Zomrel Vladimír Výbošťok (†74)

Spomienka
2 /

V piatok 23. apríla nás zastihla šokujúca správa. V Bardejove, kde bol na liečení, nad ránom v spánku náhle zomrel známy Bystričan Vladimír Výbošťok vo veku 74 rokov.

Vladimír Výbošťok ako člen VŠC Dukla Banská Bystrica si napriek vysokému veku neustále udržiaval vynikajúcu športovú formu, čo dokazoval vynikajúcimi výsledkami medzi atletickými veteránmi na Slovensku i v zahraničí.

Vladimír Výbošťok

Vladimír Výbošťok

Aj vo svojich posledných štartoch na pretekoch v roku 2019 skvele reprezentoval Banskú Bystricu a Slovensko, keď v najkratších šprintoch v hale či na otvorenom štadióne sa stal veteránskym atletickým vicemajstrom sveta a Európy, majstrom Slovenska a na Zlatej tretre v Ostrave získal striebro.

Potom ho zo štartov na európskych a svetových šampionátoch vyradilo zranenie, vlani aj pandémia koronavírusu vo svete. Svoje bohaté  skúsenosti športovca s nezlomnou vôľou po víťazstve na atletickej dráhe rozdával mladým ľuďom, s vtipom sebe vlastným. Preto ho radi pozývali na besedy so študentmi či do médií. Napokon často sme o ňom písali aj na našom portáli. Jeho životným mottom bolo: „Ži a nechaj žiť, plň si svoje sny.“

Vladimír Výbošťok a Usain Bolt

Vladimír Výbošťok a Usain Bolt

Jeho atletickým vzorom bol taliansky šprintér Pietro Mennea, ktorého tréningové metódy využíval vo svojej príprave na preteky. Medzi atletickými veteránmi patril Výbošťok medzi najväčšie osobnosti doma i vo svete,  bol hrdým reprezentantom Banskej Bystrice a Slovenska.  Za svoju šprintérsku rýchlosť aj vo vysokom veku (ako najrýchlejšiemu seniorovi sveta vo veku nad 65 rokov) so svetovým rekordom v šprinte na 60 a  100 metrov mu prischla prezývka „slovenský Bolt“.

Vždy sme sa tešili, keď nám oznamoval svoj ďalší atletický úspech zo sveta s fotografiou, na ktorej mal vztýčený palec. To mu už nikto nevezme…

Náš priateľ Vlado Výbošťok, ktorého sme podporovali v jeho športovom zápolení, sa vo svojej bohatej športovej kariére atletického veteránskeho šprintéra stal 6 – násobným majstrom sveta a 16 – násobným majstrom Európy. Bol držiteľom obdivuhodnej 84 – medailovej zbierky iba z európskych a svetových šampionátov, z toho 41 zlatých, 24 strieborných a 19 bronzových medailí.

V roku 2013 sa stal trojnásobným víťazom atletickej časti Svetových hier veteránov a v San Sebastiane mu udelili titul najlepší atlét – veterán Európy.

Najlepší atletický veterán Európy 2013

Najlepší atletický veterán Európy 2013

Za dobrú reprezentáciu mesta Banská Bystrica získal v roku 2008 Cenu primátora, v roku 2013 ocenenie Najlepší športovec mesta v kategórii veteránov a Cenu BBSK, opakovane bol vyhlasovaný najlepším športovcom mesta medzi veteránmi. V roku 2017 bol jednou z tvárí Európskeho mesta športu, ktorým sa stala Banská Bystrica.

Dlhodobo patril k najlepším atletickým veteránom Slovenska,  ktorého uznával celý atletický svet. Odišiel dobrý človek, ktorý nám bude chýbať. Česť jeho pamiatke!

Svetový a európsky šampión

Svetový a európsky šampión

Autor: (tom), Foto: archív