Pumy po prehre v Poprade zabojujú v extralige o 5. miesto po základnej časti

ŠPORT
0 /

26197754_931129013710059_1340250527119768998_o

V Poprade sa hral dôležitý duel o štvrté miesto v tabuľke v ženskej basketbalovej extralige a lepšie ho zvládli domáce hráčky. Vyhrali totiž jasne o 19 bodov a zabezpečili si tak účasť v elitnej prvej štvorke nadstavbovej časti našej najvyššej súťaže.

Úvod zápasu bol na palubovke pod Tatrami opatrný. Dominovali predovšetkým obrany. Skóre otvorila naša Števulová, ale iba z druhého trestného hodu. Až v tretej minúte kontrovala rovnakým spôsobom Popradčanka Hadačová, no premenila oba pokusy a otočila skóre. Od tejto chvíle sa začalo domácim basketbalistkám dariť pod súperovým košom viac a postupne si budovali náskok. Po prvej štvrtine tak bolo 18:9. V druhej desaťminútovke sa obraz hry nezmenil. Bystričanky narážali na sústredenú obranu BAM-u, ktorý sa vedel presadiť z blízka i z väčšej vzdialenosti. Skóre narastalo vďaka trojice Hadačová, Filičková a Kudličková. Na polčas sa tak išlo za stavu 38:23.

Druhý polčas sme otvorili úspešnou trojkou Striešovej, po dvojke Matejčíkovej a ďalšej trojke Striešovej sme znížili náskok súpera na 38:31. Naša hra sa výrazne zlepšila a v 27. minúte po úspešnom koši Ozdincovej bol rozdiel iba šesťbodový 43:37, napokon tretie dejstvo skončilo prijateľne a nádejne pre nás – 45:39. Popradčanky však v úvode štvrtej štvrtiny naštartovala úspešnou trojkou Filičková. Hráčky spod Tatier zlepšili obranu a vychádzali im rýchle kontry. Náskok tak zveľaďovali, ´pumám´ sa nedarila hra dopredu a totálne prepadli v streľbe, keď dosiahli v tomto záverečnom dejstve len tri body.

V záverečnom kole základnej časti ženskej basketbalovej extraligy pôjde Banskobystričankám v sobotu 13. januárao 16.00 hodine v hale na Štiavničkách o piate miesto po základnej časti v priamom súboji s BKM Junior UKF Nitra. Samotné konkrétne umiestnenie v jednotlivých “štvorkách” v nadstavbe je však podstatné len pre nasadenie do termínovej listiny nadstavby, do ktorej si družstvá prenášajú iba výsledky zo vzájomných zápasov so súpermi svojej skupiny.

Fakty o zápase:

BAM Poprad – BK ŠKP 08 Banská Bystrica 61:42 (18:9, 38:23, 45:39)

Štvrtiny: 18:9, 20:14, 7:16, 16:3, TH: 12/16 – 12/20, trojky: 5 – 4, fauly: 22 – 17

Poprad:  Hadačová 13, Filičková 11 (2), Kudličková 9 (1), Ivančáková 4, Drobná 0 (Kmetovska 12, Sojáková 5 (1), Grigerová 4, Hamaliarová 3 (1), M. Tetemondová 0)

B. Bystrica: Jelenčíková 12 (2), Ozdincová 7, Števulová 3, van Dalen 1, Jassová 0 (Striešová 13 (2), Matejčíková 6, Kozáková 0, Lukačiková 0)

Hlasy po zápase:

Milan Špiner, asistent trénera Banskej Bystrice: „Dôležitý bol vstup do zápasu a celý prvý polčas. Keď prehrávate rozdielom 19-tich bodov, tak sa už potom veľmi ťažko otáča takýto vývoj. Aj keď sa nám v tretej štvrtine podarilo skresať náskok súpera na šesť bodov, tak následne v štvrtej desaťminútovke sme inkasovali od súpera šnúru tuším 16:0, vrátili sme sa k zlej hre z prvého polčasu. Dievčatá už nemali dostatok síl a Poprad našu ponúknutú šancu využil, vyhral zaslúžene.“

Milan Černický, tréner Popradu: „Odohrali sme veľmi slušný prvý polčas. Bystrica potom pritvrdila hru, bol to škaredší basketbal, ale slúži ku cti mojim zverenkyniam, že bojovali a bili sa o každý kus ihriska. Lepší sme bolo v bojovnosti a dobre nám fungovala obrana. Inkasovali sme iba 41 bodov, čo je super. Sme radi, že sme sa dostali do prvej štvorky.“

Jana Matejčíková, hráčka Banskej Bystrice: „V prvom polčase nám to do koša príliš nepadalo. Klesali sme na duchu. V druhom sme sa pozviechali, znížili náskok súpera, no žiaľ celý zápas sme zlyhávali v obrannom doskoku. Pivotky súpera boli nezastaviteľné. Musíme na tom popracovať do soboty, kedy hráme s Nitrou. Tento zápas chceme vyhrať a obsadiť aspoň piate miesto po základnej časti.“

Ivana Kmetovska, nová zahraničná posila Popradu: „Cítim sa v Poprade úžasne, spoluhráčky sú skvelé a tréneri tiež. Som spokojná so zázemím i starostlivosťou. Zápas mi vyšiel, takže netajím, že sa teším na ďalšie pôsobenie v tomto družstve.“

Autor: (cb), Foto: Zdroj facebook BAM Poprad