Ľubomír Motyčka: Buď práci česť…

Blog
1 /

Tak tu máme zase 1.Máj a ja titulkom opäť provokujem. Alebo nie? Ak máte chuť, čítajte.

Prešlo už veľa rokov odvtedy, ako som čítal knihu jedného amerického spisovateľa. Opisoval štrajky v Chicagu v roku 1905. Najmenej tam robotníci znášali Slovákov, lebo ochotne robili viac a za menej peňazí, ako druhí.

Boli časy bojov za lepšie mzdy, boli časy osláv 1. mája v socialistickom duchu. A dnes? Zase aby sme bojovali za lepšie mzdy? Alebo dokonca, tam smeruje môj provokatívny titulok, aby sme bojovali za úctu k poctivej práci?

Vývojovo sme dospeli do čias, keď už pomaly ani nechceme zaujímavú, tvorivú a poctivú právu. Chceme byť „za vodou“. A keď už musíme pracovať, chceme za to čo najviac dostať. Čo je nakoniec pochopiteľné. Kto by nechcel?

Už je tomu vyše 20 rokov, ako mi vytkol policajt, že som odhaľoval nezmysly pyramídových hier. On veril, že nebol obeťou podvodu, ale chyba bola v tom, že som ľudí presvedčil, aby podvodu neverili. A to bol len detinský začiatok. Akýmsi zmyslom života sa stalo byť „za vodou“ a nemusieť robiť. Hrdinami sa stali zbohatlíci, podvodníci, tí, ktorí nemusia pracovať. Úžasné, môcť sa povaľovať a nerobiť. Že je to absurdná morálka? Komu treba morálku?

Niekto kradne? Aj ty by si kradol, keby si mal tú možnosť. Nová éra morálky. Kabelky za 10.000 eur propagované celebritkami v televízii, nadutosť a pýcha. Možno som už naozaj starý. Nezávidím kabelky, nevadí mi, že žiadnu nemám, nezávidím ani luxusné autá. Skôr závidím zdravie a silu pracovať, snažím sa udržať tempo.

Nech si kto chce hovorí a píše čo chce, ja budem stále tvrdiť: Buď práci česť!“ Buď česť každému statočnému človeku, ktorý nebohatne, ale poctivo žije. A ak bohatne z poctivej práce, prajem mu to. Teším sa z jeho úspechu.

Nemám rád ľudí, ktorí zdôvodňujú svoje nerobenie. Nemám rád ľudí, ktorí v záujme vlastného pohodlia neplatia poctivo za poctivú prácu. A nemám rád ľudí, ktorí pohŕdajú ľudskou prácou. 

S úctou sa ukloním lekárovi, učiteľovi, úradníkovi, ktorí svojou prácou prispievajú k vlastnému dôstojnému životu, remeselníkovi, ktorý dokazuje svoju zručnosť, ale aj Rómovi, ktorý zametá ulice, ak ich zametá poctivo.

Raz darmo, mňa už nikto nezmení. Cením si ľudí práce. A budem propagovať, aj v súvislosti s 1. májom, úctu k ľudskej práci. Nebudem sa pozerať na kopu negatívnych príkladov. Vždy budem tvrdiť, že úctu si zaslúži poctivá ľudská práca. A basta!

Autor: Ľubomír Motyčka, Foto: ilust.

Ľubomír Motyčka

Ľubomír Motyčka