Nášmu HC ´05 to v Lige majstrov nejde, prehrali sme v Tampere 0:3 + HLASY

0 /

Banskobystričania si pripísali v A-skupine Ligy majstrov (CHL) už štvrtú prehru, ktorá rozhodla o tom, že do ďalších bojov v tejto prestížnej európskej súťaži nepostúpime. Prehrali sme totiž na ľade fínskeho majstra Tappary Tampere 0:3 a pred posledným duelom v skupinovej fáze CHL sme stále na poslednej priečke.

Prvú tretinu začali naši ´barani´ svižne, mali miernu prevahu, aktívny bol najmä Brittain, ktorý neuspel z dorážky a ani z akcie, kedy sa šikovne natlačil pred bránku. Gólman Heljanko bol totiž proti. V piatej minúte sa predviedli aj domáci, v dobrých možnostiach sa ocitli Salonen a Ojanäki, Lassilovi pomohla aj konštrukcia bránky. V deviatej minúte sa už skóre menilo. Po vyhratom buly Järvinena zakončoval z horenej časti kruhu pohotovo Repo, všimol si dostatok hráčov pred sebou a namieril povedľa nich tak aby gólman HC ´05 nemohol rýchlo reagovať – 1:0.  Neubehli ani dve minúty a bolo 2:0, pretože po strele Utonena sa puk od Ďatelinku odrazil pred Alanena a ten už vedel čo s ním. Počas našej presilovky potom preveril Ojamäki pozornosť Lassilu, my sme mali jednu tutovku, zblízka neprekonal brankára Tappary Josh Brittain. Posledné slovo v tejto úvodnej časti hry mohol mať Alanen, strieľal po ľade z ľavej strany, ale nebol úspešný.

V strednom dejstve sme zmenili systém hry na 2-1-2, ale neprinášalo to želané ovocie. Začali sme byť síce dôraznejší, ale šance dlho chýbali. Naopak vytvoril si ich súper, zaujímavý bol prienik Mäkinena z pravej strany, no i koncovka Repa z uhla, brankár ´baranov´ sa nenechal zaskočiť. Horúce chvíle sme prežívali v 28. a 29. min. Jeden z našich hráčov bol bez hokejky, nedalo sa nám striedať, z tlaku Tappary však rezultovala iba jedna nebezpečná strela Lehtonena, Lassila dobre zasiahol. V polovici stretnutia nebezpečne strieľal Ojamäki, puk letel tesne nad hornú žŕdku, vzápätí sa nepresadil Alanen. My sme sa dostali do gólových možností v 32. minúte. Lamper v prieniku zakončoval z mierneho uhla, Heljanko bol na mieste, o pár sekúnd to skúšal kapitán Surový, obkorčuľoval bránku, no puk za gólmana Tampere nezasunul, z dorážky nebol úspešný ani Faille. Začali sme sa viac tlačiť pred bránku, ale strely nemali nebezpečné parametre. Jednu takú vyslal Bubela. Domáci mohli zvýšiť na 3:0 ak by sa v 35. minúte presadil z ľavej strany voľný Repo. Pred druhou prestávkou to skúšali bystrickí hráči Bortňák, Bubela a Lamper, ale brankár fínskeho majstra mal dobrý výhľad, s ľahšími pukmi si poradil.

Barani vrhli v tretej tretine všetky sily do útoku, čo sa im takmer vypomstilo. Na ľavom krídle zabudli na úplne voľného Järvinena, ktorý si prebral prihrávku od Ojamäkiho, našťastie bránku tesne minul. Na Hakametsä štadióne zívalo prázdnotou viacero miest z kapacity 7300 a diváci sa postupom času začali dívať na rozháranú, miestami nudnú hru. Chýbali kombinácie z jednej či druhej strany, často sa hralo dlho bez prerušenia, čo vyhovovalo Tappare. V 53. minúte zaujala spolupráca Surového a Failleho bez účinnejšieho zakončenia, o pár sekúnd sa ocitol v nádejnom zakončení opäť Surový, ale domáca defenzíva pomáhala svojmu brankárovi. Naše nahodené puky do útočnej tretiny na mantinel nemali potrebný účinok. Gólovú bodku za duelom dal napokon po chybe Bystričanov a prihrávke Alanena pri ľavej žrdi úplne voľný Järvinen3:0.

Tappara Tampere – HC ’05 iClinic Banská Bystrica 3:0 (2:0, 0:0, 1:0)

Góly: 9. Repo (J.M. Järvinen), 11. Alanen (Utunen, Salonen). 55. Järvinen (Alanen, Utunen). Rozhodovali: Linde (Švéd.), Vikman – Nieminen, Niittylä (všetci Fín.). Vylúčení na 2.min: 2:2. Presilovky: 0:0. Oslabenia: 0:0.

Tappara: Heljanko – Lehtonen, Mikkola, Vittasmäki, M. Järvinen, Utunen, Salonen, Rantakari, Has – Kuusela, J.M. Järvinen, Repo – Kärki, Rantakari, Ojamäki – Levtchi, Rauhala, Karjalainen – Mäkinen, Alanen, Nurmi – Redenbach

HC ’05: Lassila – Kubka, Ďatelinka, Sedlák, Brejčák, Mihálik, Gélinas, Damme-Malka – Faille, Surový, Brittain – Lamper, Bortňák, Lunter – – Bubela, Hohmann, Bartánus – Belluš, Češík, Andrisík – Gabor

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: „Chceli sme v prvej tretine trošku prehustiť stredné pásmo, ale boli sme veľmi statickí. Mali sme s tým problémy, Tappara veľmi dobre korčuľovala. Mala viac z hry. V druhej tretine sme to zmenili, chceli sme hrať rýchlejšie, začali sme domácich viac napádať, bolo to vyrovnanejšie, ale súper dobre bránil, v tretej časti sme už nedokázali skórovať. Myslím si, za tie dve tretiny (druhú a tretiu) sa nemáme za čo hanbiť. Treba rešpektovať silu súpera. Škoda, že v tej prvej sme mali prílišný rešpekt a boli sme statickí. Ťažko sa voči kvalitnému tímu presadzovalo, vyrážal do rýchlych protiútokov, bol silný na puku. Tampere zaslúžene vyhralo. Chalani bojovali, po tejto stránke im nie je príliš čo vyčítať.“

Tomáš Surový, kapitán Banskej Bystrice: „Bola to veľká škola pre chalanov v mladšom veku, ktorí sa chcú niekam posunúť. Videli sme individuálne schopnosti fínskych chalanov, boli vynikajúce. Musíme viac robiť na individuálnych činnostiach jednotlivých hráčov aj u nás na Slovensku, hlavne korčuľovanie, práca s hokejkou na puku. Stál proti nám kvalitný súper, myslím si, že sme obstáli, treba si z tohto zápasu zobrať to pozitívne do ligy. Je to pre nás všetkých škola, musíme sa porovnávať s lepšími, aby sme sa mohli zlepšovať. V prvej tretine nám chýbalo viac viery vo vlastné sily, je to pre nás lekcia. Druhú a tretiu tretinu sme hrali vyrovnanejšiu partiu. Čo sa týka inkasovaných gólov, stanú sa aj také, ale súper bol lepší.“

Branislav Kubka, obranca Banskej Bystrice: „Prvú tretinu boli domáci lepší, dali síce pozliepané góly, ale boli lepší. V druhej sme sa im už vyrovnali najmä v pohybe, škoda, že sme nedali nejaký gól. Mali sme tam nejaké šance. Celkovo bola Tappara hlavne po korčuliarskej stránke lepším tímom, na vysokej úrovni. Išli sme s pokorou, ale nemali sme veľký rešpekt, vedeli sme čo hrajú. Bolo to ťažké. Mrzia nás inkasované dva góly. Musíme sa z toho poučiť, viac korčuľovať a byť v pohybe na puku.“