Postup ďalších prác na protipovodňovej ochrane mesta Banská Bystrica

SPRÁVY
15 /

Slovenský vodohospodársky podnik, š. p. uskutočňuje projekt protipovodňovej ochrany mesta v dĺžke 7,38 km od Majera po Radvaň. Celkové náklady na výstavbu štyroch etáp predstavujú celkovú  čiastku do 30 miliónov € z eurofondov.

Na stavbe sa pracuje od novembra 2018

Banská Bystrica je posledným krajským mestom, ktoré nie je chránené pred storočnou vodou. To rieši projekt protipovodňovej ochrany mesta, ktorý sa uskutočňuje od vlaňajšieho novembra.

Zhotoviteľ po odovzdaní staveniska vykonal práce na objekte skladu  mobilného hradenia, práce takisto prebiehajú na ľavom brehu rieky Hron v lokalite pri zimnom štadióne ako aj na pravostrannej ako aj ľavostrannej ochrannej hrádzi toku Hron v úseku od mosta Mičinská po lávku pre peších v časti Majer a od lávky pre peších po  pravostranné zaústenie Selčianskeho potoka do toku Hrona, ktoré budú prebiehať do polovice roka 2020.

Od soboty 19. októbra do 2. novembra  2019 by mal  zhotoviteľ stavby pokračovať v prácach v ďalšom úseku  realizácie protipovodňovej ochrany mesta Banská Bystrica, ktorým je plánovaný výrub drevín. Tie sú farebne označené v rozsahu nevyhnutnom pre účely realizácie protipovodňovej stavby v súbehu s rýchlostnou cestou R1 od r. km 173,989 po r. km 175,374.

Nevyhnutný výrub drevín

Výrub v celkovom počte 317 ks drevín je povolený rozhodnutím Okresného úradu Banská Bystrica. Jedná sa najmä o výrub stromov na dolnom toku Hrona priamo v jeho koryte popri R1.

Práce bude vykonávať oprávnená firma v súčinnosti s NDS a.s. a v prítomnosti environmentálneho dozoru stavby. SVP uskutoční náhradnú výsadbu drevín v pôvodnej druhovej skladbe vhodnej pre danú lokalitu – jeľša lepkavá, vŕba biela, topoľ čierny, brest horský, breza previsnutá, hrab obyčajný, javor horský a to na chýbajúcich voľných miestach v línii stromov tvoriacich brehový porast.

Tesniace steny a ochranný múrik

Na brehoch Hrona sa hĺbia a betónujú sa pilóty s podzemnými tesniacimi stenami do nepriepustného podložia, na ktoré sa následne vybetónuje nový ochranný múrik max. do výšky 1,2 metra. V centre mesta budú mať zrekonštruované múriky rovnakú výšku, ako je to v súčasnosti.  V prípade hroziacej povodne bude možné na ne nainštalovať mobilné hradenie, podobne ako je to v Bratislave.

„Projekt bol prezentovaný na Mestskom zastupiteľstve v Banskej Bystrici, takisto aj pred odbornou verejnosťou. V tejto súvislosti by som rád dodal, že projekt takého rozsahu bol pripravovaný za účasti veľkého množstva odborných organizácií a inštitúcií,“

uvádza hovorca SVP, š.p. Marián Bocák

Slovenský vodohospodársky podnik, š. p.

Bol založený v roku 1997. Vznikol spojením štyroch štátnych podnikov – Povodie Dunaja, Povodie Váhu, Povodie Hrona a Povodie Bodvy a Hornádu.

SVP, š. p. spravuje vodné toky v dĺžke 32 738 km, 303 vodných nádrží, 2 811 km ochranných hrádzí a kanálovú sieť v dĺžke 1 812 km, takisto je prevádzkovateľom Vodného diela Gabčíkovo. Celková plocha povodí je 49 015 km².

Organizačne je tvorený Podnikovým riaditeľstvom so sídlom v Banskej Štiavnici, štyrmi odštepnými závodmi (Bratislava, Piešťany, Banská Bystrica a Košice) a jednotlivými správami povodí.

Zdroj: Marián Bocák, Foto: ilustračné a vizualizácia