Ako začínal, tak končí – neštandardne, ale čert ho ber!

Blog
15 /

Áno uhádli ste, reč je o dosluhujúcom bystrickom županovi Marianovi Kotlebovi, ktorý nám z vôle 71.397 voličov vládol v kraji štyri roky. Teraz dostal len 44.502 hlasov a končí, na päť rokov ho vďaka 99.169 voličom vystrieda Ján Lunter.

Pre osvieženie pamäti treba pripomenúť, že Marian Kotleba začínal svoj mandát v decembri 2013 bez jediného svojho poslanca v zastupiteľstve, hoci počas štyroch rokov niekoľkých „nezávislých“ získal na svoju stranu (Suja, Šimko, Gelien). Zato Úrad BBSK i Banskobystrickú regionálnu správu ciest obsadil funkcionármi ĽSNS, až sa začalo vravieť, že si v krajskom meste zriadil za štátne peniaze svoju stranícku centrálu. Teraz ju bude musieť platiť z volebných miliónov v Jakube…

 Vyhlasuje, koľko miliónov ušetril v rozpočte kraja, ale nepovie, že aj kvôli premrhaným eurofondom dostatočne neinvestoval do zveľaďovania verejného majetku, hoci mu na účet prúdili od štátu vyššie podielové dane, ako za jeho predchodcu. Naopak, asi ako jediný zo županov dokázal znížiť hodnotu majetku kraja.  

 Zo svojich predvolebných sľubov prakticky nesplnil žiadny. Nevyšiel mu utopický projekt „lopaty a krompáče“, nevyriešil žiadny cigánsky problém (ani zbytočnými zelenými hliadkami vo vlakoch), jeho vinou prišiel náš kraj o milióny eurofondov na investície do ciest, škôl či domovov sociálnych služieb, čo sa muselo aspoň čiastočne riešiť z vlastnej krajskej kasy.

 Podľa Kotlebu bola na vine vláda, ktorá spolu s ním odpísala celý kraj. Nuž keby to tak bolo, tak by nemohli čerpať eurofondy ani obce a mestá v okresoch a pre miestne samosprávy by neprúdili investície aj s podporou štátu. A samozrejme poslanci, ktorí ho držali na uzde.

 Jednoducho predseda ĽSNS aj ako župan robil celé štyri roky svoju neštandardnú extrémistickú politiku a dodnes neporozumel tomu, ako sa štandardne riadi samosprávny kraj. To naozaj nie je o šekoch pre zdravotne postihnutých s číslom 1488, ani o zvesení vlajok EÚ a BBSK z priečelia úradu a vyvesovanie čiernych vlajok na výročie SNP.

 Banskobystrický samosprávny kraj dokázal odizolovať od zvyšku Slovenska až do takej miery, že na jeho úrad za celý čas nezavítal jediný demokratický politik, štátnik či významnejšia osobnosť nielen zo Slovenska, ale ani z Európskej únie. Nezablúdili k nemu ani Noční vlci z Ruska, keď si boli v Banskej Bystrici uctiť padlých vojakov v II. svetovej vojne a v SNP. Navštíviť Tisovho obdivovateľa, ktorý považuje SNP za protislovenský puč a partizánov za banditov, by bola aj pre ostrieľaných ruských motorkárov trochu silná káva…

 Mnohí Bystričania si za hranicami nášho kraja užili tú povestnú chvíľu hanby, keď sa spomenulo meno bystrického župana. Ten sa dokázal správať ako barbar aj k nezávislému umeniu, čo pocítili niektoré avantgardné divadlá v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja. Niektorí novinári mali dokonca zakázaný vstup na Kotlebov úrad.

 Toto všetko mu prepačovali jeho priaznivci, ktorí dokonca posunuli jeho stranu do slovenského parlamentu. V tohtoročných novembrových regionálnych voľbách to už nevyšlo. Vďaka spojeniu všetkých demokratických síl naprieč politickým i občianskym spektrom v nich župan Kotleba utrpel jasnú prehru a 4. decembra v tomto ťažko skúšanom kraji skončí. Zostane mu iba krajský poslanecký mandát a keďže okrem neho sa do bystrického regionálneho parlamentu nedostal nikto z jeho straníckych súkmeňovcov, bude tam ako nahý v tŕní.

 Zdá sa, že mnohí jeho voliči spred štyroch rokov zostali sklamaní z toho, že sa nestal žiadnou alternatívou k súčasnej vládnej moci. Uťahoval si zo štandardných politikov a strán sľubujúc ľuďom, že on so svojimi zelenými mužíkmi dokáže urobiť poriadok v tejto krajine bez kradnutia. Ibaže napokon robí to, čo vyčítal svojim politickým súperom, ktorých rád častoval slovom „politická mafia“. Ako máme teraz  nazývať my  jeho ĽSNS?

 Čo znamenali krátko pred voľbami čudné miliónové tendre na opravu ciest II. a II. triedy s víťazmi bez cestných strojov v zrýchlenom konaní, ktorí sa krátko po zverejnení výsledkov vzdali svojich zákazok, pričom Úrad pre verejné obstarávanie skonštatoval porušenie zákona?

 Ako mohla krajská firma Banskobystrická Regionálna správa ciest a.s. predať vyše sto kusov vyradenej techniky za jedno euro súkromnej eseročke, keď sa dali speňažiť za znaleckú cenu napríklad obciam, občanom či iným firmám, ktoré by si ich radi odkúpili?

 Čo majú znamenať posledné ťahy župana Kotlebu zvolávať krátko pred ukončením  mandátu staré zastupiteľstvo kvôli svojmu človeku v BBRSC a.s., ktorý sa pár dní pred ustanovujúcim zastupiteľstvom vzdal poslaneckého mandátu, aby sa mohol stať šéfom krajskej cestárskej firmy?

 Iba čerešničkou na torte je zvolanie nového zastupiteľstva v posledný možný termín mimo krajského mesta do Rimavskej Soboty bez predchádzajúceho stretnutia s nastupujúcim županom. Hanbí sa azda Marian Kotleba po ťažkej volebnej prehre odovzdať moc v kraji víťaznému županovi pred Bystričanmi?

 Určite budeme v kraji ešte počuť o Kotlebovi  aj po 4. decembri 2017.  Dá sa predpokladať, že Ján Lunter nájde na úrade  množstvo rôznych mín, ktoré mu tam nechal jeho predchodca so svojou zelenou suitou. Pri čistení a vetraní krajského úradu, na ktorom okrem kotlebovcov určite zostal aj časť poctivých úradníkov,  budú mať okrem odborného tímu nového župana prácu aj právnici a možno i orgány činné v trestnom konaní. Uvidíme.

 V každom prípade je potešujúce, že pominula „doba temna“ aspoň pre demokraticky zmýšľajúcich obyvateľov Banskobystrického samosprávneho kraja a bude sa tu dať v štandardných politických pomeroch slobodnejšie dýchať. Až sa chce zvolať: Dosť bolo Kotlebu, čert ho ber!

 

 

 

Autor: Miro Toman, Foto: ilustračné

Miro Toman

Miro Toman