Slovenský novinár zneuctil pamiatku zosnulého Karla Gotta, Denník N však nie je Slovensko

Komentár
10 /

Smutná správa o smrti česko – slovenskej speváckej legendy Karla Gotta v stredu ráno zasiahla milióny ľudí nielen v Česku a na Slovensku, ale aj vo svete. Gottovi fanúšikovia naprieč generáciami, osobnosti spoločenského a politického života vzdávali tomuto nezabudnuteľnému umelcovi zaslúženú úctu, okrem redaktora Dennika N Olivera Reháka.

Ten krátko po oznámení smrti Karla Gotta vydal v Denníku N bombastický článok Zlatý hlas z Prahy, božský Kája, národný umelec, ale i zombie či idiot hudby. Kto bol vlastne Karel Gott?“ s dátumom 21.júla 2019, ktorý vyšiel už predtým pri príležitosti 80. narodenín umelca. A škandál bol na svete. Reagovali naň viaceré české i slovenské médiá. Za všetky vyberáme článok spravodajského portálu Blesk.cz.

Slováci posmrtně urazili Gotta (†80): Idiot a zombie, napsali, pak se omluvili

Nebohý Karel Gott (†80). Tohle si nezasloužil! Jen pár hodin poté, co celosvětově uznávaný zpěvák zemřel, zveřejnil slovenský Denník N článek s nechutným a šokujícím titulkem. V něm označil českého slavíka a ikonu české populární hudby za idiota a zombie.

Bezprostředně po úmrtí Karla Gotta se na webu Denník N objevil článek Olivera Reháka o jeho smrti s více než zarážejícím titulkem. Zlatý hlas z Prahy, božský Kája, národní umělec, ale i zombie či idiot hudby. Kdo byl vlastně Karel Gott?, hlásal.

Zděšení fanoušci, kteří právě oplakávají smrt svého idolu, byli právem pohoršeni. Po zásahu editora byl později titulek změněn na Zlatý hlas z Prahy, božský Kája, národní umělec. Kdo byl vlastně Karel Gott? Jenže škoda už byla napáchána.

Dopředu připravený skandál

Podle data vydání, které bylo na webu uvedeno jako 21. července 2019, je nad nebe jasné, že měl Denník N článek o smrti Mistra připravený dopředu. V klíčovém okamžiku, kdy k smutnému odchodu ikony české hudby došlo, však titulek nezměnil.

Skandál tak byl hned na světě. Ani po prvotním zásahu editora však datum změněno nebylo. Chybovat je sice lidské, ale nazvat Karla Gotta idiotem hudby a zombií je opravdu přes čáru. A špatné by to bylo i před jeho skonem. Po smršti výtek novináři změnili titulek a omluvili se.

Slovensko si ctí Karla Gotta aj po jeho smrti

Tak ako ostatné médiá, aj náš portál  si uctil pamiatku zosnulého Karla Gotta článkom Zomrela najväčšia legenda česko – slovenskej populárnej hudby Karel Gott († 80)“ s uverejnením jeho životopisu. Tak ako viacerých ľudí na Slovensku i v Čechách aj mňa nepríjemne prekvapilo, čo si v tejto pietnej situácii dovolil novinár Oliver Rehák po smrti svetovo uznávaného speváka. Nezávislému mienkotvornému  médiu, za aké sa považuje Denník N, by sa to stávať nemalo. Je to neospravedlniteľné a ničím odôvodniteľné.

Bohorovné a nechutné nálepkovanie Karla Gotta bezprostredne po jeho smrti je jednoducho za čiarou, v takej smutnej chvíli neprináleží ani bulváru. Od takéhoto (ne)novinárskeho prístupu sa otvorene dištancujem a odsudzujem ho!

Nech je ktorékoľvek médium akokoľvek politicky či inak zafarbené, v každom prípade zosnulému človeku prináleží obyčajná ľudská  úcta, obzvlášť keď sa jedná o osobnosť veľkosti Karla Gotta – speváckeho idolu.  V hodine smrti totiž idú všetky nepriateľstvá či zášte bokom, zostáva len spomienka na človeka odchádzajúceho do večnosti…

Tak ako jedna lastovička leto nerobí, tak ani neokrôchanosť jedného slovenského novinára a jeho média nemôže zatieniť fakt, že Slovensko (vrátane Banskej Bystrice) si Karla Gotta vždy vážilo a bude vážiť aj po jeho smrti.

Zdroj: Miro Toman, Foto: ilustračné