Dukla nadelila päťku Novej Bani a je bod od postupu do druhej ligy + HLASY

4 /

Futbalisti banskobystrickej Dukly v 25. kole tretej futbalovej ligy stred zdolali doma v Kremničke Novú Baňu hladko 5:0, keď hetrikom sa tentoraz prezentoval útočník Radoslav Ďanovský. Banskobystričania si po remíze Lučenca s Rimavskou Sobotou upevnili pozíciu na čele súťaže. Rovnako platí i to, že na jar sme ešte neprehrali.

O všetkom podstatnom sa už rozhodlo v prvom polčase. Domáci futbalisti herne dominovali, súpera nepúšťali do žiadnych šancí a navyše premenili každú jednu vyloženú príležitosť. Tú prvú už v jedenástej minúte. Prihrávku Ďanovského upratal na päťke do siete Lukáš Laksík1:0. Do polhodiny bolo 2:0, pretože odrazená lopta od obrancu hostí putovala Radoslavovi Ďanovskému a ten ju z prvej poslal do bránky. Nebolo to všetko. V 36. minúte poslal pekný center do šestnástky Savič a hlavou sa presadil opäť Radoslav Ďanovský3:0. Nová Baňa hrozila iba zo štandardiek, respektíve z rohov, ale bystrická defenzíva na čele s gólmanom Krejčím bola bezchybná.

Aj po zmene strán sa hralo zväčša na polovici súpera. Duklisti hrali miestami ´bago´, hostia pôsobili odovzdaným dojmom, ich tréner sa navyše snažil svojim zverencom vštepiť  zdržiavanie hry, aby sa nezrodil debakel. My sme poslali do hry viacerých nových hráčov s cieľom ušetriť kľúčových futbalistov pred stredajším duelom v Martine. Mali sme aj príležitosti, Kollár hlavičkoval do priestoru, kde bol pozorný gólman Novej Bane, Snitka mieril v pokutovom území tesne vedľa žrde. Presadil sa napokon až v 78. minúte Martin Lukáč. Z ľavej strany si pekne potiahol loptu do šestnástky a strieľal spoza dvoch obrancov súpera presne na milimeter k vzdialenejšej žrdi – 4:0. Gólovú bodku za zápasom dal Radoslav Ďanovský v 86. minúte, keď ťažil z chyby stopéra, ktorý sa snažil prebrať loptu, no prešla mu cez nohu až k ľavačke nášho futbalistu a ten už neotáľal s koncovkou – 5:0. Hostia mohli korigovať výsledok v poslednej, respektíve v nadstavenej minúte zápasu. Striedajúci Macho z pravej strany mieril do šibenice, ale brankár Krejčí loptu vyškriabal a potom ešte po rohu ten istý hráč strieľal zo sľubnej pozície vedľa žrde.

Po zápase sme oslovili asistenta trénera MFK Dukla Banská Bystrica Norberta Juračku, ktorý nám povedal:

„Od prvej minúty bol viditeľný rozdiel kvality u oboch tímoch. Ťažko sa však hrá proti súperovi, ktorý nemá záujem hrať, teda príde len preto, aby odohral zápas, respektíve aby nedostal čo najviac gólov. Preto dostali v priebehu stretnutia možnosť aj ďalší hráči, aby sme zapojili viacerých do hry a mohli sa ukázať. Prvý polčas ešte spĺňal kritériá dobrého výkonu, hlavne z našej strany. Čo sa týka druhého, nastúpili do neho noví futbalisti, čakali sme, že sa ukážu, prinesú kvalitu do hry, no neprejavilo sa to. Zápas sa už prakticky iba dohrával. Chvalabohu, že sme pridali aspoň dva góly. O zaslúženom víťazstve sa nemusíme baviť, nakoľko v kvalite mužstiev bol veľký rozdiel, ale mohli sme hrať lepšie, rýchlejšie a vypracovať si viac šancí. Na postup do druhej ligy potrebujeme získať ešte bod. V stredu hráme v Martine, pošetrili sme sily, hráčov, takže verím, že ten posledný bod získame a bude o našom triumfe v súťaži rozhodnuté.“

Bystricoviny dali slovo aj hrdinovi zápasu – autor hetriku Rado Ďanovský hovorí:

„Chceli sme už mať konečne zápas, ktorý vyhráme v pokoji, teda že sa nebudeme o výsledok strachovať do samého konca stretnutia. To sa dnes stalo, takže sme radi, že to takto dopadlo. Čo sa týka môjho hetriku, jeden gól som dal po odrazenej lopte, ostatné dva som bol prakticky sám pred bránkou, takže z takýchto pozícií musím dávať góly. Ideme teraz do Martina, ktorý sa na jar pomaly rozbiehal, no už chytil fazónu. Ja som tam hral jedenásť rokov, čiže môže to byť pre mňa emočné. Už vlani to tam bolo dusné. Som rád, že nám stačí v Martine remíza, aby sme mohli oslavovať. Dúfam, že som si nejaké góly ešte odložil a presadím sa i v Turci.“

MFK Dukla Banská Bystrica – MFK Nová Baňa 5:0 (3:0)

Góly: 11. Laksík, 29., 36. a 86. Ďanovský, 78. Lukáč. Rozhodoval: Rojček. ŽK: Búry (Dukla). Diváci: 315.

Zostava MFK Dukla:

Krejčí – R. Valent, Gaško, Herich (46. Neušel), Ševčík (46. H. Kollár), Savič (46. Búry), Zumrovski  (62. Lukáč), Snitka, Ďanovský, Starší, Laksík (31. Kolláti)

Ostatné výsledky: Lučenec – R. Sobota 1:1, L. Hrádok – Detva 3:0, Teplička n. Váh. – Lip. Štiavnica 0:0, ďalšie stretnutia doplníme po ich skončení.

Najbližšie sa predohráva 30. kolo a Bystričania môžu v ňom už rozhodnúť o triumfe a prvom mieste v súťaži a tým aj postupe do druhej ligy. Predstavia sa v stredu 30. mája na štadióne v Martine proti tamojšiemu Fomatu. Duel má plánovaný výkop o 17.30 hodine.

1. B. Bystrica 60b, 2. R. Sobota 49b, 3. L. Hrádok 46b, 4. Lučenec 45b, 5. Kalinovo 43b*, 6. Martin 40b*, 7. Lip. Štiavnica 40b, 8. Námestovo 38b*, 9. Čadca 38b*, 10. Oravské Veselé 37b, 11. Žarnovica 35b, 12. Krásno n. Kys. 28b*, 13. Teplička n. Váh. 27b, 14. Fiľakovo 23b*, 15. N. Baňa 19b, 16. Detva 12b.