Otvoriť či ďalej nechať zatvorené Slovensko aj po Veľkej noci?

TÉMA TÝŽDŇA
2 /

Odpoveď na túto otázku zostáva aj po Veľkej noci otvorená, hoci premiér Matovič, skryjúc sa za skupinu epidemiológov a infektológov, trvá na pokračujúcom zatvorení drobných obchodných prevádzok. Vraj desaťtisíce živnostníkov zo segmentu služieb tvorí iba dve percentá HDP Slovenska  čo nepredstavuje významné číslo na otvorenie našej ekonomiky…

Oficiálna správa ministerstva zdravotníctva

Na Slovensku počas Veľkonočného pondelka pribudlo 66 nových prípadov ochorenia COVID-19 (koronavírus), medzi ktorými je aj 43 klientov a päť zamestnancov DSS Pezinok. Celkovo je tak na Slovensku 835 ľudí pozitívnych na ochorenie COVID-19. Laboratóriá vyšetrili 1 302 vzoriek, z toho 1 236 bolo negatívnych. Počet testov s negatívnym výsledkom tak na Slovensku dosiahol 29 217.

Aktuálne je podľa štatistík NCZI hospitalizovaných 121 pacientov, z toho u 46 bol koronavírus potvrdený, v 75 prípadoch sa čaká na výsledok testov. V slovenských nemocniciach sú s ochorením COVID-19 na jednotke intenzívnej starostlivosti štyri osoby, štyria pacienti potrebujú umelú pľúcnu ventiláciu.

Podľa štatistík regionálnych úradov verejného zdravotníctva sa z ochorenia COVID-19 podarilo vyliečiť spolu 113 ľuďom na Slovensku.  Z toho bolo 33 hospitalizovaných a 80 sa liečilo v domácej izolácii. Chorobe doteraz podľahli dve osoby.

Celkovo je na Slovensku vo vekovej kategórii nad 65 rokov pozitívnych 101 osôb. Najviac ich je v okrese Pezinok – 29 žien a 10 mužov, nasleduje okres Bratislava – 13 žien a 9 mužov.

Z celkového počtu včerajších 1302 testov štátne laboratóriá urobili 1059 testov, zachytili 65 pozitívnych osôb, súkromné laboratóriá urobili 243 testov, jeden bol pozitívny. Najviac prípadov výskytu ochorenia COVID-19 je v Bratislavskom kraji – 264, nasledujú Košický kraj – 106, Prešovský kraj – 101, Žilinský kraj – 95,Trenčiansky kraj – 92, Trnavský kraj – 66, Banskobystrický kraj – 61 a Nitriansky kraj s 50 pozitívnymi prípadmi.

Z celkového počtu pozitívnych prípadov ochorenia je 425 mužov a 410 žien. Najviac pozitívnych osôb je vo vekovej kategórii od 30 do 44 rokov – 246 osôb, nasledujú ľudia od 15 do 29 rokov, ktorých je celkovo 221, vo vekovej kategórii 45 – 59 je to 171 osôb a vo vekovej kategórii nad 60 rokov je pozitívnych 152 osôb. Najmenej je detí do 14 rokov – celkovo 42 (u 3 osôb nie je uvedený vek).

Po Veľkej noci za utorok 14. apríla pribudlo 28 pozitívne testovaných ľudí, z toho 15 v DSS Pezinok, pričom 1 411 vzoriek bolo negatívnych…

Bilancia nárastu pozitívne testovaných ľudí na Slovensku v apríli

Pozrime si  prehľad denných nárastov pozitívne testovaných ľudí v apríli 2020, kedy sa zvýšil počet testov v štátnych a súkromných laboratóriách v rozmedzí od 1 300 do 2 200 testov denne

1. apríla 26 pozitívne testovaných prípadov

2. apríla 24

3. apríla 21

4. apríla 14

5. apríla 15 (+34 v karanténnych strediskách)

6. apríla 25 (+22 v karanténnych strediskách)

7. apríla 61 (+19 v karanténnych strediskách a 31 v rómskych osadách)

8. apríla 18 (+1 v karanténnom stredisku)

9. apríla 14

10. apríla 12 (+1 v karanténnom stredisku)

11. apríla 6 (+8 v karanténnych strediskách)

12. apríla 10 (17 v karanténnych strediskách)

13. apríla 14 (+48 v DSS Pezinok a 4 v karanténnych strediskách)

14. apríla 13 (+15 v DSS Pezinok)

Kedy nastane bod zlomu a začnú sa uvoľnovať tvrdé obmedzenia pre občanov?

Od 6. marca 2020, kedy sa na Slovensku prvýkrát objavil prípad  koronavírusovej nákazy, máme aj v polovici apríla najnižší počet 835 infikovaných pacientov v Európe len s dvomi obeťami.

Azda nikto nespochybňuje, že je to vďaka prísnym a včasným opatreniam Pellegriniho vlády, v ktorých pokračuje aj Matovičova vláda a samozrejme vďaka disciplinovanosti Slovákov a Sloveniek.

Tí sa po Veľkej noci plným právom pýtajú, dokedy ešte budú musieť znášať toto „zatvorenie“ Slovenska, keď okolité krajiny s omnoho horším priebehom koronavírusovej krízy postupne otvárajú ekonomiku prepadávajúcu sa do obrovskej recesie, z ktorej bude veľmi zložitý návrat do normálu. V tejto súvislosti nezaškodí vypočuť si názor bývalého premiéra Petra Pellegriniho, ktorý v rozhovore pre Pravdu povedal:

Nečudo, že dochádza k názorovému stretu aj v koaličnej vláde, kde na jednej strane stojí neoblomný premiér zakrývajúci sa epidemiológmi a infektológmi strašiac ľudí, že nad koronavírusovou pandémiou sme ešte nevyhrali a môžeme ho poraziť jedine tak, že zostane všetko zavreté.

Proti sa stavajú ekonómovia (okrem ministra financií z OĽaNO) vrátane ministra hospodárstva tvrdiac, že s koronavírusom sa musíme naučiť žiť a pri dodržiavaní základných hygienických pravidiel sa musí otvárať aj ekonomika prinášajúca živobytie ľuďom.

Matovič versus Sulík alebo zatvoriť či otvoriť

Aj keď problém čo bude po korone je omnoho širší, môžeme si ho prakticky načrtnúť na strete dvoch diametrálne odlišných pohľadov predsedu a podpredsedu vlády SR.

Ako sa v utorok po Veľkej noci ukázalo, minimálne najbližších sedem dní sa neotvoria žiadne nové obchody. Doma bez práce tak aj naďalej ostávajú desaťtisíce Slovákov. Práve rýchle otváranie predajní môže podľa premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) potopiť slovenskú ekonomiku. Na  svojom facebookovom statuse napísal:

Chcem ubezpečiť všetkých, ktorí si dovidia ďalej od nosa, že o prípadnom otváraní ďalších obchodov, či otváraní škôl a reštaurácií budú rozhodovať tí istí ľudia čo naposledy = elitný tím špičkových slovenských epidemiológov, infektológov a verejných zdravotníkov. Ešte inak – nebude o tom rozhodovať žiaden politik, akokoľvek by chcel … a keď hovorím žiaden, tak žiaden, ani Fero, ani Anča, ani ja sám.“

Následne Igor Matovič doslova potopil desaťtisíce malých živnostníkov, ktorí predlžovaním zákazu otvárania nových prevádzok prichádzajú o živobytie:

„Neklamme ľudí, že ak neotvorím obchody, tak skolabuje ekonomika. To jednoducho nie je pravda. Rast našej ekonomiky je závislý od exportu. Ak sa pre nezodpovedné otváranie obchodov nakazí viac zamestnancov fabrík, tak hospodárstvu viac poškodíme ako pomôžeme.“

Na ministerstve financií pôsobiaci Inštitút finančnej politiky vypočítal, že okamžité otvorenie predajní zvýši ekonomický rast len o 2 percentá hrubého domáceho produktu (HDP). Preto premiér nevidí teraz nevidí dôvod na postupné otváranie drobných obchodných prevádzok.

Plán postupného otvárania niektorých z nich predstaví vláda na budúci týždeň podľa výsledkov testovania a rastu počtu nakazených Slovákov, čo určia epidemiológovia. V každom prípade sa podľa neho ako posledné budú otvárať prevádzky s vysokou koncentráciou ľudí – reštaurácie, bary, diskotéky, ale aj masáže či kaderníctva.

Podpredseda vlády a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) trvá na čo najrýchlejšom otvorení obchodov mimo veľkých nákupných centier. Myslí si, predlžovanie súčasného stavu prinesie veľké škody, zlikviduje časť obchodníkov a zvýši podiel na trhu zahraničným obchodným reťazcom. Zdôrazňuje, že malé obchody musia byť zatvorené, zatiaľ čo predajne veľkých obchodných reťazcov ponúkajú rovnaký tovar.

 „Likvidujeme 10 000 malých, väčšinou slovenských obchodov v prospech zahraničných reťazcov. Tento stav sa nedá vysvetliť ani obhájiť a obchody by mala vláda čím skôr otvoriť. Už v utorok sme mali otvoriť maloobchodné predajne, ktoré nie sú v obchodných centrách. Nepočul som o jedinom prípade, kedy by sa nakazila predavačka,“

dodal Sulík na margo stále zatvorených prevádzok. Takéto správanie je podľa neho krajne nezodpovedné a je jasným dôkazom toho, prečo virológovia neriadia krajinu.

Podľa neho v súčasnosti zavreté maloobchodné prevádzky zamestnávajú niečo medzi 200 a 300 tisíc ľudí, ktorí takto prídu o prácu.

„To je desať percent celej zamestnanosti. Budú nám padať ako hnilé hrušky,“ 

uzavrel tému Richard Sulík.

Z uvedeného vyplýva, že ak sa na riešení situácie nevie dohodnúť predseda vlády so svojím podpredsedom, čo si o tom majú myslieť občania dodržiavajúci vládne nariadenia? To sa potom veľmi ťažko udržiava sebadisciplína a vnútorná  integrita človeka v dlhotrvajúcej kríze…

Možno nám v  tom pomôžu mladí hudobníci z Banskej Bystrice, ktorí sa rozhodli prespievať slovenskú hymnickú pieseň, ktorá pohladí dušu a povzbudí telo v týchto ťažkých časoch:

Autor: (tom), Foto: ilustračné