Program Bábkového divadla na Rázcesti v decembri 2017

Divadlo
0 /

Kocúr v čižmách_27

Banskobystrické Bábkové divadlo na Rázcestí pripravilo pre svojich malých i veľkých divákov  zaujímavý program aj na posledný mesiac roka. Môžete si vybrať z nasledovnej decembrovej ponuky

Pre deti

 Nedeľa 3. december o 16.00 hod. v sále

 MIKULÁŠSKE PREDSTAVENIE! Bela Schenková podľa predlohy Charlesa Perraulta KOCÚR V ČIŽMÁCH.

Klasická rozprávka v tradično-netradičnom spracovaní, spojená s príchodom divadelného Mikuláša a sladkým prekvapením.  Dĺžka predstavenia: 50 min. Vstupné: 4 €. Pre deti od 3 rokov. S finančnou podporou MK SR.

 Po prvýkrát na Slovensku sa objavila česká režisérka slovenského pôvodu Bela Schenková. Jej adaptácia známej rozprávky Ch. Perraulta priniesla do BDNR svojráznu poetiku.  Divadlo ANPU je experimentálne, výtvarné divadlo, ktoré na alternatívnej divadelnej scéne funguje od roku 1999. V ANPU hrajú všetci a všetko: herci/herečky, masky, bábky, hudba, tiene, dekorácia aj pohyb…

Od roku 2005 je jeho domovskou scénou divadelné šapitó – stan, s ktorým ANPU naväzuje na dávnu tradíciu kočovných divadelných spoločností a putuje s ním mestami a dedinami v Česku aj v Európe. Je nielen divadlom, ale aj kinom, koncertnou sálou, dielňou a kaviarňou.  Principálkou, režisérkou a autorkou divadla ANPU je Bela Schenková.

Nedeľa 10. december o 16:00 hod. v sále

Bela Schenková na motívy rozprávok K. J. Erbena DVE ROZPRÁVKY NA BRUŠKU: O JURKOVI S KOZOU A O DOBROMILOVI A LENIMÍROVI

Inscenácia na motívy staročeských rozprávok s využitím tradičných bábok v netradičnej bábkovej scéne.  Dĺžka predstavenia: 45 min. Vstupné: 3,50 €, predpredaj 3 €. Pre deti od 3 rokov.

Predloha K. J. Erbena Jurko s kozou a staročeská ľudová rozprávka O Dobromilovi a Lenimírovi inšpirovali režisérku B. Schenkovú k vytvoreniu Dvoch rozprávok na brušku. Dôležité je samotné rozprávanie a príbeh rozprávok. Mieša sa v nich komické s poučným, nešťastie a bieda so šťastným koncom. Avšak predovšetkým ide o netradičné a súčasné spracovanie metódy, akou sa kedysi hrávalo v klasickom bábkovom divadle pre deti. Pretože bábkové divadlo nemusí byť len statická záležitosť s pevne zabudovanou scénou a bábkami, ale dá sa zavesiť napríklad na „bruško“!

A zrazu sa otvoria nové možnosti a variácie hrania s klasickými bábkami, nové spojenie hry bábok so živým hercom a maskou. K Dvom rozprávkam na brušku režisérku inšpirovala hra na harmoniku. Keď môže byť umiestnená harmonika na „bruchu“, prečo by nemohlo existovať divadlo na „brušku“? A ono existuje!

Nedeľa 17. december o 16:00 hod. v divadelných priestoroch

RODINNÁ PÚŤ DO SVETA ROZPRÁVOK: FAMILIÁRIUM

Šípková Ruženka, Starý Bodrík a vlk, Statočný cínový vojačik, voľná téma, v podaní divákov
a diváčok a hercov a herečiek BDNR. Dĺžka predstavenia: 80 min. Vstupné: 4 €, predpredaj: 3,50 €. Pre všetkých od 3 do 99 rokov. S finančnou podporou FPU a mesta BB.

Pre dospelých

Utorok 12. december o 19:00 hod. v sále

Iveta Horváthová EURÓPA V KOREŠPONDENCII

Divadelné randevú s osobnosťami európskej minulosti. Intímne, verejné, ľúbostné, tajomné spovede duší, ktorých osudy prenikli až do našej prítomnosti.

Vstupné: 6 €, predpredaj: 5,50 €, študenti, študentky: 5,50 €, predpredaj: 5 €, seniori, seniorky: 3 €. Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Témou Európy v korešpondencii je hľadanie súvislostí medzi významnými, ale aj bežnými udalosťami v Európe 19. a 20. storočia prostredníctvom vzájomnej korešpondencie osobností kultúrneho, politického a vedeckého života. Èmile Zola, Marie Curie Sklodowska, Hannah Arendt, Martin Heidegger, Winston Churchill, T. G. Masaryk, M. R. Štefánik, S. H. Vajanský, Dežo Ursiny, Július Satinský… a mnoho iných výnimočných Európanov, Európaniek a Slovákov a Sloveniek.

 

Inscenačný tím sa vydáva cestou citácie a interpretácie príbehov týchto duší, s úmyslom “napísať” v priestore súčasnosti vlastný “list”. Preskúmať históriu, porozumieť, dozvedieť sa viac o udalostiach, ktoré ovplyvnili a stále ovplyvňujú aj našu prítomnosť. Objavovať stopy minulosti a to, čo nás spája s našimi predkami (i keď dnes nepíšeme listy), potvrdiť identitu Slovákov a Sloveniek patriacich do európskej histórie.

Utorok 19. december o 19:00 hod. v sále

HOSŤ NA RÁZCESTÍ! ŠTÚDIO 12, Bratislava, Jana Juráňová MISKY STRIEBORNÉ, NÁDOBY VÝBORNÉ

Ostrovtipný pohľad na neromantickú realitu romantickej generácie. V inscenácii ožívajú postavy štyroch známych žien – Adely Ostrolúckej, Aničky Jurkovičovej, Maríny Pišlovej a Antónie Sekovičovej, ktorým sekunduje Ján Kalinčiak. Dokumentárne presvedčivá realita sa strieda s konfrontáciami ilúzií a zaužívaných obrazov o národnom hnutí a jeho predstaviteľoch.

Účinkujú: Rebeka Poláková, Zuzana Konečná, Danica Matušová, Zuzana Porubjaková/Kristína Tothová a Ľubo Bukový. Režisérka Alena Lelková bola nominovaná na ocenenie Dosky 2015 v kategórii Objav roka.  Vstupné: 5 €, študenti, študentky: 3€.

Zmena programu vyhradená!

 

Zdroj: BDNR, Foto: ilustračné