Pocta Ivanovi Palúchovi v Banskej Bystrici

KULTÚRA
2 /

ivan paluch1

Pomaly to budú tri roky, čo sme sa v Banskej Bystrici rozlúčili s hereckou legendou Ivanom Palúchom. Vďaka Občianskemu združeniu Zaživa na amfiteátri… si Bystričania pripomenú tohto známeho herca na III. ročníku festivalu Pocta Ivanovi Palúchovi, ktorý začína v utorok  12. júna 2018.

Festival venovaný pamiatke Bystričana Ivana Palúcha

Dejiskom festivalu bude opäť kinosála Múzea SNP, kde v pripravenom programe môžu návštevníci bližšie spoznať túto hereckú legendu.

Festival venovaný pamiatke Ivana Palúcha, ktorý sa do umeleckého neba odobral predčasne v júli 2015, pripravilo občianske združenie Za živa na amfiteátri… s partnermi. Združenie sa snaží predovšetkým o umelecké oživenie amfiteátra.

Aj tento festival sa mal pôvodne konať v priestoroch bývalého banskobystrického letného kina, no organizátori v roku 2016 usúdili, že podujatiu bude lepšie svedčiť komornejšie prostredie, preto sa rozhodli pre kinosálu Múzea SNP.

„Myslíme si, že takýto umelec si plne zaslúži aj poctu v podobe filmového festivalu. Dúfame, že sa nám pilotné podujatie vydarí a že sa nám v budúcnosti podarí získať dostatok prostriedkov, aby ďalšie ročníky mohli byť filmovo bohatšie. Verím, že z podujatia sa stane viacročná tradícia, aby sme aspoň čiastočne splatili dlh, ktorý voči Ivanovi Palúchovi máme,“

povedal na úvodnom ročníku festivalu  Vladimír Bahýl, predseda Občianskeho združenia Zaživa na amfiteátri…

Zdá sa, že jeho želanie sa darí napĺňať. Organizátorom podujatia je OZ Zaživa na amfiteátri… v spolupráci s Akadémiou umení a Mestom Banská Bystrica.

Program festivalu v kinosále Múzea SNP

Utorok 12. júna 2018

17:00 – 19:00  Prehliadka humoru vo filmoch študentov Akadémie umení

19:00 – 21:00  Večer s Marianou Čengel Solčanskou – rozprávanie o Ivanovi Palúchovi

Filmpoviedka: Obhliadka, (2010), 80 min. réžia: Mariana Čengel Solčanská

Streda 13. júna 2018

18:00 – 19:00 Spomienka na rozhovor s Ivanom (Rasťo Piško a Kateřina Javorská)

19:00 – 21:00 Zabitá neděle, (1969), 78 min. réžia: Drahomíra Vihanová

Ivan Palúch (* 20. jún 1940, Zvolen – † 3. júl 2015, Martin)

Herecká legenda prežila celý svoj život v Banskej Bystrici, kde je aj pochovaný na miestnom katolíckom cintoríne. Diváci ho poznajú predovšetkým ako Adama Šangalu a princa Bajaju. Výpočet jeho filmových úloh je však oveľa bohatší. Na svojom konte ich má viac ako 40 vo filme a k tomu ešte vyše 80 televíznych postáv.

Herecké úspechy slávil aj v zahraničí. Na  medzinárodnom filmovom festivale v Cannes v roku 1968 mal tri nominácie na Zlatú Palmu. Nakoniec získal striebornú za film Čoskoro bude koniec sveta, kde si zahral so slávnou francúzskou herečkou Annie  Girardotovou, s ktorou ostali doživotní priatelia. Žiaľ jeho tvorivý rozlet tvrdo poznačila normalizácia, ktorá ho na takmer pätnásť rokov vyradila z hereckej činnosti.

plagat pocta ivanovi paluchovi

Ivan Palúch bol držiteľom viacerých medzinárodných ocenení, no doma sa dožil uznania až na sklonku života. Má pamätnú tabuľu na filmovom Moste slávy v Trenčianskych Tepliciach i dlaždicu na Chodníku slávy pred Divadlom Pavla Országha Hviezdoslava v Bratislave.

Herec miloval Banskú Bystricu. S družkou Idou Muškovou býval v malom byte na Fortničke. V roku 2009 získal Cenu mesta za vynikajúce výkony a činnosť, ktorou sa významným spôsobom pričinil o kultúrny rozvoj mesta pod Urpínom.

 

Autor: (dem), Foto: ilustračné a archív