú stanicu a odstránenie 30 – ročného bystrického strašidla, čím splnil jeden zo svojich najdôležitejších predvolebných sľubov.

Proti nemu stojí predstaviteľ koalície piatich opozičných strán SaS, OĽaNO, KDH, Sme rodina – Boris Kollár a Progresívne Slovensko, mestský a krajský poslanec  Igor Kašper. Je zvláštne, že pred podaním svojej kandidátky sa staval do pozície nezávislého s podporou stredopravých strán, dokonca po meste mal zbierať podpisy občanov, ale napokon ide ako stranícky kandidát.

Dalo by sa povedať, že opäť si raz niekto šliape po jazyku, na čo sme si u Kašpera od jeho vlaňajšej neúspešnej kandidatúry na bystrického župana už zvykli. Pred rokom mu to vynieslo post krajského poslanca, teraz zrejme kalkuluje aspoň s poslaneckým mandátom do mestského zastupiteľstva, keďže súčasne kandiduje aj na poslanca MsZ v okrajových častiach mesta, kde je na dva mandáty päť kandidátov.

V tejto súvislosti je neštandardné i to, že na poslancov ide do volieb koalícia nestraníkov z Banskobystrickej alternatívy (BBA) so stredopravými stranami, ktoré pochopiteľne podporujú aj svojho kandidáta na primátora, ale BBA Igora Kašpera nepodporí. Táto dvojkoľajnosť a nejednotnosť „opozície“ voči Noskovi  reálne znižuje beztak malé šance Kašpera poraziť Noska (ak také objektívne vôbec existovali). To by sa muselo stať niečo veľmi nepredvídateľné, aby očakávaný výsledok voľby primátora bol iný.

V kandidátke na poslancov je predsa len situácie trochu iná. Polovičný počet kandidátov oproti predchádzajúcim komunálnym voľbám určite nebude na úkor ich kvality,  pretože kandiduje množstvo bystrických osobností s prevahou nestraníkov nad straníkmi. Napokon v týchto voľbách platia predsa len trochu iné pravidlá voličského výberu.

Na rozdiel od parlamentných volieb s pomerným systémom hlasovania sa v komunálnych voľbách hlasuje väčšinovým systémom, čiže vyberáte si viacerých kandidátov z rôznych strán či zoskupení podľa toho, či ich poznáte a dôverujete im.  Je pred nami ešte celá volebná kampaň, takže priestor na voličské rozhodovanie bude dostatočný.

Tohtoročné komunálne voľby v Banskej Bystrici budú tak trochu lotériou hlavne vo vzťahu k povolebnému usporiadaniu poslaneckých klubov, o akú väčšinu v zastupiteľstve sa bude môcť oprieť budúci primátor. O tom rozhodnú bystrickí voliči 10. novembra.

Autor: Miro Toman, Foto: ilustračné