O využívaní ivermektínu našimi lekármi píšu Česi, ministerstvo zdravotníctva covid nelieči?

Zdravie
7 /

Na to, že unavený minister zdravotníctva Marek Krajčí nedokáže včas reagovať na nepriaznivý vývoj pandemickej situácie v našej krajine a úplne podcenil prevenciu a liečbu covidu, sme si už viac-menej zvykli. Aj na to, že slovenskí lekári si vytvorili vlastné protokoly, podľa ktorých na vlastnú päsť liečia seba i svojich pacientov.

Emeritný prednosta kliniky anestéziológie a intenzívnej medicíny Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb doc. MUDr. Pavol TÖRÖK, CSc., o ktorom sme už písali,  českému denníku Právu potvrdil, že vo VÚSCH naďalej úspešne liečia covidových pacientov s využitím ivermektínu v kombinácii s ďalšími liečebnýmií prostriedkami vrátane podávania veľkých dávok vitamínov:

„Momentálne máme 23 svojich pacientov a tri k nám priviezli z iných nemocníc. Jedného pacienta, ktorého k nám prepravili vrtuľníkom z Piešťan v dosť zlom stave, sme už odpojili od dýchacieho prístroja a v piatok prvýkrát jedol. Máme z toho radosť.“

Uznávaný slovenský lekár zdôrazňuje, že pri liečbe Covidu-19 podávajú pacientom vnútrožilovo veľké dávky vitamínov najmä céčka a orálne tablety ivermektínu:

„To je kombinácia, ktorá môže zachrániť takmer každého pacienta, ak sa nasadí včas. Komplexná intenzivistická liečba je samozrejmou súčasťou terapie, vrátane antibiotík, vitamínu D, zinku, selénu, melatonínu, kortikoidov a Fraxiparin. V niekoľkých prípadoch sme aplikovali ECMO (mimotelové membránová oxygenácie krvi) s výborným výsledkom. Nie je náhoda, že naši pacienti žijú a inde umierajú.“

Košického lekára potešilo, že o jeho aplikácii ivermektínu vedia aj kolegovia v Čechách. Telefonovali mu napríklad lekári z pražskej Thomayerovej nemocnice s tým, že aj ich pacienti sa dožadujú tohto lieku, preto chceli vedieť, aké má s ním skúsenosti.

V košickej nemocnici majú zatiaľ ivermektínu dostatok, horšie je to však podľa Töröka v lekárňach:

„Ivermektín sa minulý týždeň objavil tiež v košických lekárňach, ale bol preč doslova do tridsiatich sekúnd.“

Podobné skúsenosti majú lekárne na celom Slovensku, tie banskobystrické nevynímajúc. Ministerstvo zdravotníctva síce umožnilo distribúciu ivermektínu okrem nemocníc aj do lekární, ale je ho zúfalo málo.  Jedno balenie stojí 6,60 eura. Liek je na predpis a preplácajú ho zdravotné poisťovne.

Ivermektín môžu predpisovať praktickí lekári, ale zatiaľ im chýbajú základné medicínske informácie o liečbe. Tie im neposkytlo ani ministerstvo zdravotníctva, ktoré sa stále sústreďuje len na testovanie a očkovanie prevenciu a liečbu necháva na jednotlivých lekároch alebo samotných ľuďoch.

Malo by sa to zlepšiť po prijatých sprísnených protipandemických vládnych opatreniach prijatých po rokovaní s odborníkmi. Píše sa v nich niečo aj o prevencii a liečbe…

Autor: (tom), Foto: ilustračné