Gröhlingov plán na návrat žiakov do škôl nemal v pondelok kto prerokovať

SPRÁVY
3 /

Samosprávy, učitelia, žiaci a ich rodičia na celom Slovensku netrpezlivo čakali na pondelkové rokovanie Ústredného krízového štábu, ktorý mal povedať, za akých podmienok sa môžu otvoriť základné školy II. stupňa a stredné školy, ktoré sú zatvorené od 26. októbra. Nedočkali sa…

Ústredný krízový štáb v pondelok bez akéhokoľvek vysvetlenia však nezasadal. To je neúcta voči všetkým, ktorí sa na danom pláne podieľali a pohŕdanie tými, ktorí čakali na jeho schválenie.

Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) v pondelok ráno poslal členom Ústredného krízového štábu (ÚKŠ) realizovateľný plán, podľa ktorého by sa mohli žiaci čo najbezpečnejšie a v čo najkratšej dobe vrátiť do škôl. TASR to potvrdil odbor komunikácie ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR.

Na pláne šéf rezortu školstva pracoval spolu so zástupcami samospráv, cirkevnými, ale aj súkromnými zriaďovateľmi škôl, so zástupcami školských organizácií aj s odborníkmi na zdravotníctvo.

„Prečo sa zrušil dnešný krízový štáb, sa budem dopytovať ministerstva vnútra. Faktom však je, že každým jedným dňom odkladu sa znižuje šanca na realizáciu, a teda aj šanca na návrat detí do škôl do Vianoc,“

uviedol minister Gröhling.

Minister školstva mal v pondelok na ÚKŠ predstaviť plán na návrat žiakov do škôl. Zasadnutie štábu však bolo zrušené. Podľa informácií TASR by sa malo rokovanie ÚKŠ uskutočniť v utorok popoludní.

 Lukáš Baňacký, ktorý na krízovom štábe zastupuje Združenia miest a obcí Slovenska, pre Pravdu povedal:

„Stratili sme 24 hodín. Z kapacitných, časových a technických dôvodov zabezpečenia testovania sa otvorenie škôl 7. decembra nedá stihnúť. Štáb zasadne v utorok popoludní, ak plán odobrí, začneme na jeho realizácii pracovať v stredu ráno a na testovanie sme chceli vyčleniť piatok, sobotu a nedeľu. V takomto časovom strese by potom bolo možné zabezpečiť len testovanie zamestnancov škôl.“

Prezidentka Združenia základných škôl Slovenska Alena Petáková ho doplnila:

„Ak má samospráva, teda zriaďovateľ školy, organizačne zvládnuť testovanie, potrebuje na to priestor a čas. Veď už sme mali celoplošné testovania, tak hádam všetci vedia, koľko to stojí času, úsilia, čo všetko na to treba.“

Návrh ministra Gröhlinga na dobrovoľné skríningové testovanie škôl

Ministerstvo školstva navrhuje dobrovoľné skríningové testovanie. Pilotné kolo by sa malo konať 4. – 6. decembra, ďalšie 7. – 9. januára 2021. Testovať sa majú žiaci druhého stupňa základných škôl a študenti stredných škôl, k žiakovi jeden rodič zo spoločnej domácnosti, zamestnanci školy. Materské a špeciálne školy, praktické školy a odborné učilištia majú mať zo skríningového testovania výnimku. Testovať by sa malo v mobilných odberových miestach (MOM).

Pokiaľ sa v školách pretestuje dostatočný počet žiakov (aspoň 70 percent), môžu sa deti vzdelávať opäť prezenčne. Inak sa zostanú učiť doma. Do škôl by sa takto mohli vrátiť od 8. decembra. Pri prezenčnej forme vzdelávania by sa školy riadili semaformi. Ak nie je o prezenčnú výučbu dostatočný záujem, riaditeľ školy nemusí iniciovať testovanie.

Skríningové testovanie by podľa návrhu nepotrebovali tí, ktorí budú mať aktuálny negatívny PCR alebo antigénový test, ako aj tí, ktorí ochorenie nedávno prekonali, prípadne im ho diagnostikovali.

Výnimku z testovania by mali ľudia so stredne ťažkým či ťažkým mentálnym postihnutím, ľudia so závažnou poruchou autistického spektra, s imunodeficitom, onkologickí pacienti. Na skríning nemajú ísť ani ľudia, ktorí sú v karanténe.

Ministerstvo navrhuje po januárovom testovaní aj priebežné regionálne pretestovanie na základe rizikovosti regiónov. Rizikovosť by určoval semafor schválený Ministerstvom zdravotníctva SR. Od toho, v akom regióne sa škola nachádza, by závisela frekvencia testovania. V zelenom regióne by ďalšie kola neboli. V oranžovom by sa testovalo raz mesačne, v červenom každé dva týždne.

Okrem toho ministerstvo navrhuje zriadiť školskú sestru v škole nad 300 žiakov, ktorá by mohla robiť štandardné zdravotné úkony aj antigénové testovanie. A to aj bez nutnosti zriadenia MOM. Ministerstvo by chcelo aj zriadiť úrad hlavného školského hygienika s hlavným školským hygienikom v rámci rezortu školstva.

Žiaci druhého stupňa základných škôl sa dištančne vzdelávajú od 26. októbra. Rovnako sa z domu vzdelávajú aj žiaci stredných škôl. Vysokoškoláci sa majú vyučovať dištančne do konca zimného semestra. Výnimku majú len žiaci materských škôl a prvého stupňa základných škôl, tí sa môžu vzdelávať v školách prezenčne.

Rovnako sa v školách môžu vzdelávať aj žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia v malých skupinách, ktoré sa skladajú maximálne z piatich žiakov a pedagóga.

Zdroj: (tom) a TASR, Foto: ilustračné