Martin Beňuch: Chceme obnoviť Kúpele Sliač a vdýchnuť im nový život

ROZHOVOR
9 /

Keď  v roku 2020 prišiel do Kúpeľov Sliač a.s. nový predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Ing. Mgr. Martin Beňuch, prekvapilo ho, aký bol celý kúpeľný park zanedbaný. Podobne aj na návštevníkov kedysi slávnych kúpeľov padala akási depresia z toho, čo tu videli.

Napriek tomu zamestnanci sliačskych kúpeľov pod novým vedením zvládli nepríjemnú situáciu s tým, že postupom času predsa len vidia, že tieto jedinečné kúpele sa prebúdzajú k životu a môžu získať späť svoju zašlú slávu.

K tomu by mala viesť komplexná rekonštrukcia Kúpeľov Sliač, ktorú pripravuje tím okolo  Martina Beňucha spolu s architektmi, a o financovaní ktorej majú rozhodnúť akcionári štátnych kúpeľov. S generálnym riaditeľom sme sa porozprávali o aktuálnej situácii v kúpeľoch, o plánoch na ich komplexnú obnovu i o víziách rozvoja slovenského kúpeľníctva v budúcnosti.

Odkedy ste generálnym riaditeľom Kúpeľov Sliač, a.s.?

V septembri 2023 to boli tri roky. Spomínam si, že to bolo práve medzi prvou a druhou vlnou covidu. Prišiel som do poloprázdnych kúpeľov, nakoľko platili veľmi prísne opatrenia. Kúpeľníctvo však nebolo pre mňa neznámou. Pochádzam z Dudiniec, kde som aj viacero rokov pracoval práve v našich kúpeľoch. Odtiaľ pochádza môj pozitívny vzťah k Sliaču, keďže generálne riaditeľstvo Sliač budovalo tieto kúpele a okrem toho tu na Sliači mám krstných rodičov, ktorých sme navštevovali od môjho detstva.

Celý život vlastne profesne pracujem v kúpeľníctve, aj keď som to neplánoval. V Dudinciach sme nebrali Sliač ako konkurenciu, všeobecne bol známy upadajúci majetok týchto kúpeľov a tým pádom aj ich nízka návštevnosť, takže som vedel do čoho idem. Tento stav nám však nebol ľahostajný. Na Sliač sme vždy nazerali s úctou za historicky významný podiel na budovaní Dudinských kúpeľov.

Bola to pre mňa príležitosť aj v tom zmysle, že ako Dudinčan teraz môžem pomôcť zachrániť Kúpele Sliač. Okrem Dudiniec som tiež pracoval vo vedení Kúpeľov Lúčky na Liptove a celkovo tak vo vedení kúpeľných podnikov pôsobím už viac ako 13 rokov. Chcem zúročiť tieto  svoje skúsenosti a vrátiť Kúpeľom Sliač ich zašlú slávu. Môže to byť jeden z najväčších projektov tejto doby v kúpeľníctve na Slovensku a ja som ešte dosť mladý na to, aby som do toho dal svoju energiu.

Bol som teda vyzvaný absolvovať výberové konanie na riaditeľa, v ktorom ma do tejto funkcie vybral pán Lopatka z vedenia MH Manažment – hlavného akcionára Kúpeľov Sliač, a.s. Po výberovom konaní som nadobudol istotu, že sa to s obnovou Sliača myslí naozaj vážne. Vedel som vopred čo ma čaká, nebol som z ničoho sklamaný a vnímal som to ako príležitosť robiť veci lepšie.

Kto sú akcionári Kúpeľov Sliač, a.s.

Kúpele Sliač sú stopercentnou štátnou akciovou spoločnosťou. Patria pod MH Manažment, a.s. a Všeobecnú zdravotnú poisťovňu, a.s., ale tieto sú riadené ministerstvami hospodárstva a zdravotníctva. Väčšinový podiel má ministerstvo hospodárstva cez MH Manažment a tam sa hľadajú a kumulujú zdroje na obnovu Kúpeľov Sliač. Z tohto dôvodu projekt Kúpeľov Sliač komunikujeme aj optikou Ministerstva hospodárstva, ktoré zabezpečuje prípravu a výstavbu priemyselných parkov a je veľmi vhodné vyvážiť to aj budovaním kúpeľných parkov a zariadení, k čomu má štát na Sliači jedinečnú príležitosť.

Aká je vaša vízia rozvoja Kúpeľov Sliač?

Kúpeľníctvo má u nás historicky, najmä z čias Československa obrovskú tradíciu. Na základe vlastných skúseností, keď sme ešte ako mladí a častokrát naivní robili prvé rozhodnutia, tak sme dostali takú rýchlu spätnú väzbu z histórie, ktorou sa treba inšpirovať a pozrieť sa, ako tie veci fungovali. Stávalo sa totiž, že sa akoby nerozumnosťou zabúdalo na dobré veci z minulosti. To je naša priorita na Sliači, vrátiť do týchto kúpeľov všetko, čo tu fungovalo. Je to absolútny základ.

Mnohí sa čudujú, že hovoríme o rozvoji kúpeľov, kde by mala lôžková kapacita dosiahnuť počet 1 100 až 1 200 lôžok, lebo dnes majú reálne iba 350 a to iba preto, že upadali práve z pôvodnej vysokej kapacity. Dokonca v minulosti sa budoval, dodnes nedokončený, nový hotel, ktorý mal navýšiť lôžkovú kapacitu a my sa k tomuto chceme vrátiť. Chceme budovať najmä zdravotnícke zariadenia, pretože tá úžasná jedinečnosť tohto miesta je v liečivej vode a žriedlovom plyne. Chceme sa zamerať v prvom rade na liečbu kardiovaskulárnych ochorení a samozrejme zachovať aj liečenie pohybového aparátu. Je to naša top priorita, lebo práve Kúpele Sliač boli v histórii prvé kúpele určené na takúto liečbu.

Napríklad aj celý Sliačsky kúpeľný park je Národná kultúrna pamiatka a tiež mu chceme vrátiť jeho pôvodnú podobu, samozrejme už s modernými prvkami, aby sa tu návštevník cítil komfortne. Myslím si, že to, čo chceme urobiť je veľmi jednoduché, ale chce to veľa energie a času, samozrejme aj veľa peňazí, pretože ide o splatenie investičného dlhu plus investovanie do budúcnosti. Môžem však potvrdiť, že  chceme nechať vyniknúť to krásne a jedinečné na Sliači, pretože práve v tej jednoduchosti a funkcionalizme je skutočná krása týchto kúpeľov.

Martin Beňuch

Martin Beňuch

Prebehla urbanisticko-architektonická súťaž obnovy Kúpeľov Sliač, kedy by sa mohlo pristúpiť k realizácii víťazného projektu?

Súťaž sa začala pripravovať už v roku 2021 a bola započatá vyhlásením verejného obstarávania na získanie architekta v januári 2022. Tam sa nám veľmi osvedčilo, čo odporúčam každému, nesnažiť sa podobné súťaže nijako ovplyvňovať a zveriť to do rúk odborníkom. Vybrali nám veľmi kvalitný slovenský  ateliér BETWEEN s.r.o. z Bratislavy. Víťaz súťaže už dopracoval architektonickú štúdiu, ktorú sme predstavili verejnosti v septembri tohto roku a ktokoľvek si záznam z tohto podujatia môže pozrieť on-line na našej stránke. Nie je samozrejmosťou, že sa to takto zverejňuje, ale my nemáme čo tajiť. Tieto kúpele patria nám všetkým, sú to štátne kúpele a nech verejnosť vie, čo sa tu robí.

Keďže sú to štátne kúpele, boli sme tiež odkázaní počkať na voľby, po ktorých padne politické rozhodnutie či to, čo je pripravené, sa ide aj realizovať, čo sa musí potvrdiť aj finančným zabezpečením. Následne môžeme robiť projekty pre stavebné povolenie, pretože všetky prípravné práce sú za nami vrátane historicko-architektonických prieskumov a mnohých ďalších, ktoré poslúžia ako podklad pre následné projekčné práce. Všetko máme pripravené, čiže po očakávanom politickom rozhodnutí môžeme projektovať, získať stavebné povolenie a stavať. Sme veľmi blízko tomu, aby tu začala reálna práca a ľudia tu videli žeriavy a stavebný ruch.

O akých nákladoch na obnovu Kúpeľov Sliač približne hovoríme?

Momentálne sa pripravuje prvá etapa, ktorá je zásadná pre záchranu kúpeľov, lebo prinesie život do zatvorených budov, čiže odstráni sa tá najťažšia časť ich devastácie, ktorú vnímajú návštevníci ako prvú. Odhad nákladov na túto úvodnú etapu je na úrovni 60 miliónov eur.

Druhú etapu tvorí hotel Palace. Keďže je to jedna z najvýznamnejších kultúrnych pamiatok z obdobia funkcionalizmu, jej rekonštrukcia do podoby, aby vynikla jej historická hodnota, čo je vždy drahšie minimálne o 30 percent oproti iným rekonštrukciám, navýši investičné náklady, ktoré sa môžu pohybovať v rozmedzí 20- 40 miliónov eur. Bude to závisieť aj od toho ako a čo nám povolí Pamiatkový úrad rekonštruovať, ako to bude náročné technologicky a materiálovo. O nej však zatiaľ iba uvažujeme, tvoríme koncepty ale najaktívnejšie pracujeme na prvej etape za cca 60 miliónov eur.

Môžu sa podľa Vás štátne Kúpele Sliač po rekonštrukcii stať v budúcnosti moderným kúpeľným centrom? 

Určite áno. Máloktoré kúpele majú tak extrémne dobré predpoklady, aby to tak bolo. Súčasťou celej urbanisticko-architektonickej štúdie je idea vybudovania Národného rehabilitačného centra. Značku NRC poznajú všetci v Kováčovej a je určená pre pohybový aparát, ale na Sliači by slúžilo pre pacientov s kardiovaskulárnymi ochoreniami. Nedokážu to urobiť žiadne iné kúpele z jednoduchého dôvodu. Nikto nemá tak blízko rehabilitačné zariadenie ako má Stredoslovenský ústav srdcovo-cievnych chorôb (SÚSCH) v Banskej Bystrici, a to ani Východoslovenský  ústav ani Národný ústav srdcovo-cievnych chorôb.

To znamená, že v prípade komplikácií vieme pacienta posunúť na vyššie pracovisko a pomôcť mu aj iným medicínskym zákrokom. Je to jedna z najabsentujúcejších vecí v našom zdravotníctve, keď pacientov po operácii nedostatočne rehabilitujeme, čím ako keby sme poškodili tú investíciu do zdravia. V tomto máme veľkú podporu pána profesora Fischera, ktorý je veľmi energický človek a snaží sa nám pomáhať, pretože je to jeho sen. Ak sa vybudovali ústavy, kde život zachraňujeme, tak vybudujme rehabilitačné ústavy, v ktorých vraciame pacientom kvalitu ich života. Toto má byť jedno z najhlavnejších posolstiev našich kúpeľov pomoci  verejnému zdravotníctvu.

Aké choroby sa liečia na Sliači?

Momentálne sú to 4 indikácie: choroby obehového ústrojenstva, choroby pohybového aparátu, gynekologické a onkologické choroby, pričom liečba onkologických chorôb v podmienkach kúpeľov spočíva v naštartovaní  imunitného systému pacientov po vyliečení rakoviny. K spomínaným indikáciám sa viaže aj nová postcovid liečba, ktorá sa využívala v čase pandémie, ale teraz sa realizuje v menšej miere.

Koľko pacientov resp. hostí sa vystrieda v Kúpeľoch Sliač počas roka?

Návštevnosť kúpeľov počítame na prenocovania. V plnej sezóne je to 8 – 8,5 tisíc prenocovaní v hoteli Palace, ktorý ako jediný v súčasnosti funguje. To činí takmer 80 – percentnú obsadenosť lôžkových kapacít, čo je celkom slušná obsadenosť. Dosahujeme ju najmä v letnom období. Počas zimy návštevnosť klesá, pretože procedúry na Sliači sú poskytované pacientom v zariadeniach, kde je potrebné dochádzanie exteriérom a kým v lete je to ideálny doplnok liečby v zime je to obmedzujúci prvok.

Čo nás ale teší, že návštevnosť kúpeľov na Sliači, ktorá nie je meraná len prenocovaniami,  sa významne zvyšuje návštevnosťou kúpeľného parku. Jednak sa oň veľmi poctivo staráme, ale vraciame sem aj kultúrne podujatia pre širokú verejnosť, čo sa pozitívne prenáša aj  do návštevnosti a vyťaženia gastronomických prevádzok. Je veľa dní v kúpeľoch, keď počet ubytovaných pacientov je nižší ako počet ľudí, ktorí sa prechádzajú v našom parku alebo navštevujú kultúrne podujatia.

Ako hodnotíte aktuálnu kúpeľnú sezónu na Sliači? 

Veľmi dobre. Keď to porovnávame s rokom 2019, ktorý bol pre nás relevantný pred nasledujúcou koronakrízou, tak dosahujeme podobnú obsadenosť, hoci máme menej lôžok kvôli zastavenej prevádzke zariadenia Poľana, ktorá bolo vtedy k dispozícii. Spomínaná 80 – percentná obsadenosť lôžok nie je pre nás zlým ukazovateľom. Nielenže sme slušne obsadení, ale máme aj vynikajúce referencie na naše služby, čo sa ďalej šíri a vidno to v obsadenosti lôžok pre ďalšie obdobia. Tiež sa to pozitívne prejavu na strane výnosov, avšak obrovské náklady na prevádzku nás neustále ťahajú do strát, ktoré je možné zastaviť iba realizáciou rekonštrukčných a rozvojových prác.

Musím tiež vyzdvihnúť, že sme veľa investovali do kultúry, aby sme do Kúpeľov Sliač vrátili život. Každé kultúrne podujatie, ktoré sme tu usporiadali, bolo ocenené veľmi slušnou, niekedy až nečakane vysokou návštevnosťou.

Ja som najkritickejší človek v týchto kúpeľoch, najkritickejší „klient“ aj najkritickejší z návštevníkov nami organizovaných podujatí, ale zároveň musím svojim kolegyniam a kolegom v tíme poďakovať za to, že sa o všetko tak poctivo starajú a ťahajú Kúpele Sliač vpred plnou silou. Potom nám dobre padne, keď prichádza aj od verejnosti morálne ocenenie v podobe neskutočne pekných spätných väzieb na našu prácu.

Môžeme potvrdiť, že Sliačske kultúrne leto v kúpeľoch sa stáva tradíciou, budete v tom pokračovať?

Som rád, že Sliačske kultúrne leto sa stalo tradíciou v našich kúpeľoch. Tento rok túto aktivitu rozšírime a predĺžime aj v zime tým, že 1. decembra otvoríme ďalšie podujatie Kúpeľné Vianoce na nádvorí Kúpeľného hotela Palace, kde sa ľudia stretávali pri letných podujatiach. Bude to počas prvých troch adventných víkendov, kde bude vždy pripravené prekvapenie v podobe zaujímavého umeleckého diela a stánky s občerstvením ako to býva na vianočných námestiach. Chceme tak pritiahnuť do kúpeľov ľudí aj v zimnom období, aby mali dôvod sem prísť sa nielen poprechádzať ale v tomto krásnom prostredí aj zotrvať. Možno z toho vytvoríme ďalšiu kúpeľnú tradíciu – veľmi si to želáme.

V tejto aktivite spolupracujeme s Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Stredné Slovensko v Banskej Bystrici v snahe zvyšovať atraktivitu nielen Kúpeľov Sliač ale aj celého regiónu. Musím upozorniť, že nie je ľahké to financovať pre kúpele, ktoré roky vyrábajú stratu. Hlavný akcionár však vidí, že naše investície do kultúry vytvárajú priestor k tomu, aby sa tu ľudia stretávali. Nie sú to teda len tak minuté peniaze, ale je to investícia do znovuzrodenia Kúpeľov Sliač.

Preto verím, že aj nové vedenia ministerstiev hospodárstva a zdravotníctva cez MH Manažment a VŠZP sa nám podarí presvedčiť, aby v tom išli s nami ďalej, až do úspešného začiatku znovuzrodených Kúpeľov Sliač.

Aj keď Kúpele Sliač čaká komplexná rekonštrukcia, aké novinky chystáte pre návštevníkov?

Jednou z nich sú spomínané Kúpeľné Vianoce. Plánujeme tiež presťahovať služby balneoterapie priamo do kúpeľného hotela Palace, aby sme skrátili dĺžku dochádzania na procedúry a odstránili sezónnosť. To hovorím opatrne, pretože k tomu potrebujeme podporu hlavného akcionára, nakoľko je to finančne náročný projekt. Myslím, že v tomto roku sme zaviedli do kúpeľov viacero noviniek, ktoré sa budem snažiť v ďalšom období udržať spolu s vysokou kvalitou poskytovaných služieb.

Dúfam že nám pribudne projektovanie a niektoré veci v kúpeľnom parku. Momentálne sa rekonštruuje prameň Štefánik s umeleckými dielami, ktoré sú tam dlhé roky bez adekvátnej starostlivosti. Budeme obnovovať altánky. Kúpeľný park sa bude rozvíjať ďalej, pretože čakať na veľkú rekonštrukciu a povedať, že dovtedy sa nič nedá robiť, by bolo obyčajnou výhovorkou. Myslím že našou doterajšou prácou dokazujeme, že sme sa sem neprišli vyhovárať, ale čo môžeme, urobíme hneď.

Nedávno sa na Sliači konala veľká konferencia Vízia slovenského kúpeľníctva za účasti odborníkov i politikov z oblasti zdravotníctva, k čomu ste sa dopracovali?

Som veľmi vďačný za možnosť zorganizovať takúto konferenciu na pôde Kúpeľov Sliač, pretože to bol vážny krok v oblasti ďalšieho rozvoja kúpeľníctva na Slovensku. Myslím, že je bezprecedentné, čo sa snažíme urobiť so Sliačom, keď sa snažíme zachrániť štátny majetok v kúpeľoch. Narážali sme na to, že keď nám naše zámery posudzovali iné autority štátu, tak sa nás pýtali aké má plány s kúpeľníctvom Slovenská republika, aby vedeli povedať, či má zmysel investovať do Kúpeľov Sliač. Tak sme museli povedať, že štát nemá žiadny strategický dokument, ktorý by hovoril o tom, ako chceme využívať služby kúpeľníctva v rámci verejného zdravotníctva. Takmer všetci po tejto informácii tomu nechceli veriť.

Dospel som tak k jednej myšlienke, ktorú sa teraz snažím propagovať. My sme naozaj zdravá krajina, pretože máme všetky podmienky na to, aby tu ľudia mali plnohodnotný zdravý život, máme veľmi kvalitné ovzdušie, prírodu, vodné zdroje a ďalšie plusy, čo si možno uvedomujeme, ale napriek tomu nevenujeme dostatočnú pozornosť ich rozvoju.

Nedokážeme prijať nadpolitickú stratégiu na najbližších aspoň 15 rokov, ako má vôbec vyzerať naše zdravotníctvo, pretože kúpele sú najmä zdravotnícke zariadenia, ktoré majú prinášať prevenciu, liečbu, rehabilitáciu a tým pádom zachraňovať životy, udržiavať a vracať kvalitu života občanov. To, že nám príroda darovala liečivú vodu v najvyššej kvalite, aká existuje vo svete, je naša jedinečnosť na malom území v rámci Európskej únie. Je to pre nás obrovská príležitosť urobiť stratégiu nášho kúpeľníctva a hnevá ma, že v Pláne obnovy sa toto opomenulo.

Pritom sme počúvali o tom, že staviame na prírodnom bohatstve krajiny, venujeme sa zdraviu, podpore duševného zdravia, ktoré je ideálne v kúpeľnom prostredí. Čiže my sme písali o niečom vo všeobecnosti, ale nevšímali sme si, že práve slovenské kúpeľníctvo je veľmi pekným prvkom budovania krajiny v oblastiach, kde totálne zlyhávame-v zdravotníctve, osvete či edukácii.

Keď si toto uvedomíme, musíme pripraviť plán rozvoja nielen našich kúpeľov na dlhšie obdobie. Nemožno dávať kúpele na okraj zdravotníctva, lebo vieme, že venovať sa prevencii je veľmi dôležité, pretože to šetrí zdroje pri liečbe ľudí. Zdravotníctvo sa má snažiť udržať ľudí zdravých, aby nemuselo riešiť toľko chorých. Bohužiaľ sme sa dostali do fázy, že sa musíme starať o mnoho chorých obyvateľov, lebo sme zanedbali to, že sme ich zdravých neudržali. Ale to sa zmení a podarí sa to … chce to len svoj čas a ja verím, že už prichádza … lebo jednoducho už je situácia taká, že musí.

Ďakujeme za rozhovor.

Autor: Miro Toman , Foto: Peter W. Haas, ilustračné a vizualizácie