0 /

Banskobystrickí hokejisti aj v siedmom zápase sezóny v rade bodovali. Tentoraz si pripísali na svoje konto plný počet troch bodov za víťazstvo nad Zvolenom v riadnom hracom čase 4:2. Narodeninový darček si dal kapitán Tomáš Surový. Jeho tretí gól bol napokon ten rozhodujúci.

Prvá tretina vyznela lepšie pre Zvolen. Do vedenia mohol ísť už v sedemdesiatej sekunde zápasu po chybe Surového, ale Coffman sa zoči – voči Lassilovi nepresadil. V šiestej minúte sme hrali presilovku, ale vyloženú šancu sme si počas nej nevypracovali. Z gólu sa tešil súper v polovici tohto úvodného dejstva, ale Matis ho dosiahol korčuľou, takže videorozhodca bol proti a presný zásah nohou útočníkovi HKM neuznal. Bystričania boli vpredu bezzubí, do dobrých možností sa dostala iba naša štvrtá formácia. Po Tamášiho strele neúspešne dobiedzal pri ľavej žrdi Belluš a Tamáši v pätnástej minúte najprv mieril vedľa, následne odrazený puk od mantinelu za Climieho nedostal. Hostia v závere tejto časti hry mali kusisko smoly. Török totiž bekhendom poslal puk do žŕdky a potom ho navlas rovnako napodobnil Matis.

Na začiatku druhej tretiny to boli opäť Zvolenčania, ktorí mohli ísť do vedenia. Z medzikružia sa prezentoval slušnou koncovkou Coffman. Baranov nakopla presilovka. V 24. minúte Bartánus z pravej strany od mantinelu poslal puk pred bránku, kde číhal pohotový Éric Faille1:0. Našich hokejistov tento moment povzbudil, aktívny bol hlavne Tamáši, z dvoch metrov voľný však mieril vedľa. Zvolenčania pohrozili v početnej výhode Chovanom, Lassila bol proti. Zvýšiť potom mohol Bubela, išiel sám na Climieho, ale neprekonal ho. Na opačnej strane neuspel sám pred našim gólmanom nepresný Matis, po ňom bol v obdobnej šanci Török, ale proti bol fínsky brankár v drese HC ´05. V 39. minúte dostal príliš veľa priestoru medzi kruhmi Miloš Bubela, švihom nadvihol puk a ten sa dostal medzi žrde – 2:0. V poslednej sekunde stredného dejstva prestrelil Climieho Ďatelinka, ale puk sa dostal do bránky už po časovom limite.

V tretej tretine sa hostia snažili znížiť, ale pozorná bystrická obrana ich sprvu do šancí nepúšťala. Naopak v presilovke vystrelil spoza hráča kapitán Tomáš Surový a dokázal prestreliť Climieho – 3:0. Súper však odpovedal o osemnásť sekúnd. To ešte stále doznievali oslavy z nášho tretieho gólu, keď Kelemen z ľavej strany nečakane pokoril Lassilu – 3:1. V 52. minúte sme hrali ďalšiu početnú výhodu, ale paradoxne počas nej sme inkasovali. Dopredu sa predral obranca Novák, tvrdo zakončoval, takže na dorážku sa dostal Kytnár a jeho druhý pokus napokon bol úspešný – 3:2. Razom tak bola dráma na ľade, ktorú nechceli pripustiť tri minúty pred koncom Brittain a Bortňák. Vo veľkom tlaku mali príležitosti, no puk medzi žrde nedostali. Potom bol v šanci faulovaný Surový a nám sa naskytla ďalšia presilovka, no i počas nej Zvolen odvolal brankára a Matis mohol vyrovnať ak by lepšie trafil puk pred odkrytou bránkou. Nestalo sa, k puku sa pre zmenu dostal Miloš Bubela a svoj prienik do útočnej tretiny s prehľadom zakončil sedemnásť sekúnd pred záverečným klaksónom do opustenej svätyne súpera – 4:2.

HC’05 iClinic Banská Bystrica – HKM Zvolen 4:2 (0:0, 2:0, 2:2)

Góly: 24. Faille (Bartánus), 39. Bubela (Hohmann), 50. T. Surový (Kubka), 59. Bubela – 50. Kelemen (Kytnár), 52. Kytnár (M. Novák, Matis). Rozhodovali: D. Konc, Snášel – Rojík, M. Smrek. Vylúčení: 1:5. Presilovky: 3:0. Oslabenia: 0:1. Diváci: 2827.

Banská Bystrica: Lassila – Kubka, Ďatelinka, A. Sedlák, J. Brejčák, Dame-Malka, Mihálik, Gélinas – Faille, Surový, Lunter – Lamper, Bortňák, Bartánus – Hohman, Bubela, Brittain – Češík, Tamáši, Belluš – Andrisík

Zvolen: Climie – Wharton, Ross, T. Bokroš, Hraško, Andersons, Drgoň. M. Novák – Asuchak, Coffman, Mart. Ďaloga – Obdržálek, L. Jurík, Michal Chovan – Matis, Kytnár, Kelemen – T. Török, V. Fekiač, Dubeň

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice:

„Prvá tretina bola z našej strany slabá, hokej je o korčuľovaní a súper korčuľoval lepšie. Mal tam aj nejaké šance, našťastie ich nevyužil. V druhej tretine sme výrazne ožili a zlepšili sme hru. Viedli sme 2:0, mali sme aj ďalšie šance. Za stavu 3:0 sme si to zbytočne skomplikovali. Inkasovali sme hneď v ďalšom striedaní. Zvolen po kontaktnom góle ožil, my sme znervózneli a museli sme sa brániť až do konca. Chalanom však ďakujem za bojovnosť, nie všetko išlo ideálne správnym smerom, ale spoločnými silami zápas zvládli a zaknihovali sme nielen pre nás, ale aj pre skvelých fanúšikov dôležité víťazstvo.“

Peter Mikula, tréner Zvolena:

„O vývoji zápasu rozhodli prvé dve tretiny, keď sme v nich nedokázali skórovať. Presvedčili sme sa, aký dôležitý je pre nás gól, keď sme ho strelili za stavu 3:0, hneď sme ožili, boli sme aktívni, aj šťastie nám konečne zaprialo. To nás hlavne v prvej tretine opustilo. Nič nové pod slnkom, pokiaľ nebudeme premieňať šance, nielen za stavu 0:0, ale aj 1:0 pre Bystricu, tak ťažko s výsledkom niečo urobíme.“

Tomáš Surový, narodeninový oslávenec a autor víťazného gólu:

„Najdôležitejšie je, že sme vyhrali, mňa osobne to potešilo pri oslavách narodenín  o to viac. Bolo to typické derby, hralo sa hore – dole, ukázalo sa i za stavu 3:0, že v derby treba bojovať až do konca. Musíme si za takéhoto jasného vedenia dávať väčší pozor. Ja sa ešte ideálne po zranení necítim, makám ďalej aj z pohľadu mojej osobnej stránky, každý zápas je pre mňa výzva. Verím, že s pribúdajúcimi zápasmi na mojom konte sa budem stále zlepšovať. Hlavé sú však víťazstva tímu a potom to pôjde. Čo sa týka darčeku na moje narodeniny, toto víťazstvo je pre mňa darček.“

Miloš Bubela, autor dvoch našich gólov:

„Spokojní sme s víťazstvom na najväčším rivalom, ako som zistil. Nehrali sme v prvej tretine najlepšie, ale viedli sme, potom poľavili, čo sa stalo už v predchádzajúcich zápasoch, no znovu sme sa vzchopili a dotiahli duel do víťazstva. Strelil som dva góly, ale mohlo ich byť z našej strany aj viac. Aj ostatní hráči mali šance, musíme si dať viac záležať na koncovke. Bola tu však výborná atmosféra, akú som ešte nezažil, fanúšikovia sú úžasní. To ako povzbudzujú a čo tu predvádzajú, to je krásne. Čo sa týka môjho prvého gólu, puk skackal, odrazilo sa to ku mne, dôležité bolo, že pred bránkou boli aj ďalší hráči. Pri druhom góle som ani nevedel, že Zvolen hrá bez brankára. Až v polke ľadu, keď som zdvihol hlavu, som to zistil. Potom to už bolo jednoduché. Som rád, že fanúšikovia nás hnali dopredu, v takejto atmosfére každý hráč podáva lepšie výkony.“

Teemu Lassila, brankár Banskej Bystrice:

Odohrali sme celkom dobrý zápas, pretože väčšinu času sme hru kontrolovali. Asi až na niekoľko úvodných minút a desať minút poslednej tretiny. Na druhú stranu, tieto tri body sme si určite zaslúžili. Bolo to pre mňa prvé derby, ale cítil som sa veľmi dobre. Je veľmi pekné hrať pred takmer zaplneným štadiónom. Všetci sme sa na tento zápas tešili, takže sme radi ako to dopadlo. Na konci tretej tretiny sme viedli 3:0 a tak trochu sme si to pokazili, keďže sme inkasovali dva góly, no bolo veľmi dobré, že sme hrali až do úplného konca a dokázali napokon zvíťaziť. Atmosféra bola vynikajúca.

Milan Kytnár, útočník Zvolena (1+1 v zápase):

„Mali sme tam niekoľko vynikajúcich príležitostí prvú a druhú tretinu, strelil sme dokonca dvakrát do žŕdky. Žiaľ nepadlo nám to tam. Chytili sme sa až po našom prvom góle. Začali sme sa viac tlačiť do bránky, pridali sme aj druhý gól. Mali sme dvadsať či tridsať sekúnd pred koncom veľmi dobrú príležitosť na vyrovnanie, naopak sme však dostali z protiútoku štvrtý gól. Prehry nepridávajú na pohode. Pred sezónou sme mali iné očakávania. Doplácame však na to, že nie sme efektívni v koncovke.“

Autor: (job), Foto: Mirka Chabadová