0 /

Banskobystrickí hokejisti v 16. kole Tipsport ligy zdolali na domácom ľade poslednú Detvu vysoko 8:2. Dvoma gólmi sa blysli dvaja naši útočníci – Mário Róth a Gilbert Gabor.

Úvod zápasu Bystričanom vyšiel podobne ako vo Zvolene. V tretej minúte zakončoval z pravej strany Mário Róth a prestrelil Laroseho – 1:0. Hostia mohli vyrovnať v šiestej minúte, Tibenský sa ocitol zoči – voči Lassilovi, no nepokoril ho. Podarilo sa to až v presilovke Kuklevovi, strieľal z kruhu podobne ako Róth a bol úspešný – 1:1. V dvanástej minúte mohli ísť ´barani´ do vedenia. Faille poslal puk ponad ležiaceho Žilku na ľade, ale brankára neprekvapil. Do prestávky mali ešte sľubnú šancu Detvanci. Murček z uhla takmer skóroval, ale náš gólman zasiahol v poslednej chvíli.

Stredné dejstvo bolo bohaté na góly. V 22. minúte Brejčák potiahol puk, prihral ho voľnému Gilbertovi Gaborovi pri ľavej žrdi a ten sa nemýlil – 2:1. Hostia však opäť odpovedali. Huňady vyhral buly a ujala sa napokon strela Abramova z kruhu – 2:2. V 31. minúte vyšiel Bystričanom rýchly protiútok, Tomáš Surový to pekne naservíroval Máriovi Róthovi, ktorý z ľavej strany strieľal účinne – 3:2. To nebolo všetko. Uplynula minúta, keď Brejčák parádne našiel na útočnej modrej Casona Hohmanna a ten svoje sólo zavŕšil na dvakrát gólom na 4:2. Mali sme i ďalšie príležitosti. Zblízka sa nepresadili Bubela a Hohmann. V 35. minúte bol však opäť nepokrytý pred bránkou Gilber Gabor a mieril presne do odkrytej časti Laroseho svätyne – 5:2. Medzi žrde putoval druhý gólman Detvy Adam Nagy, no aj on kapituloval. Hrali sme presilovku, v ktorej od zadného mantinelu Hohmann prihral Milošovi Bubelovi a náš najlepší kanonier nezaváhal – 6:2. Tréner hostí Dornič si zobral oddychový čas a ten z časti zabral, pretože jeho mužstvo už do prestávky neinkasovalo.

V tretej tretine mohli detvianski hokejisti znížiť. Tibenský šikovne prešiel po ľavej strane, ale Lassilu neprekonal. Podarilo sa to na opačnej strane našim hráčom. Hohmann si všimol na modrej čiare voľného Jána Brejčáka, ktorý poslal puk za Nagya, keďže ten mal dostatočne zakrytý výhľad – 7:2. Skóre mohlo byť aj vyššie ak by sme využili tri presilovky, z toho 35 sekúnd v piatich proti trom. Dobré možnosti mali v početných výhodách Faille, Hohmann a Bubela. V 55. minúte zaujal prienik Lampera s koncovkou do žŕdky. Podobný prienik predviedol aj hosťujúci Gašapar, ale pred Lassilom neuspel. Ôsmy gól a hetrik mal na hokejke Gabor, v čistej príležitosti ho však fauloval Fekiač. V závere sme teda znovu hrali presilovku, no tešili sme sa až tesne po jej skončení, keď puk upratal pomedzi hráčov Detvy do bránky desať sekúnd pred klaksónom Marek Bartánus8:2.

Zaujímavosťou duelu bolo fandenie oboch táborov. Detvanci prišli so svojou vlajkou do bystrického sektora fans a rovnako tak naši fanúšikovia s vlajkou HC ´05 sa ocitli v sektore hostí. Spriatelení fanúšikovia dali duelu výbornú atmosféru, samozrejme spokojnejší odchádzali zo štadióna Bystričania.

HC’05 iClinic B. Bystrica – HC 07 Orin Detva 8:2 (1:1, 5:1, 2:0)

Góly: 3. Róth (P. Valent, Mihálik), 22. Gabor (J. Brejčák, Češík), 31. Róth (T. Surový, M. Lunter), 32. Hohmann (J. Brejčák), 35. Gabor (Mihálik, Faille), 37. Bubela (Hohmann, Bartánus), 45. J. Brejčák (Hohmann, Košecký), 60. Bartánus – 8. Kuklev (Martin Chovan, Videlka), 28. Abramov (Huňady). Rozhodovali: Kalina, Lauff – M. Korba, Rojík. Vylúčení na 2. min: 1:5. Presilovky: 1:1. Oslabenia: 0:0. Diváci: 2771.

HC’05 iClinic: Lassila – Kubka, Ďatelinka, Gründling, Mihálik, Košecký, J. Brejčák, Gélinas – Faille, T. Surový, M. Lunter – Hohmann, Bubela, Bartánus – Lamper, Češík, Gabor – Róth, P. Valent, Giľak

HC 07 Orin: Larose – Martin Chovan, Kuklev, Gachulinec, Sládok, Šimon, M. Macejko, F. Fekiač, Jendroľ – Surovka, Ščurko, Videlka – J. Milý, Murček, Tibenský – R. Gašpar, Matúš Chovan, Žilka – M. Surový, Huňady, Abramov

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: „Bol to zaujímavý zápas pred vynikajúcou kulisou, radosť v takejto atmosfére hrať. Detva hlavne prvú tretinu hrala veľmi dobre, aktívne korčuľovala, my sme sa až neskôr zobudili. Vytvorili sme si dnes viac šancí, mohli sme dať aj viac gólov, ale žiaľ inkasovali sme zo sporadickej situácie na 2:2. Bolo to teda stále otvorené.  Za dôležité považujem, že sme veľmi rýchlo odskočili na rozdiel dvoch gólov a záver sme si už postrážili. Zdolali sme prekážku na ceste, ktorou sa chceme uberať. Detva bola húževnatá hlavne do polovice stretnutia. Tešiť sa môžeme len do konca dnešného dňa, no od pondelka na nás čaká veľa roboty. Čo sa týka zostavy na tento zápas, viacerí hráči nie sú zdravotne v poriadku, ale niektorí neboli nasadení z výkonnostných dôvodov. Nebudem však špecifikovať ktorí to boli. Dame-Malka nie je zranený. V najbližšom týždni, či dvoch prebehnú aj zmeny v kádri.“

Ivan Dornič, tréner Detvy: „Tento zápas sa mi ťažko hodnotí, lebo sme hrali do stavu 2:2. Dovtedy to bol hokej, ktorí vyžadujem od mojich zverencov. Potom sme sa však pustili bezhlavo do útoku. Išli sme traja na jedného a následne nám dali domáci gól z protiútoku na 3:2. Namiesto toho, aby sme sa sústredili na obranu, tak opäť sme vrhli všetko do útoku a výsledkom boli ďalšie góly v našej bránke. Chudobnému aj z hrnca vykypí a desať sekúnd pred koncom sme dostali ôsmy gól. To už hovorí samo o sebe. Gratulujem Banskej Bystrici k zaslúženému víťazstvu.“

Mário Róth, autor dvoch gólov Banskej Bystrice: „Som spokojný s mojou streleckou potenciou, ale hlavné je, že tieto góly nám pomohli k zisku troch bodov. Vo Zvolene to nevyšlo, ale reparát s Detvou sa podaril. Zápas bol ťažký, pomalšie sme sa rozbiehali, ale napokon nám to začalo padať. Viac sme sa tlačili na bránku, častejšie sme strieľali, nechceli sme pripustiť drámu. Nie je ľahké sa v tomto tíme presadiť, je tu veľká konkurencia. Ja sa snažím každú možnosť využiť čo najlepšie a najviac.“

Gilbert Gabor, autor ďalších dvoch gólov Banskej Bystrice: „Máme silný tím. Všetci hráči musia byť maximálne pripravení keď dostanú šancu. V tomto zápase sa ukázala aj sila kolektívu. Nielen ja, ale aj Mário Róth dal dva góly, takže sme obaja potvrdili, že je dôležité byť pripravený na takúto šancu dostať sa do zostavy. Je však jedno kto dáva góly, dôležité sú víťazstvá. Prvé minúty boli ťažké, predsa len súper bol viac nabudení, mal dostatok síl, bojoval v tejto perfektnej atmosfére. Až časom sa preukázala naša kvalita, teda že máme lepšie a vyrovnané štyri lajny. Mne sa tu osobne v Banskej Bystrici páči. Fanúšikovia Iskry sú podľa mňa najlepší na Slovensku. Doma hráme super, ale musíme sa naučiť dobre hrať aj vonku.“

Jozef Sládok, kapitán Detvy: „Mali sme inú predstavu o tomto zápase. Asi sme lietali vysoko v oblakoch po prvom víťazstve sezóny doma s Popradom. Je to odraz kvality mužstva i po mentálnej stránke. Od stavu 2:2 sme začali hrať hore dole a to sa s Banskou Bystricou nevypláca. Neplnili sme to, čo sme si povedali. Nebránili sme tak ako sme mali a naše premiérové víťazstvo s Popradom sme týmto pádom znegovali. Program je pre nás budúci týždeň nabitý. Hráme štyri zápasy za päť dní, čo nás môže potopiť alebo  naopak aj pozdvihnúť.“