Záchranári HZS pátrali po turistovi na hrebeni Nízkych Tatier, našiel ho služobný pes

SPRÁVY
2 /

hzs

V neskorých popoludňajších hodinách v stredu 3. januára 2018 oznámila skupina troch turistov, že počas prechodu hrebeňom Nízkych Tatier v oblasti medzi sedlom Poľany a Derešmi, sa im z dohľadu stratil 36 – ročný kamarát.

Partia napokon prišla až na vrcholovú stanicu Chopku, a keď sa dotyčný dlhšiu dobu neukázal a telefón mal nedostupný, kontaktovali HZS so žiadosťou o pomoc. Do terénu odišlo spolu 6 záchranárov HZS a jeden služobný pes zo severnej strany Chopku.

Zároveň vyšla na Chopok aj podporná skupina záchranárov HZS z juhu, pre prípad, že by bol nevyhnutný transport. Podmienky na hrebeni boli veľmi nepriaznivé, fúkal silný nárazový vietor, viditeľnosť bola vplyvom rozvíreného snehu do 3 metrov.

Taktiež pocitová teplota dosahovala hodnoty pod – 10 °C. Záchranári HZS postupne prešli a prehľadali hrebeň od Chopku a pokračovali až za sedlo Poľany. Nezvestného slovenského turistu napokon pri zlej viditeľnosti označil za sedlom Poľany služobný pes.

„Bol nájdený živý, zaviaty snehom. Skupina turistov prespala predchádzajúcu noc v útulni na Ďurkovej a ráno sa rozhodli pokračovať po hrebeni ďalej, kde ich však zastihlo nepriaznivé počasie. Turista po tom, ako ostal na hrebeni sám, sa rozhodol prečkať na mieste zabalený v spacom vaku,“

informuje na svojej facebookovej stránke Hoská záchranná služba.

Turista bol po nájdení podchladený a potreboval pomoc. Po zateplení a poskytnutí prvotnej zdravotnej starostlivosti a suchého oblečenia, zišiel istený záchranármi za pomoci lanovej techniky na Tri vody a následne do doliny k hotelu Šverma. Terénnym vozidlom HZS bol prevezený do domu HZS v Jasnej, kde ho vyzdvihli známi.

Je to zároveň upozornenie pre zimných turistov, aby nepodceňovali počasie na horách a nepreceňovali svoje sily.

 

Zdroj: FB , Foto: HZS