0 /

Banskobystričania v druhom zápase hokejovej Ligy majstrov (CHL) už uspeli na domácom ľade, keď zdolali švajčiarske Lugano 5:2. Pripísali si tak v H-skupine prvé tri body do tabuľky.

V úvode zápasu sa hostia zahryzli do Bystričanov, ktorí pred dvoma dňami prehrali s fínskym Jyväskylä 1:6. Dôležité bolo, že neinkasovali, prečkali úvodný nápor súpera a postupne si ´barani´ vynútil aj tlak. Chvíľami zamkli Lugano v tretine a skúšali ohroziť brankára Merzlikinsa. Najvážnejšie obranca Mihálik, keď bombou od modrej trafil jeho prilbu. Švajčiari doplatili na dve vylúčenia, síce sa ubránili oslabeniu o dvoch hráčov trvajúce 21 sekúnd, no presilovku domáci predsa len využili. V 17. min po peknej kombinácii celého nášho útoku Guillaume Asselin trafil z medzikružia bekhendom krásne pod žŕdku a na prestávku sa išlo za stavu 1:0.

Hostia začali aj druhú tretinu lepšie a Hofmann už po 18 sekundách po hákovaní Mihálika z trestného strieľania vyrovnal na 1:1. V 25. minúte však Miller poslal spätnú prihrávku na Tomáša Ziga a ten sa z asi troch metrov pred bránkou nemýlil – 2:1. Prešli iba dve minúty a Bystričania pridali tretí gól. Merzlikins bol bez hokejky, takže na neho platila strela Bena Marshalla švihom z pravej strany – 3:1. A to ešte Faille o pár sekúnd neskôr nepremenil ďalšiu veľkú možnosť. Lugano znížilo v presilovke v polovici zápasu po vyhratom buly a nahodenom puku od modrej, keď na dvakrát Lajunen prekonal zblízka Williamsa – 3:2. Skóre výbornej 2. tretiny efektným blafákom zakončil po faule Reuilleho v 38. minúte z trestného strieľania Éric Faille4:2.

V tretej tretine sa hralo hore – dole, ale dobré možnosti zostali na oboch stranách nevyužité. Dvojgólový náskok sa zmenil až v 49. minúte na trojgólový, keď v presilovke o dvoch hráčov sa presadil pred bránkou Tomáš Zigo bekhendom a bolo zrejmé, že ´barani´ si už víťazstvo v pomere 5:2 po bojovnom a disciplinovanom výkone vziať nenechajú. Zvýrazniť ho mohol ešte v 56. minúte Asselin, ale proti bol Merzlikins. Ustáli sme v závere aj dvojminútovú presilovku súpera, keď sa medzi žrďami náš brankár Williams rozhodne nenudil.

HC’05 B. Bystrica – HC Lugano 5:2 (1:0, 3:2, 1:0)

Góly: 17. Asselin (Faille, Marshall), 25. Zigo (Miller, Higgs), 27. Marshall (Faille), 38. Faille z tr. strieľania, 49. Zigo (Higgs, Asselin) – 21. Hofmann z tr. strieľania, 29. Lajunen (Chorney). Rozhodovali: Smetana (Rak.), Baluška – Tvrdoň, Synek. Vylúčení na 2.min: 4:6. Presilovky: 1:1. Oslabenia: 0:0. Diváci: 1962.

HC’05 BB: Williams – Marshall, Mihálik, Kubka, Miller, K. Sloboda, J. Brejčák, Biro – Asselin, Faille, Tamáši – J. Sýkora, Higgs, Zigo – R. Varga, T. Surový, A. Šťastný – Belluš, Češík, Gabor

HC Lugano: Merzlikins – Chorney, Riva, Jecker, Ronchetti, Matewa, Wellinger, Haussener – Romanenghi, Lapierre, Hofmann – Walker, Samnitz, Reuille – Bürgler, Lajunen, Klasen – Jörg, Morini, Cunti

Tomáš Surový, kapitán Banskej Bystrice: „Podali sme dnes dobrý, tímový výkon. Veľmi nás teší prvé víťazstvo v skupine. Hrali sme lepšie ako vo štvrtok proti fínskemu mužstvu. Lugano však predsa len produkovalo iný štýl hokeja ako JYP. Trošku nám to viac sadlo, aj preto sme vyhrali. Dôležité bolo, že sme dokázali ustáť úvod. Je logické, že nemôžeme byť v prevahe počas celých 60 minút proti tak kvalitnému tímu ako má aj Lugano. Dôležité bolo, že sme postupne začali hrať svoju hru a to sa ukázalo i na konečnom výsledku.“

Tomáš Zigo, autor dvoch gólov Banskej Bystrice: „Je to super, že sme vyhrali prvý zápas v Lige majstrov a ešte k tomu doma. Odčinili sme prehru zo štvrtka. Hrali sme lepšie, pomáhali sme aj brankárovi, ktorý predviedol dobré zákroky. Chceme získať aj ďalšie body v ostatných zápasoch. Ja som sa dnes na moje góly veľa nenarobil. Skóroval som spred bránky, prakticky z dorážky. Som rád, že mi to tam padlo a že to pomohlo hlavne tímu. Zvládli sme tento duel, súper bol taktiež dobre fyzicky zdatný, rýchly, ale veľa pukov pochytal Williams a cítili sme sa tak istejšie. Mne sa osobne dnes dobre nehralo, ale podali sme hlavne tímový výkon, preto sa tešíme z víťazstva.“

Dan Ceman, tréner Banskej Bystrice: „V príprave sme mali niekoľko dobrých zápasov, hlavne proti Slovanu Bratislava a očakával som, že podobný výkon podáme aj teraz. Vo štvrtok to bol pre nás proti Jyväskylä ťažký zápas, museli sme na to dnes zareagovať, pretože sme veľa pukov strácali. Bolo treba zjednodušiť hru a dostávať puky rýchlo z vlastnej tretiny. Odolali sme dnes úvodnému tlaku súpera, našťastie sme neinkasovali a nám prvý gól dodal sebadôveru. Hrali sme veľmi dobre a celý zápas sme proti silnému Luganu zvládli.“

Greg Ireland, tréner Lugana: „Začiatok bol z našej strany dobrý, bolo však náročné zvládnuť dva zápasy vonku po sebe aj s únavou z cestovania. Nedarilo sa nám dodržať plán, často sme sa nechali vylučovať. Súper odohral dobrý zápas, no my sme mu často cestu k víťazstvu uľahčili. Pre nás je to ponaučenie. Musíme sa vrátiť tam, kde chceme byť a čo máme hrať.“

Hokejisti HC’05 Banská Bystrici odohrajú ďalší v Lige majstrov 7. septembra v Lugane o 19.45 hodine.

Autor: (job), Foto: Marek Rakovský