Pod Tatrami ´kamzíci´ zdolali našich ´baranov´, Šťastného museli operovať + HLASY

9 /

Banskobystrickí hokejisti v 33. kole hokejovej Tipsport ligy prehrali na ľade Popradu o tri góly, pričom prišli o reprezentačného útočníka Andreja Šťastného. Toho po strete s Bellušom zasiahlo plexisklo tak, že musel ísť rovno do nemocnice na operáciu, kde mu z krku odstránili črepiny skla.

Začiatok prvej tretiny bol nervózni, prvú šancu mal až v 9. minúte Patrik Svitana, nášmu Barošovi pomohla i konštrukcia bránky. Neprekonal ho ani voľný Mlynarovič. V 14. minúte putoval na trestnú lavicu hosťujúci obranca Ďatelinka a „kamzíci“ nám poriadne podkúrili. Najprv po prihrávke Zagrapana minul odkrytú časť brány Salija, aby vzápätí jeho strelu zastavila pravá žrď. V sedemnástej minúte po náraze Belluša do Šťastného nevydržalo plexisklo, ktorá sa zosypalo krk a ramena ostrou hranou na nášho útočníka, štadión doslova stíchol. Na ľade zasahovali záchranári a Šťastný skončil v nemocnici na operačnom stole.

Koniec prvej tretiny sa dohrával pred začiatkom druhej a Poprad mal stále miernu prevahu. Nič mu to však nebolo platné, pretože v 24. minúte sa v neprehľadnej situácii pred Vošvrdom najlepšie zorientoval Marek Bartánus a puk dostal do siete – 0:1. V 27. minúte predviedol pekné sólo cez celé klzisko Abdul, ale nemal sily na efektívne zakončenie. Domáci vyrovnali v presilovke. Mlynarovič napriahol a jeho strela sa obtrela o betón bystrického brankára – 1:1. Abdul si potom všetko vynahradil na začiatku 30. minúty, keď zatiahol puk z rohu pred Baroša a dorážajúci Zagrapan už mal ľahkú úlohu – 2:1. Rýchly obrat dokonal v 37. minúte Takáč, ktorý šikovne tečoval Česánekovu strelu – 3:1. Minútu pred druhou prestávkou sa do vyloženej šance dostal náš Selleck, zblízka mieril do Vošvrfdu a bol i faulovaný. Následne sa na ľade strhla veľká bitka a my ešte stihli v nariadenej presilovej znížiť gólom do šatne. Tvrdou strelou z kruhu sa presadil kanonier Guillaume Asselin – 3:2.

Na začiatku tretej tretiny si domáci vytvorili tlak a dokázali z neho vyťažiť štvrtý gól. Zagrapan z úrovne bránkovej čiary našiel v medzikruží Takáča, ktorý z prvej už druhýkrát v zápase prepálil Baroša – 4:2. My sme potom mali nebezpečné kontry. V jednej z nich sa chybe Česáneka, ktorý zlomil hokejku, ocitol Češík. Vošvrda však zázračne puk vytlačil mimo bránky zákrokom maskou a nepokoril ho vzápätí ani Kabáč. V polovici tretej tretiny sa udial ďalší neuveriteľný moment. Na pästnom súboji sa totiž dohodol domáci Belluš s novicom v bystrickom drese Southernou. Bitku lepšie zvládol popradský útočník, pre oboch hráčov sa však zápas predčasne skončil. Pod sprchami za nimi putoval aj Selleck, ktorý od rozhodcov pre nešportové správanie inkasoval druhý osobný trest v zápase. Stretnutie s pribúdajúcimi minútami gradovalo. Obe lavičky si v závere vyžiadali oddychové časy. „Barani“ navyše siahli po hre bez brankára, no Asselin v šanci neprehodil puk ponad betón Vošvrdu.  Poistku dal napokon sekundu pred klaksónom do našej prázdnej bránky Macík 5:2.

Andrej Šťastný absolvoval ešte počas samotného duelu úspešnú operáciu v popradskej nemocnici. Zapichnuté sklo z krku mu vybrali, ranu očistili a zašili. V sobotu, po absolvovaní potrebných vyšetrení, by mal byť prepustený do domáceho liečenia.

HK Poprad – HC’05 iClinic Banská Bystrica 5:2 (0:0, 3:2, 2:0)

Góly: 30. Mlynarovič (Paukovček, P. Svitana), 34. Zagrapan (Abdul), 37. Takáč (Česánek), 45. Takáč (Zagrapan, Abdul), 60. Macík – 24. Bartánus (Matoušek, Zigo), 40. Asselin (Marshall).

Rozhodovali: Štefik, Valach – Orolin, Kollár, vylúčení na dve min: 7:10, navyše: Petran, Ťavoda obaja 10 minút za nešportové správanie sa – Belluš 5+DKZ za bitku a Ďatelinka, Selleck, Nemčík všetci 10 minút za nešportové správanie sa, Southorn 5+DKZ za bitku, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 1831 divákov.

Poprad: Vošvrda – Petran, Salija, Fabian, Ťavoda, Erving, Karalahti, Česánek – Bondra, Mlynarovič, P. Svitana – Abdul, Zagrapan, Takáč – Belluš, Paukovček, Macík – R. Svitana, Heizer, Kundrík

Banská Bystrica: Baroš – Southorn, Marshall, Nemčík, Sloboda, Ďatelinka, Kubka, Biro, Sojka – Selleck, Faille, Asselin – Matoušek, Šťastný, Bartánus – Varga, Zigo, Török – Kabáč, Češík, Gabor

Roman Stantien, tréner Popradu: „Po nie úplne stopercentnom výkone proti Liptovskému Mikulášu sme podali dnes výborný výkon. Tak sa hrá moderný hokej, tento zápas mal všetky jeho atribúty. Myslím si, že kto na zápase nebol, prišiel o veľa. Hra spĺňala všetky kritériá, teda nasadenie, korčuľovanie, súboje i akcie. Za celý svoj život som ale nezažil také zranenie, aké sa stalo Andrejovi Šťastnému. Našťastie je v poriadku. V sobotu ho pôjdeme s chlapcami pozrieť, držíme mu palce, aby sa z toho skoro vyliečil.“

Dan Ceman, tréner Banskej Bystrice: „Domáci boli vo všetkom lepší ako my takmer polovicu zápasu. Dominovali vo všetkých ukazovateľoch. My sme síce doteraz ťahali víťaznú šnúru, ale proti Popradu sa nám nedarilo. Domáci vyhrali zaslúžene. Oceňujem prístup popradských hráčov, ktorí hneď na ľade vyhodnotili nebezpečnosť celej situácie pri Šťastného zranení a privolali okamžite pomoc. Chcem im za to poďakovať, rovnako tak aj lekárom a záchranárom.“

Marek Bartánus, autor nášho úvodného gólu: „Hodnotí sa mi to ťažko, pretože tam dnes niečo chýbalo. Poprad bol lepší. Keby v prvej tretine nechytal dobre Baroš, tak je po zápase už vtedy. My sme síce išli do vedenia a po tlaku súpera sme na chvíľu prebrali iniciatívu, no potom sme dostali tri rýchle góly. Gól som dal aj ja, čo ma teší, konečne sa mi to v tejto sezóne podarilo. Celkovo však boli domáci lepší a zaslúžene vyhrali. Nám to dnes nevyšlo.“

Autor: (job), Foto: Zdroj TASR