Anastasia Kuzminová absolvuje pred olympiádou všetky preteky Svetového pohára

ŠPORT
0 /

KUZMINOVÁ

Naturalizovaná Banskobystričanka Anastasia Kuzminová sa už na plno pripravuje na nadchádzajúcu olympijskú sezónu. Naša dvojnásobná olympijská víťazka v biatlonových rýchlostných pretekoch bude vo februári 2018 v Pjongčangu jedna z horúcich adeptiek na zisk tretieho zlata na ZOH. Všetci jej samozrejme budeme držať palce.

Kuzminová má za sebou prípravu na ľadovci Dachstein. Doma zarezávala na bicykli a opäť ide na lyže. Prvé preteky Svetového pohára v biatlone absolvuje vo švédskom Östersunde na rozhraní novembra a decembra tohto roku. Pre denník Šport pred nastávajúcou sezónou uviedla:

„Povedali sme si, že absolvujeme všetky súťaže svetového pohára. Je to nový moment. Jediné, čo by som možno z prvého kola Svetového pohára vo Švédsku vynechala, sú vytrvalostné preteky na 15 kilometrov. Aby ma pri vstupe do sezóny prípadne nezlomili. Keď však budem vidieť, že príprava v novembri bude v poriadku a budem sa dobre cítiť, potom by som si ani tie preteky nenechala ujsť. Uvidíme, keď docestujeme do Švédska.“

Všetky oči športovcov sa počas zimnej sezóny budú opierať na zimné olympijské hry do juhokórejského Pjongčangu. Výnimku netvorí ani Nasťa, čo v rozhovore pre spomínaný denník zdupľovala:

„Samozrejme, teraz pôjde najmä o olympijské hry, ale aby som sa nenaháňala iba za výsledkom v Pjongčangu, a keďže je to možno moja posledná sezóna v kariére a napokon by takou aj naozaj bola, s manželom Danielom sme povedali, prečo by sme sa nepokúsili o niečo viac ako predtým. Takže úplne od začiatku sa nastaviť tak, že idem všetko – pokiaľ zdravie dovolí a nebudú nejaké veľké prekážky. Jasný cieľ je olympiáda, lenže rada by som išla aj do väčšej kvality na každom jednom ,sveťáku´, aj čo sa týka streľby. Veľa sme pre to urobili. Mám novú pažbu, zmeny na nej, s ktorými som celkom spokojná. Už nebudem mať výhovorky, že mi niečo nesedí. Keď nebudú nuly v terčoch, tak to bude v niečom inom. V príprave mi je dobrou podporou Natália Prekopová a takisto mi prospieva tréning s kolegyňami Teréziou Poliakovou a Alžbetou Majdišovou. Máme za sebou už štyri pekné sústredenia. Pre mňa ako športovkyňu, ktorá bola zvyknutá predtým pracovať ako samostatná jednotka, je to veľké plus. Sústredenie na Dachsteine môžeme považovať za vydarené.“

Minulá sezóna nevyšla Anastasii Kuzminovej podľa predstáv. Čo napokon sama neraz priznala. O to väčšie očakávania má od tej nasledujúcej. Verí, že ju už nebudú obmedzovať žiadne zdravotné problémy a nadviaže na najkrajšie okamihy, ktoré jej v minulosti pripravili nielen olympijské preteky, ale aj majstrovstvá sveta v Pjongčangu v roku 2009. Má ich ešte živo v pamäti, keďže tam vybojovala za Slovensko prvú medailu v kariére, i keď so strieborným leskom. Denníku Šport priznala:

„Z Pjongčangu 2009 som odchádzala s veľmi dobrými pocitmi. Verte či nie, pamätám si každý jeden meter trate, aj strelnicu mám pred očami. Neviem prečo, ale boli tam silné emócie. Často sa ma pýtajú, že najsilnejšie spomienky na to, ako som bežala a strieľala, musia byť z mojich zlatých olympiád, ale ja nechcem klamať… Majstrovstvá sveta 2009 zanechali vo mne niečo veľké. Spomínam si presne na tie chyby, ktoré som vtedy v súboji s Ruskou Oľgou Zajcevovou spravila, prečo som nenaplnila môj sen z majstrovstiev sveta hneď na začiatku mojej kariéry. Pjongčang vzbudzuje vo mne príjemné športové pocity a vnútorne aj trochu napätia a nepokoja z toho, že sú tam nedoriešené záležitosti. Samozrejme, trochu sú aj obavy ako to celé dopadne. Ale Kórea ako taká vo mne zanechala príjemné pocity. Má niečo také, čo ma láka vrátiť sa tam aj po kariére a poriadne sa zoznámiť s krajinou.“

Kuzminová priznala, že najkrajšie emócie sú z olympijských hier, ale do nadchádzajúcej sezóny vstupuje s tým, aby čo najmenej myslela na olympiádu. Nechce byť totiž zbytočne v strese, aby neprivodila na seba vnútorný tlak. Psychika športovca je v kľúčových pretekoch sezóny neraz nevyspytateľná.

Autor: (cb), Foto: zdroj facebook Anastasia kuzmina