BBSK ponúka štátu pomoc pri očkovaní – musíme konať ihneď!

SPRÁVY
1 /

Banskobystrický samosprávny kraj chce pomôcť vláde s čo najrýchlejším zaočkovaním širokej verejnosti proti novému koronavírusu. Oslovil už lekárov i zástupcov samospráv, ktorí prejavili záujem pomôcť s rozšírením siete očkovacích centier. Vláde ponúka konkrétny manuál, žiada o decentralizáciu očkovacieho systému.

Tlačová beseda

BBSK je pripravený pomôcť vláde pri čo najrýchlejšom a najefektívnejšom zaočkovaní širokej verejnosti proti novému koronavírusu. Na piatkovej tlačovej konferencii to povedal podpredseda BBSK Ondrej Lunter, ktorý predstavil plán krajskej očkovacej stratégie. Ten by mohol slúžiť ako manuál pre vládu i ostatné kraje, ako celý proces očkovania decentralizovať a urýchliť.

„Vieme, že momentálne Slovensko nemá dostatok vakcín na masívne očkovanie celej populácie. Rovnako však vieme, že táto situácia sa o pár týždňov zmení. Chceme zastaviť zbytočné úmrtia, chceme sa čo najrýchlejšie vrátiť do normálu a stabilizovať situáciu v zdravotníctve, otvoriť školy a umožniť ľuďom opäť slobodne podnikať. Východiskom je práve očkovanie, na ktoré musíme byť dobre pripravení, aby sme pri dostatku vakcín nestratili ani deň. My vieme a chceme pomôcť,“

uviedol Ondrej Lunter.

Vzniknúť môžu ďalšie desiatky centier v kraji

Národná očkovacia stratégia, ktorú vypracovalo ministerstvo zdravotníctva, počíta so zriadením 79 očkovacích centier vo vybraných nemocniciach na Slovensku.

„BBSK ponúka spoluprácu pri procese rozšírenia počtu očkovacích centier v našom kraji. V spolupráci s vybranými ambulanciami v kraji vieme participovať na vytvorení minimálne ďalších dvadsiatich pracovísk, kam by sa mohli prísť obyvatelia Banskobystrického kraja zaočkovať,“

povedal Jozef Botka, lekár Banskobystrického samosprávneho kraja s tým, že kraj už zisťoval záujem u niektorých ambulantných lekárov a má aj predbežný prísľub k takejto spolupráci.

„Pomocnú ruku vedia a chcú podať aj viaceré mestské a obecné samosprávy. Sme veľmi radi a vítame túto aktivitu, ktorú vyvinul BBSK v snahe pomôcť situácii, v ktorej sa dnes Slovensko nachádza. Máme tu partnera, ktorý vníma a sleduje výhody, ktoré samospráva môže ponúknuť  – miestna znalosť, znalosť ľudí, znalosť potrieb a možnosť takýmto spôsobom pomáhať pri očkovaní. Naše mesto disponuje jednak personálnymi a jednak priestorovými kapacitami, aby sme mohli pomôcť,“

hovorí viceprimátor Brezna a krajský poslanec Martin Juhaniak.

Starostka obce Jánova Lehota a poslankyňa BBSK Božena Kováčová dodáva:

„Sme svedkami toho, ako premiér tlačí miestne samosprávy do celoplošného testovania, hoci odborníci odporúčajú regionálne dobrovoľné testovanie v mestách či regiónoch s vysokým počtom infikovaných, ako to ide teraz robiť napríklad krajské mesto Banská Bystrica. Cesta vedie k postupnému rozšíreniu očkovania  cez najohrozenejšie skupiny obyvateľov k celej populácii. V našom kraji sme začali očkovať pracovníkov sociálnych zariadení a verím, že čoskoro pristúpime k očkovaniu klientov DSS vrátane bezvládnych priamo v týchto zariadeniach. Samozrejme pomôžeme pri vzniku ďalších očkovacích centier v kraji. Len aby bol dostatok vakcín.“

Podľa prepočtov krajských analytikov žije v Banskobystrickom kraji asi 520 tisíc ľudí nad 15 rokov.

„Ak by sa BBSK podarilo v kraji zdvojnásobiť štátom plánované kapacity očkovacích centier, za prvý mesiac by sme dokázali zaočkovať všetkých ľudí vo veku nad 57 rokov a za druhý mesiac všetkých nad 38 rokov. Štátny plán pritom za dva mesiace počíta len so zaočkovaním ľudí nad 56 rokov. Takéto zrýchlenie radikálne zníži tlak na nemocnice,“

doplnil podpredseda BBSK Lunter.

„Vítam aktivitu BBSK, ktorý je v tomto priekopníkom a so všetkými aktivitami súvisiacimi s COVID-19 vychádza medzi prvými. Rovnako BBSK ako jeden z mála nezabudol na ambulantný sektor a zabezpečil ochranné prostriedky a testy aj pre ambulantných lekárov, za čo ďakujem. Ako lekári sme si vedomí svojej povinnosti pomôcť v tejto situácii a preto za poskytovateľov môžem povedať, že sa chceme zúčastniť vakcinačnej kampane a chceme očkovať. Máme kapacity aj vyškolený personál a dokážeme výrazne zrýchliť celý proces tak, aby prebiehal kontinuálne a aby nedochádzalo k výpadkom a znehodnocovaniu vakcín, ako sa to môže stať, ak bude nedostatok vakcinačných centier,“

konštatuje krajská poslankyňa a lekárka Andrea Baníková.

Dôležitá príprava 

Banskobystrický samosprávny kraj vie na vzniku očkovacích centier spolupracovať organizačne i ako koordinátor, finančne dokáže podporiť napríklad tiež zriadenie call centra, ktoré poskytne podporu seniorom či ľuďom bez prístupu k internetu, ktorí sa budú chcieť na očkovanie zaregistrovať.

„Je nevyhnutné, aby štát čo najskôr presne zadefinoval podmienky, ktoré je potrebné pre zriadenie očkovacích centier splniť. Ich splnenie by mohli kontrolovať samosprávne kraje, ktoré sú už dnes licenčným orgánom pre ambulantnú zdravotnú starostlivosť. Rovnako je nevyhnutné, aby štát zlepšil a rozšíril systém registrácie a doplnil do neho niektoré dokumenty, ktoré sa vypĺňajú pri očkovaní. Práve administratíva je totiž priamo na mieste najzdĺhavejšia,“

vysvetlil podpredseda BBSK Ondrej Lunter.

Myslieť tiež treba na informačnú kampaň pre širokú verejnosť, ktorá ľudí povzbudí pri registrácii a odpovie na základné otázky o vakcíne, tiež treba pripraviť distribučnú stratégiu pre jednotlivé vakcíny.

Zo strany BBSK je záujem vybudovať v každom väčšom meste aj očkovacie centrum s viacerými očkovacími tímami, ktoré by pomohlo s čo najrýchlejším masovým očkovaním obyvateľstva. Na to je však potrebná súčinnosť ministerstva zdravotníctva, pomôže tiež schválená zmena v legislatíve, ktorá umožní proti COVID-19 očkovať aj mimo ambulancií. Na tento účel by vedel kraj poskytnúť aj priestory, napríklad veľké telocvične.

Zdroj: Lenka Štepáneková a (tom), Foto: ilustračné