Odborníci hovoria o veľkej krivde pre Mateja Tótha

ŠPORT
3 /

Ako sme vás už informovali, medzinárodná asociácia atletických federácií sa domnieva, že náš chodec mohol porušiť antidopingové pravidlá. Mnohí odborníci sa zhodujú, že za odchýlkami v jeho biologickom pase môže stáť nie doping, ale trebárs len prechodená infekcia.

Matej Tóth vo svojom stanovisku pre médiá okrem iného uvádza:

„S poľutovaním oznamujem, že definitívne nebudem štartovať na augustových majstrovstvách sveta v atletike v Londýne. Keďže som počas celej svojej kariéry zásadne vystupoval proti akýmkoľvek nekalým praktikám a absolútne vylučujem akékoľvek pochybenie, táto správa ma šokovala. Teraz sa sústredím hlavne na to, aby som pomocou renomovaných svetových odborníkov z rôznych oblastí dokázal, že ide o prirodzený fyziologický stav organizmu, ktorý mohol spôsobiť môj vtedajší zdravotný stav.“

Nezrovnalosti v biologickom pase si nevie vysvetliť ani jeho bývalý dlhoročný chodecký tréner z Banskej Bystrice Juraj Benčík, ktorý pre TV Markíza povedal:

„Vnímam to ako jednu veľkú nespravodlivosť voči Matejovi Tóthovi, jedenásť rokov bol členom mojej tréningovej skupiny. Poznám ho ako človeka a viem, že nikdy sa mi nestalo, aby Matej klamal. Má svoje zásady.“

To, že sa našli nezrovnalosti v biologickom pase Mateja Tótha ešte neznamená, že dopoval. Tento pas totiž neslúži na odhaľovanie zakázaných látok v tele športovca, ale sa ním sledujú biochemické parametre, či už v krvi, alebo v moči, ktoré sú priamo ovplyvnené užívaním zakázanej látky alebo metódy. Známy športový lekár Peter Malovič pre spomínanú televíziu hovorí:

„Tie veci sa dajú vysvetliť po medicínskej stránke. Oni zrejme zaznamenali nejaký extrémnejší výkyv. A ten mohlo spôsobiť naozaj čokoľvek. Ja si myslím, že buď pobyt vo vysokohorskom prostredí, Maťo trénuje v Livigno, to je nad 3000 metrov vysoko. Prípadne pobyt v hypoxickom stane, ktorý simuluje vyššiu nadmorskú výšku, prípadne to mohol spôsobiť pobyt v hypobarickej komore, pokiaľ v nej bol, kde sa dýcha čistý kyslík pod tlakom, alebo to môže byť ochorenie, ktoré prechodil, nedoliečil. Ja osobne si myslím, že Matej je čistý a toto je vychýlka spôsobená ochorením. Určite podrobným vyšetrením sa na to príde.“

Pochybnosti nad spoľahlivosťou biologického pasu vyvolal nedávno aj prípad českého cyklistu Romana Kreuzigera, ktorého až po dvoch rokoch zbavili všetkých obvinení. Tým pádom môže dôjsť k obrovským omylom, ktoré majú veľký negatívny vplyv na celú kariéru športovcov. Do ukončenia vyšetrovania sa k prípadu nemôže vyjadriť žiadna strana. Čo môže trvať niekoľko mesiacov.

Aj vedenie Dukly Banská Bystrica Tóthovi plne dôveruje a neverí, že by porušil dopingové pravidlá. Riaditeľ nášho Vojenského športového centra sídliaceho pod Urpínom Roman Benčík pre RTVS uviedol:

„My ho všetci vnímame Mateja ako pretekára, ktorý si svoje povinnosti v tejto sfére plní úplne na sto percent. Z môjho pohľadu ide o pretekára, ktorý ide v týchto veciach príkladom. Dôverujeme mu a veríme, že jeho prípad bude skôr príkladom toho, že aj takáto situácia môže nastať.“

Slovenský atletický zväz (SAZ) k prípadu nemôže zaujať oficiálne stanovisko. Jeho šéf Peter Korčok sa pre TASR vyjadril nasledovne:

„My sa k tomu v priebehu vyšetrovania ako národná federácia vyjadrovať nemôžeme a ani žiadnym spôsobom to nebudeme komentovať. Nemôžem k tomu zaujať osobné stanovisko ani stanovisko zväzu, pokiaľ to nie je vyšetrené.“

Autor: (job), Foto: ilustračné, internet