Chodec Matej Tóth musí čakať na verdikt o nevine do 18. decembra

ŠPORT
0 /

SR Atletika DKSAZ Tóth brífing BAX

Bude Medzinárodná asociácia atletických federácií (IAAF) akceptovať verdikt disciplinárnej komisie Slovenského atletického zväzu (DK SAZ) v prípade kauzy nášho olympijského šampióna v chôdzi na 50 km z Ria de Janeiro 2016 Mateja Tótha? Na túto otázku stále nevieme odpoveď.

Disciplinárna komisia SAZ vedená profesorom Ivanom Čillíkom 4. októbra tohto roku v Bratislave rozhodla, že Banskobystričan Matej Tóth neporušil antidopingové pravidlá a zrušila mu dočasný dištanc, ktorý mu v júni udelila IAAF. V nedeľu 3. decembra o polnoci uplynula 45-dňová lehota na vyjadrenie sa IAAF k verdiktu, avšak Medzinárodná asociácia atletických federácií v rámci svojich pravidiel využila možnosť predĺženia lehoty o ďalšie dva týždne.

Náš chodec Matej Tóth na margo predĺženia lehoty vo svojom stanovisku uviedol:

„V pondelok 4. decembra IAAF doručila Slovenskému atletickému zväzu a aj mne list, v ktorom informuje o predĺžení lehoty na vyjadrenie sa v mojom prípade o dva týždne v súlade s pravidlami IAAF. Dôvod tohto kroku je, že IAAF doteraz nedostala vyjadrenie svojho panela expertov – IAAF Doping Review Board – ktorý posudzuje môj prípad. V liste z IAAF je taktiež uvedené, že hraničný termín, do ktorého sa musia vyjadriť, je 18. december 2017.“

Disciplinárka Slovenského atletického zväzu podrobne skúmala expertízy dodané Matejom Tóthom, ktoré vysvetľovali dôvod nízkej hladiny hemoglobínu v antidopingovej vzorke odobratej 4. mája 2016. Bola to jediná z 24 vzoriek, ktoré mu pre potreby sledovania krvného obrazu v biologickom pase športovca odobrali v období rokov 2009 – 2016, s hodnotou mimo vymedzeného rámca. Na základe tejto jedinej odchýlky, navyše len tesnej, experti IAAF obvinili 34-ročného chodca banskobystrickej Dukly z krvného dopingu.

DK SAZ preskúmala nielen Tóthom dodaný 250-stranový s 25 prílohami od 7 odborníkov v oblasti hematológie a metabolomiky zo 6 krajín, ale nechala si vypracovať vlastné posudky. Ak sa IAAF a jej panel expertov nestotožní s vysvetleniami poskytnutými Matejom Tóthom, môže sa riadiaci orgán svetovej atletiky ešte obrátiť na Športový arbitrážny súd.

Autor: (bl), Foto: ilustračné (tasr)