0 /

Banskobystrickí hokejisti aj v deviatom dueli v rade bodujú. Aj tentoraz zaknihovali víťazstvo, keď duel s Liptovským Mikulášom otáčali v tretej tretine. Iba ta však zniesla prísnejšie kritéria. Premiérovým zásahom za náš tím sa blysol Marek Bartánus.

Na začiatku zápasu nám súper svojou nedisciplinovanosťou ponúkol dve presilovky a už v prvej sme mohli skórovať ak by na strely Dame-Malku spoza kruhu zareagovali cloniaci hráči pred brankárom Košarišťanom, najmä Hohmann. Zaujal potom pekný prienik Lampera, ale recept na svojho bývalého spoluhráča medzi žrďami súpera nenašiel. Gól prišiel až v druhej početnej výhode. V nej najprv Bubela preveril gólmana hostí, no pokoril ho až Marek Bartánus, ktorý zakončoval po vysunutí Faillem presne nad ľadom z pravej strany a dal tak konečne prvý tohtosezónny gól za Banskú Bystricu – 1:0. Barani naďalej dominovali, mali prevahu, ale mohli inkasovať po ojedinelej akcii Liptákov. Pukovček zakončoval v trinástej minúte bekhendom a puk si skoro našiel cestu za Lassilu. V presilovke Mikuláš mal ešte dve dobré možnosti, z dvoch metrov sa nepresadil M. Sukeľ a spoza kruhu to vyskúšal Kuarali, náš brankár nevedel kde má puk, no skryl ho pod sebou. Škoda že v závere tretiny Hohmann nevyužil chybu Košarišťana, ktorý mu daroval puk, ale stihol sa vrátiť pred bránku a zasiahnuť.

V strednom dejstve hrali Liptáci odvážnejšie. Mali rýchle kontry a po jednej z nich Brejčák v úniku fauloval Urama, ktorý následne nariadené trestné strieľanie premenil v 24. minúte – 1:1. Mohlo byť aj horšie, ak by v prečíslení M. Sukeľ lepšie mieril. V polovici stretnutia zaujal prienik nášho Failleho, na opačnej strane to bol znovu M. Sukeľ z brejkovej situácie, no taktiež neskóroval. My sme paradoxne pohrozili v oslabení. Ďalšiu chybičku Košarišťana nevyužil zblízka Češík a neujala sa ani koncovka Lampera z pravej strany. V 35. minúte mal druhý gól na hokejke Bartánus, tentoraz strieľal z ľavej strany po ľade, ale gólman hostí si už dal väčší pozor. Veľkú šancu spálil Kriška, keď pred odkrytou našou svätyňou netrafil puk. Napokon druhý presný zásah svojho tímu zariadil v presilovke od modrej osemnásť sekúnd pred prestávkou Tabaček a do šatní sa išlo za nečakaného stavu 1:2.

Do tretej tretiny bystrický hokejisti nastúpili ako pokropení živou vodou. Najprv sa zoči – voči Košarišťanovi nepresadil Surový, ale po prieniku Bortňáka cez troch hráčov súpera tento náš útočník už z uhla poslal puk spätne pred bránku, kde bez prípravy zakončoval v pokľaku Patrik Lamper2:2. Potom sme hrali presilovku, v ktorej mali dobré možnosti Surový, Faille, hoci ich nepremenili, tešili sme sa z gólu, pretože od modrej pálil v 46. minúte Kubka a z dorážky uspel Mário Lunter – 3:2. Mikuláš v pätici o pár sekúnd po inkasovanom góle pohrozil. Kto iný ako Matúš Sukeľ sa ocitol sám pred Lassilom, no znovu ho nedokázal prekonať. Kuriózna situácia nastala v 50. minúte. Košarišťan schytal pri brzdení pred bránkou od nášho hráča sneh z ľadu do tváre, podľa kouča Paukovčeka dokonca aj puk do masky, kýval rukou, naznačoval rozhodcom, aby prerušili hru, čo sa však nestalo, využil teda toho Miloš Bubela z pravej strany a z uhla zvýšil na 4:2. Piaty náš gól mohol pridať v ďalšom priebehu Lamper, prešiel pred bránku, ale zazvonil napokon na žŕdke. Dobrú príležitosť spálil ešte zblízka Bubela. V závere sa hostia odhodlali k hre bez brankára, ale nič im to nebolo platné, pretože puk poslal do ich opustenej svätyne Josh Brittain5:2.

HC iClinic Banská Bystrica – HK 32 Liptovský Mikuláš 5:2 (1:0, 0:2, 4:0)

Góly: 9. Bartánus (Faille), 43. Lamper (Bortňák), 46. M. Lunter (Kubka, Hohmann), 50. Bubela, 60. Brittain (Faille) – 24. Uram (tr. strieľanie), 40. Tabaček (Spilar, Kriška). Rozhodovali: J. Konc, Štefik – Rojík, Krajčík. Výlúčení na 2.min: 4:5. Presilovky: 2:1. Oslabenia: 0:0. Diváci: 2261.

HC’05 iClinic: Lassila – Kubka, Ďatelinka, A. Sedlák, J. Brejčák, Mihálik, Dame-Malka, Gélinas – Lamper, Bortňák, Bartánus – Faille, T. Surový, M. Lunter – Hohmann, Bubela, Brittain – Belluš, Češík, Andrisík

MHK 32: Košarišťan – Kuráli, R. Suchý, Tabaček, Pacalaj, Devečka, M. Bača, Moravčík – Spilar, Paukovček, Kriška – Števuliak, Langhammer, J. Sukeľ – Rapáč, M. Sukeľ, Uram – Lištiak, Piatka, A. Laco

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: „Mali sme celkom dobrý začiatok zápasu, dostali sme sa do vedenia, vytvorili si aj nejaké šance. Naopak v druhej tretine to bol z našej strany deň otvorených dverí. Vznikalo veľa prečíslení a súper mal v brejkoch šance. My sme mali veľmi dlhé striedania, nedržali sme tempo, ťahali nohy. Do tretej tretiny sme nastúpili, že je to len o jeden gól, jednej strele. Hneď sme vyrovnali, čo nás poslinilo. V presilovke sme následne strelili tretí gól a pridali napokon i ďalšie. Mužstvo ukázalo v záverečnej dvadsaťminútovke charakter. Mikuláš mal však v druhej tretine množstvo šancí, takéto výpadky si už nemôžeme dovoliť. Musíme hrať celých 60 minút, nie iba 30-35, lebo sa nám to môže vypomstiť. Je to zápas čo zápas, zatiaľ nás držia brankári, ale stále to tak nebude. Liptovský Mikuláš hral dobre, bol organizovaný, čakal na naše chyby, ktoré prišli, nie všetky potrestal, aj preto sme šťastnejší.“

Pavel Paukovček, tréner Liptovského Mikuláša: „O osude stretnutia rozhodla druhá tretina a začiatok tretej. V druhej sme mali veľmi veľa šancí, nepremenili sme ich, ak by sa tak stalo, lepšie by sa nám dýchalo pred treťou tretinou. Na gól sa však veľmi narobíme. Na začiatku záverečného dejstva sme inkasovali veľmi rýchlo a po takom kontroverznom vylúčení za filmovanie sme dostali následne ďalší gól. Tieto dva momenty rozhodli a podpísali na celom vývoji. Bojovnosť a snaha sa mojim zverencom nedala uprieť, no hrali sme proti veľmi silnému súperovi. Súper je silný a dokázal potrestať každú našu chybu.“

Marek Bartánus, autor premiérového gólu v drese Banskej Bystrice: „Dosť veľký kameň zo mňa odpadol. Nikoho neteší, keď čaká tak dlho na gól. Je to však len o tom ako kto k tomu pristúpi. Ja som sa snažil na tréningoch dať si záležať na zakončení, vyberal som si miesta, kde góly najčastejšie padajú a som rád, že konečne mi to tam padlo. Hlavne ma teší, že sme zápas celkovo zvládli. Bolo to náročné, ale v tretej tretine sme ukázali srdiečko. Čo sa týka môjho gólu, vyslal som strelu trošku nad ľadom, strieľal som pod lapačku. Budem sa snažiť strieľať tam, kde mi to padá. Dúfam, že pomôžem ďalšími gólmi mužstvu v nasledujúcich zápasoch, ideálne už v stredu v Lige majstrov v Tampere. Tento premiérový zásah ma bude niečo stáť, platí sa v každom mužstve prvý gól, takže ani mňa to neminie. Viem už koľko zaplatím, no nechám si to pre seba, ale je to dosť.“

Mário Lunter, autor víťazného gólu: „Prvá tretina bola priemerná, druhá z našej strany slabá. Niečo sme si povedali v šatni počas druhej prestávky, hlavne čo musíme zlepšiť. V tretej tretine sme podali tímový výkon a som rád, že som dal napokon víťazný gól. Dôležitejšie sú tri body. Určite je dobré, že sme vyhrali ligový duel pred stredajším zápasom vo Fínsku, kam odcestujeme skromne. Chceme v Tampere podať obetavý výkon a vyhrať.“

Patrik Lamper, autor vyrovnávajúceho gólu Banskej Bystrice: „Prvá tretina bola výborná, no v druhej sme poľavili, nehrali sme to, čo sme si povedali. Súper to využil, dal dva góly a ujal sa vedenia. Našťastie sme sa v tretej tretine do toho dostali a aj veľkou vôľou vyhrali.“

Autor: (job), Foto: Mirka Chabadová