FOTO,VIDEO: Barani v prvom finále nedali Nitre šancu a ujali sa vedenia v sérii + HLASY

1 /

Banskobystrickí hokejisti prvý finálový duel Tipsport ligy zvládli a doma Nitru zdolali 4:1 . V sérii hranej na štyri víťazstvá tak vedú 1:0 na zápasy. Ten druhý sa hrá v nedeľu opäť pod Urpínom o 18.00 hodine. Sobotňajší duel rozhodovala štvorica maďarských arbitrov. Vedenie súťaže tak vyhovelo žiadosti Nitranov, ktorú podporil aj náš klub.

V prvej tretine sa mohlo meniť skóre v tretej minúte. Najprv Macík strieľal z medzikružia do protipohybu Bacashihuu, puk skončil na bočnej sieti, následne na opačnej strane sa z dorážky nepresadil Belluš a Zigo mieril do Hartzella. Potom sme nevyužili 66 sekundovú presilovku o dvoch hráčov a keď sme už bolo v pätici , ujala sa pekná spätná prihrávka Ziga a strela po ľade v podaní obrancu Ivana Ďatelinku, ktorý si pekne nakorčuľoval do voľného priestoru – 1:0. Následne mohli Nitrania vyrovnať, ale príležitosti nevyužili Slovák, Šiška a Šille. My sme mohli zvýšiť po teči Bortňáka, no gólman hostí bol proti. Tridsať sekúnd pred koncom úvodnej dvadsaťminútovky sa predviedol peknou koncovkou Cope z medzikružia, ale úradovala parádna lapačka Bacashihuu.

Stredné dejstvo začali opäť šancami hostia, nepresadili sa Macík, Bajtek a ani Blackwater. Práve po nepresnej strele posledne menovaného vznikol brejk  ´baranov, Patrik Lamper prešiel po ľavej strane až pred bránku a prepasíroval puk za Hartzella – 2:0. Inkasovaný gól súpera zaskočil, vyrobil menšie zaváhania v defenzíve a ponúkol nám i presilovku. V nej mal tretí gól na hokejke Zigo, puk mieril pod pazuchu brankára, ale ten stihol zareagovať. O pár sekúnd sa ocitol voľný pri ľavej žrdi Hickmott, ale tomu nesadol dobre puk na palicu. Možnosť početnej výhody sa dostala aj Nitranom,  v nej sa nepresadil Slovák, naopak nám sa ponúklo prečíslenie, Bortňák našiel Lampera, ktorý zblízka neuspel, no bol faulovaný. V hre štyroch proti štyrom sa nič nedialo, no keď už sme hrali v pätici, Surový pri mantineli vyhral súboj, z ľavého kruhu prihral na vzdialenejšiu žrď, kde si nakorčuľoval rýchly Petr Kafka a bolo 3:0. Tréner spod Zobora si zobral oddychový čas, no po ňom jeho zverenci nehrozili. Naopak bol to veľmi aktívny Zigo, ktorý z ľavého kruhu pálil do žŕdky. ´Corgoni´ sa prezentovali iba nebezpečným, no nepresným tečom Šišku a v presilovke v závare nedostal puk medzi žrde Cope. Pred druhou prestávkou divákov potešila ešte utešená akcia tretieho nášho útoku Handzuš – Higgs – Skalický, ale mladý slovenský reprezentant  zblízka neuspel pred Hartzellom.

V tretej tretine sme sa snažili predovšetkým vedenie udržať, no mohli sme ho aj navýšiť. Po perfektnej prihrávke Ziga zakončoval z otočky bekhendom pred bránkou Belluš, neuspel. Nitra hrozila Korímom, najprv mieril spoza kruhov do žŕdky, no napokon po chybe Mihálika dokázal ešte raz spoza kruhov zakončovať a keďže puk tečoval Paukovček – bolo 3:1. My sme v ďalšej časti nevyužili presilovku, V 51. minúte ešte prenikol po pravej strane Mihálik, ale pri ľavej žrdi sa ani na dvakrát zblízka nepresadil. Hostia zamestnali Bacashihuu dobrými strelami v podaní Macíka a Raisa. V závere odvolali gólmana, no inkasovali. Puk poslal medzi opustené žrde 99 sekúnd pred koncom Pavol Skalický4:1.

HC’05 iClinic Banská Bystrica – HK Nitra 4:1 (1:0, 2:0, 1:1)

Góly: 7. I. Ďatelinka (Zigo), 23. Lamper, 32. Kafka (T. Surový, Maione), 59. Skalický (Carlsson) – 48. L. Paukovček (Korím, Bajtek). Rozhodovali: Babic, Kincses – Soós, Németh (všetci Maďarsko). Vylúčení na 2.min: 3:5. Vyššie tresty: Milam 10 minút za napadnutie hlavy a krku. Presilovky: 1:0. Oslabenia: 0:0. Diváci: 2841 (vypredané).

HC’05 iClinic: Bacashihua – Kubka, Sersen, Wishart, Maione, Carlsson, Mihálik, M. Rosandič, I. Ďatelinka – Lamper, Bortňák, Matoušek – Buc, T. Surový, Hickmott – Handzuš, Higgs, Skalický – Kafka, Zigo, Belluš

HK: Hartzell – Milam, Ordzovenský, Rais, Mezei, Meland, Versteeg, M. Pupák, Korím – Cope, M. Slovák, Blackwater – Šiška, Krištof, Kutálek – Macík, Šille, Tvrdoň – J. Štefanka, L. Paukovček, Bajtek

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice:

„Nitra mala veľmi dobrý úvod stretnutia, my sme sa ťažšie rozbiehali. Strelili sme však prvý gól, ktorý nám trochu pomohol, ale stále to nebolo ešte ono. Súper sa dostával do prečíslení, slabšie sme korčuľovali, až v druhej tretine sme ožili. Pridali sme ďalší gól, mali sme už viac z hry. V tretej časti sme spočiatku kontrolovali výsledok, potom sme po chybe inkasovali a Nitra ožila. Súpera bolo plný ľad, pomohlo nám šťastie i brankár. Dôležité je, že sme zvíťazili a urobili sme malý krok dopredu.“

Andrej Kmeč, tréner Nitry:

„My sme začali veľmi dobre, boli sme aktívni, vytvorili si šance. Škoda vylúčení, súper sa v presilovkách dostal do hry, strelil aj gól. Druhá tretina sa nám nevydarila, pretiahli sme niektoré striedania a inkasovali góly. V tretej sme niečo chceli ešte s výsledkom urobiť, nastrelili sme nejaké žŕdky, mali sme šance, no nevyužívali sme ich. V druhom zápase urobíme všetko, aby sme boli úspešní.“

Ivan Ďatelinka, autor vedúceho nášho gólu:

„Prvá tretina bola oťukávacia, ale po mojom góle sa chalani chytili, mali sme psychickú výhodu. Až druhý gól nás však postavil na koňa. Bola super atmosféra, diváci boli našim šiestym hráčom. Hrá sa na víťazstvá, takže tešíme sa iba do polnoci a v nedeľu už bude ďalší deň.“

Tomáš Surový, kapitán Banskej Bystrice:

„Čakali sme takýto zápas. Nitra má kvalitné mužstvo, bol to vyrovnaný boj. Sme radi, že sme vyhrali a dali sériu na našu stranu. Dôležité bolo, že sme ustáli tlak súpera v tretej tretine. Musíme sa už sústrediť na nedeľný zápas, ktorý bude nesmierne ťažký.“

Petr Kafka, strelec tretieho nášho gólu:

„Nastúpili sme bojácne v prvej tretine, nielen my, ale aj Nitra. V druhej nám tam popadali góly a v tretej sme bránili a ubránili výsledok. Je to dôležité víťazstvo, pretože je na našej strane psychická výhoda. Súper nás ničím neprekvapil, ale ani my jeho. V druhom stretnutí sa posnažíme nastúpiť ešte viac pripravení. V hre nemáme čo meniť, budeme sa len snažiť ešte viac vyvarovať chybičiek, ktoré sa objavili.“

Lukáš Paukovček, autor jediného gólu Nitry:

„Začali sme hrať náš hokej až od tretej tretiny. Prvé dve boli v réžii domácich, dobre nás napádali, čo nám robilo problémy v rozohrávke. Nič sa nedeje, vyhrávajú iba 1:0 na zápasy. Musíme sa odraziť od tretej tretiny, ak ju budeme hrať tak ako v tomto zápase, môžeme v nedeľu uspieť. Dlho sa nehralo, mali sme zápasovú pauzu a bolo to cítiť. Prvá tretina bola kostrbatá, bez vyložených a pekných akcií. Až v tretej tretine sme ukázali to, čo chceme hrať. Nakopol nás gól na 3:1, pocítili sme šancu, lepšie sme korčuľovali a napádali. My sme si po druhej tretine povedali, že ak strelíme kontaktný gól, niečo ešte môžeme urobiť so zápasom, no žiaľ nepodarilo sa.“

Po zápase sme chceli urobiť rozhovor aj so strelcom nášho druhého gólu Patrikom Lamperom. Ten po nešetrnom zákroku hostí absolvoval vyšetrenie u lekára a zostal na lôžku v nie najlepšom zdravotnom stave. Dúfajme, že to nebude nič vážne.

Autor: (job), Zdroj: Video huste.tv, Foto: Mirka Chabadová