Druhú výhru HC ´05 vo finále s Trenčínom zariadil hrdina nájazdov Asselin + HLASY

1 /

Banskobystrickí hokejisti aj v druhom finálovom zápase Kaufland play-off Tipsport ligy zdolali na trenčianskom ľade tamojšiu Duklu 4:3, no už nie v predĺžení ako v piatok, ale tentoraz rozhodli o triumfe až v samostatných nájazdoch. Postaral sa o to Guillaume Asselin.

Do zápasu mali lepší vstup Trenčania. Na začiatku piatej minúty hrali presilovú hru, od modrej čiary z voleja vypálil Hossa a vyrazený puk od Lukáša dorazil pred našou odkrytou bránkou Varga1:0. Tento gól domácich naštartoval a úvodná desaťminútovka prvej tretiny patrila práve im. Mohol ich však pribrzdiť náš útočník Faille. Po chybe v rohu klziska zostal nepokrytý medzi kruhmi, no puk dobre netrafil. Tretia presilová hra v podaní Trenčanov priniesla poriadny vzruch pred Lukášovým bránkoviskom, no ku gólu to neviedlo. V 16. minúte sa ´baranom´ napokon podarilo vyrovnať. Bubela pálil z medzikružia do žŕdky, no puk sa od nej odrazil do bránkoviska, kde ho doklepol za Valentov chrbát pohotový Marek Bartánus1:1.

V druhej dvadsaťminútovke mali Bystričania navrch. Najprv sa dostal do šance Faille, ale zaváhanie Bohunického nevyužil. V týchto chvíľach držal Duklu brankár Valent, ktorý čelil v prečíslení koncovke Ďatelinku, poradil si i s pokusom Asselina z bezprostrednej blízkosti, nezaskočil ho ani teč Bortňáka a v prečíslení ho neprekonal ani Lamper. V polovici stretnutia sa opäť nepresadil Asselin, mieril pre zmenu vedľa a tak udreli Trenčania. Z pravého kruhu z voleja vypálil Sojčík a od hornej žŕdky sa puk odrazil do siete – 2:1. V 36. minúte sa zdalo, že Bačík so šťastím prepasíroval puk za Lukášov chrbát, no videorozhodca potvrdil, že sa o gól nejednalo.

V tretej tretine sa nášmu HC ´05 podaril dokonalý obrat. V 48. minúte v presilovej hre netrafil Bartánus dobre puk. Ten sa však odrazil od zadného mantinelu, Valent ho nezachytil a Cason Hohmann ho napokon poslal do opustenej bránky súpera – 2:2. O minútu to bolo s domácimi ešte horšie. Asselin posunul puk Éricovi Faillemu a ten z kruhu prestrelil Valenta – 3:2. Dukla sa však nevzdávala, jej hokejisti sa tlačili do útoku a v 57. minúte vyrovnali. Puk sa po strele Dlouhého i so šťastím odrazil do bránky, navyše tento útočník to vyskúšal spoza bystrického hráča, takže za stavu 3:3 sa pod hradom Matúša Čáka znovu predlžovalo.

V nadstavenej desaťminútovke hráči spod Urpína často strieľali, nevyužili presilovku a v úniku neprekonal trenčianskeho gólmana Hrnka. Rozhodnutie napokon priniesli až samostatné nájazdy. Hneď v prvej sérii sa presadil domáci Sojčík, my sme vyrovnali v štvrtej Asselinom. Po piatich nájazdoch na oboch stranách bol stav 1:1. Do šiestej série sme poslali znovu Guillaumeho Asselina a ten znovu ´vykúpal´ Valenta. Na opačnej strane Sojčík Lukáša nepokoril a z druhého finálového víťazstva sa tak mohli tešiť naši ´barani´. Duel vyhrali po nájazdoch. Konečný výsledok znel 3:4.

HK Dukla Trenčín – HC’05 iClinic Banská Bystrica 3:4 po sam. nájazdoch (1:1, 1:0, 1:2 – 0:0, 0:1)

– stav finálovej série: 0:2

Góly: 5. T. Varga (Marcel Hossa, Sádecký), 32. Sojčík (T. Varga, R. Dlouhý), 57. R. Dlouhý (O. Mikula, T. Varga) – 16. Bartánus (Bubela), 48. Hohmann (Bartánus), 49. Faille (Asselin, Gélinas), rozhodujúci nájazd Asselin. Rozhodovali: Baluška, Štefik – J. Tvrdoň, Výleta, vylúčení na 2.min: 4:4, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 6150 divákov (vypredané).

Trenčín: Valent – Bačík, Starosta, Cebák, Frühauf, Bohunický, Holenda, Romančík – Radivojevič, Ölvecký, Sojčík – Bezúch, Sádecký, Marcel Hossa – T. Varga, R. Dlouhý, O. Mikula – D. Hudec, J. Švec, Deveaux – Gašparovič

Banská Bystrica: Lukáš – Kubka, Ďatelinka, Pretnar, Mihálik, Delisle, Gélinas, J. Brejčák – Hrnka, T. Surový, Lamper – Hohmann, Bubela, Bartánus – Skalický, Faille, Asselin – Bortňák, Češík, Brittain – Gabor

Jan Pardavý, asistent trénera Trenčína: „Chýba nám o niečo viac šťastia, V prvom zápase sme boli v závere o niečo lepším tímom, mali sme tam šance, nedali sme ďalší gól. V tomto druhom nás Bystrica v druhej tretine zatlačila, ale viedli sme a do tretej tretiny sme išli s tým, že si počkáme na moment, ktorý by zápas v náš prospech zlomil, no naopak Bystrica išla do vedenia dvoma gólmi v rýchlom slede. Dokázali sme aspoň vyrovnať a dostať duel do predĺženia. V ňom to bolo 50 na 50. V samostatných nájazdoch nám chýbalo trošku viac pokoja v zakončení a šťastia. Škoda, že sme si z tohto dvojzápasu nezobrali aspoň jedno víťazstvo. Musíme sa už sústrediť na stretnutia v Banskej Bystrici a vrátiť sa sem ešte na piaty zápas. Bystrica má kvalitné mužstvo, ale aj my máme silný a skúsený tím, teda hráčov, ktorí si už prešli finálovými sériami, vyhrali tituly, takže chýbal nám iba kúsok šťastia aby sme vyhrali. Dali sme do toho všetko, bojovali sme a odviedli aj kus dobrej roboty. Nemám hráčom čo vyčítať.“

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: „Vo veľmi vyrovnanom zápase znova rozhodovali detaily. Dokázali sme stiahnuť trenčiansky náskok, ale musíme ešte zlepšiť niektoré herné činnosti. Najmä presilové hry. To, že dáme góly v správnom čase je v prvom rade zásluhou odhodlania našich hráčov v každom jednom momente, treba k tomu aj trošku šťastia, napríklad odrazené puky, to sa nám dnes podarilo. Zvrátili sme nepriaznivý stav, na druhej strane treba podotknúť, že Trenčín je nezlomné mužstvo. Tak včera ako aj dnes sa dokázali domáci vrátiť do zápasu. V samostatných nájazdoch sa priklonilo na našu stranu aj šťastie. Je to dôležité víťazstvo pre nás, ale uvedomujeme si silu Trenčína, akí sú tvrdohlaví a nezlomní. Ideme domov s tým pocitom, že ťažšia časť série sa pre nás iba začína. Asselin v nájazdoch sa stal hrdinom, včera ním bol Gélinas. Každý hrací deň môže priniesť iného hrdinu, no myslím si, že každý jeden hráč má svoju úlohu na ľade a podstatné je, že si ju plní, to nás posúva vpred ako tím.“

Guillaume Asselin, bystrický hrdina v nájazdoch: „Bol to dobrý zápas, nevzdali sme sa za žiadneho stavu a bojovali sme až do konca. Sme šťastní, že sme vyhrali dva zápasy, no ešte nie sme na konci. Musíme pokračovať v tvrdej práci. Môže to stále byť dlhá séria, preto nesmieme nič podceniť. Takéto veci v nájazdoch často skúšam na tréningu. Teda rôzne varianty. Prišiel dôvod niektoré použiť a vyšlo to. Veril som si, som rád, že som pomohol tímu. Vyhrať dvakrát u súpera je skvelé. Ešte však nie je koniec.“

Marek Bartánus, autor nášho prvého gólu na 1:1: Po včerajšej výhre sme opäť chceli zvíťaziť. Som rád, že sa nám to podarilo po dobrom kolektívnom výkone. Nezlomil nás ani nepriaznivý stav. Šťastie stálo na našej strane, čo je skvelé. Kto urobí menej chýb a dá do hry viac srdca, ten vyhrá. Guillaume Asselin má nesmierne šikovné ruky, aj na tréningu už neraz ukázal podobné kúsky. Sme radi, že mu to opäť vyšlo. My pôjdeme do domácich zápasov tak isto ako doteraz. Teda s pokorou.“

Jan Lukáš, brankár Banskej Bystrice: „Boli to ťažké zápasy. Sme radi, že vyhrávame sériu 2:0, ale pred nami je ešte dlhá cesta. Treba vyhrať ďalšie dva. Musíme sa na to plne sústrediť. Nájazdy som prežíval normálne. Snažil som sa robiť čo môžem. Asselin je skúsený hráč a zachoval si chladnú hlavu, bolo to pekne vidieť. Doma to bude ešte ťažšie, ale nachystáme sa na nich a spravíme maximum, aby sme to ukončili.“

Autor: (job), Foto: Zdroj fb hkdukla.sk