Slovenská atletická disciplinárka zrušila suspendáciu chodca Mateja Tótha

ŠPORT
2 /

SR Bratislava šport atletika doping oslobodenie SAZ Tóth BAX

Slovenský atletický zväz (SAZ) uznal argumenty chodca Mateja Tótha, ktorými obhajoval nezrovnalosti v jeho biologickom pase a zrušil jeho dočasné pozastavenie činnosti. Rozhodnutie národnej organizácie však ešte poputuje na novovzniknutú Jednotku pre integritu atletiky, ktorá sa s ním môže, ale aj nemusí stotožniť.

Stanovisko Disciplinárnej komisie SAZ nemusí ešte znamenať definitívu. Ak Medzinárodná asociácia atletických federácií (IAAF) alebo Svetová antidopingová agentúra (WADA) nebudú považovať Tóthom predložené argumenty za dostačujúce, môžu toto rozhodnutie napadnúť a obrátiť sa na Športový arbitrážny súd (CAS). Na rozhodnutie majú spolu Jednotkou pre integritu atletiky 21 dní od doručenia. Nasledujúca inštancia je Športový arbitrážny súd (CAS) vo švajčiarskom Lausanne. Šéf disciplinárnej komisie Slovenského atletického zväzu Ivan Čillík v stredu pred médiami vyhlásil:

„Disciplinárna komisia Slovenského atletického zväzu jednohlasne rozhodla, že zo strany Mateja Tótha neprišlo k porušeniu žiadnych antidopingových pravidiel, a preto ruší jeho dočasný zákaz činnosti. Pri posudzovaní argumentácie Mateja Tótha sme využili odborné posudky viacerých svetových expertov a inštitúcií. Sme presvedčení, že sú to tak silné argumenty, ktoré zavážia a presvedčia aj zástupcov IAAF či WADA. Sme si istí, že presvedčia aj Jednotku pre integritu atletiky. Analýzy boli všetky v prospech Mateja Tótha, ale každý odborník sa nato pozeral z iného pohľadu.“

Tóthov spis obsahoval 25 príloh, 250 strán, sedem expertných stanovísk odborníkov z oblasti hematológie a metabolomiky zo šiestich krajín sveta. Vo Veľkej Británii spolupracoval náš chodec pri tvorbe obhajoby s Kingsleym Kevinom Hamptonom, z Česka s Tomášom Károm a právnou kanceláriou KŠD LEGAL. Z domácich expertov to boli zasa Roman Alberty, Viktor Bielik, Peter Kotlár, Erika Čellárová, Eva Piatriková a Vladimír Vachalík. Obhajoba stála Mateja Tótha podľa jeho vlastných slov okolo 60.000 eur, nepodloženým obvinením mu bola spôsobená aj nemajetková ujma. O tom, či si bude tieto škody vymáhať súdne, sa Matej rozhodne po právnej analýze.

Náš tridsaťštyriročný chodec spod Urpína prerušil prípravu na augustové majstrovstvá sveta v Londýne. Dôvodom bola psychická a fyzická vyčerpanosť a z toho vyplývajúci tréningový výpadok. Napokon na šampionáte, kde mal obhajovať zlato z Pekingu 2015, ani neštartoval a mal dočasne pozastavenú činnosť. Matej Tóth sa k najnovšiemu verdiktu DK SAZ vyjadril nasledovne:

„Prvé pocity sú veľmi pozitívne. Teším sa, že disciplinárka Slovenského atletického zväzu rozhodla v môj prospech. Odborníci potvrdili to, čo som vedel hneď po prečítaní si obvinení. IAAF sledovala moje hodnoty v rokoch 2009-2016, z 24 odberov bola len jedna vzorka mimo medzí. Išlo o nízke hodnoty hemoglobínu z roku 2016. Práveže vysoké hodnoty hemoglobínu ukazujú na podozrenia z dopingu. Mne namerali nízke. Podľa IAAF to mohlo byť spôsobené manipuláciou s krvou, teda tak, že by som si nechal odobrať vlastnú krv a potom som ju mal pred OH použiť. V súvislosti s mojou obhajobou som absolvoval aj test na detektore lži. Bol to podporný prostriedok argumentácie a mojich vyhlásení. Odpovedal som na otázky, ktoré sa týkajú môjho prípadu a všeobecne, ale aj konkrétne vyvracajú podozrenia expertov IAAF. Na všetky otázky som odpovedal nie a odborník na polygrafológiu Nihadom Malkičom boli označené za pravdivé.“

Chodec banskobystrickej Dukly musel vysvetľovať aj situáciu z roku 2011, keď mal hranicu hemoglobínu najvyššiu spomedzi všetkých meraní pre potreby biologického pasu. Hodnota však bola v rámci určených hraníc. Biologický pas funguje na princípe matematického vzorca. Odchýlky automaticky nemusia znamenať, že si športovec pomáhal nedovolenými prostriedkami alebo metódami. Generálny sekretár zväzu Vladimír Gubrický uviedol, že SAZ teraz čaká na právnu analýzu verdiktu, aby mohol Tóth opäť trénovať a súťažiť, ale aby neporušil žiadne pravidlá Svetovej antidopingovej agentúry (WADA).

Autor: (bl), Foto: Zdroj tasr + ilustračné