Od „blackoutu“ k obmedzeniu pohybu ľudí alebo „neschopný“ premiér schopný všetkého?

Komentár
12 /

Azda neuplynie deň bez toho, aby občanov svedomito dodržiavajúcich tvrdé vládne opatrenia v boji s koronavírisom nestresoval premiér Igor Matovič svojimi nekonečnými mediálnymi výstupmi. Vyzerá to tak, akoby svoju neschopnosť rázne a jasne rozhodnúť skrýval za obrovský prúd často zmätočných slov, po ktorých často ani neviete, čo tým chcel povedať. Pritom nemožno povedať, že jeho vláda sa nesnaží riešiť situáciu.

Súčasný predseda vlády zrejme od predstavenia grafov matematického modelu možného vývoja pandémie koronavírusu analytikmi  trpí utkvelou predstavou, že miesto dlhodobého udržiavania nízkeho rozsahu šírenia choroby COVID-19 na základe včas prijatých a efektívnych vládnych opatrení s postupným uvoľňovaním ekonomiky, sa dá koronavírus poraziť za tri týždne úplným vypnutím Slovenska a zavretím ľudí vo svojich domovoch.

Akoby ho netrápil drastický dosah na ekonomiku, ktorá je už teraz ťažko skúšaná dôsledkami pandémie na celom svete, nehovoriac o psychike ľudí znášajúcich tvrdé opatrenia bez slobodného pohybu.  

Poznajúc však vnútorné nastavenie Igora Matoviča a jeho chorobnú vlastnosť zaujať pozornosť ľudí za každú cenu,  bližšie k pravde môže byť vysvetlenie, že ho naštartoval nedávny prieskum verejnej mienky o tom, krokom ktorej vlády na boj s koronavírusom veria ľudia viac – Pellegriniho alebo jeho. No uznajte, že 70,6 % dôvery v Petra Pellegriniho a iba 57,4 % v Igora Matoviča muselo vyburcovať súčasného premiéra k činu, nech to stojí čokoľvek…

Odborníci tvrdia, že účinnosť prijatých opatrení počas koronavírusovj krízy sa prejaví najskôr po dvoch – troch týždňoch. Ak teda Pellegriniho vláda schválila núdzový stav v zdravotníctve 12. marca pre štátne nemocnice a 16. marca ho rozšírila aj na súkromné, spolu s ďalšími opatreniami od nosenia rúšok, zatvorenia škôl, škôlok, obchodov okrem potravín, zákazu  usporadúvania športových a kultúrnych akcií až po povinnú karanténu ľudí stýkajúcich sa s infikovanými a vracajúcich sa zo zahraničia väčším počtom ľudí obchodov okrem potravín sa podarilo stabilizovať denné stavy nových prípadov testovaných pacientov s chorobou COVD-19.

Tieto účinné opatrenia ešte doplnila Matovičova vláda spolu s masívnejším testovaním ľudí a výsledok je badateľný. Slovensko má  v porovnaní s okolitými krajinami najmenší počet ľudí preukázateľne infikovaných nebezpečným vírusom s jedným úmrtím, pričom iba zopár pacientov je vo vážnejšom stave.

Paradoxne za mesiac apríl, kedy sa niekoľkonásobne zvýšil počet vykonaných testov, doposiaľ nijako dramaticky nestúpa počet zistených prípadov infekcie koronavírusom (ak nerátame nedeľu, kedy Zo 49 prípadov v karanténnych centrách pozitívne testovali 34 navrátilcov z rakúskeho Tirolska). Dokonca to platí aj v rómskych osadách, kde začalo hromadné testovanie a zatiaľ by tam mal byť jediný prípad. Matovičovi to však nič nehovorí a rozhodol sa, že bude hazardovať s dôverou ľudí v tento štát veriac, že mu to pomôže zvýšiť jeho osobnú popularitu.

Prijaté efektívne opatrenia tomuto premiérovi nestačia. A tak tu máme kontroverzný zákon na sledovanie mobilov občanov podozrivých z prenášania koronavírusu a teraz obmedzenie pohybu ľudí na cestách počas Veľkonočných sviatkov. Súčasnému premiérovi už nestačí oficiálny krízový štáb zložený so všetkých zložiek zdravotno – bezpečnostného systému štátu, ale on si zriadil aj svoj permanentný, aby sa mohol lepšie rozhodovať, čo treba urobiť

Ako uviedol v stredu na tlačovej konferencii, prísnymi nariadeniami sa podarilo znížiť mobilitu na Slovensku o 70 percent. „blackoutom“ by sa mohla znížiť o 90 percent. Ak by sa na tom podľa premiéra spoločnosť dohodla, bolo by dobré, aby o tom bola informovaná niekoľko týždňov dopredu. Ani to však už neplatí.

Na  piatkovom zasadnutí Ústredného krízového štábu premiér Matovič navrhol, aby počas Veľkej noci platil na Slovensku zákaz vychádzania, teda inými slovami núdzový stav pre občanov. Keďže mu to neprešlo, zvolal na nedeľu špecialistov infektológov a epidemiológov, nech rozhodnú oni. Vôbec si pritom neuvedomil, že pred Veľkonočnými sviatkami znervózňuje a naťahuje tých istých ľudí, ktorým predtým ďakoval za disciplínu pri dodržiavaní prijatých opatrení proti šíreniu vírusu na Slovensku.

Napokon po dvojhodinovom meškaní ďalšej z jeho nekonečných tlačoviek pred zhromaždenými odborníkmi, ktorí chceli upokojiť verejnosť, vyhlásil, že na pondelkovom zasadnutí vlády navrhne zákaz vychádzania od stredy 8. apríla do pondelka 13. apríla s výnimkami pre niektoré skupiny ľudí. Na jeho dodržiavanie pod hrozbou sankcií ma dohliadať polícia a armáda. Možno tým spôsobí to, že viacerí sa rozhodnú cestovať už v utorok…

V zmysle zákona však najskôr musí vláda vyhlásiť núdzový stav pre celé územie Slovenska. Ten sa vyhlasuje len za podmienky, že došlo alebo bezprostredne hrozí, že dôjde k ohrozeniu života a zdravia osôb, a to aj v príčinnej súvislosti so vznikom pandémie, životného prostredia alebo k ohrozeniu značných majetkových hodnôt v dôsledku živelnej pohromy, katastrofy, priemyselnej, dopravnej alebo inej prevádzkovej havárie. Núdzový stav možno vyhlásiť len na postihnutom alebo na bezprostredne ohrozenom území.

Núdzový stav možno vyhlásiť v nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutný čas, najdlhšie na 90 dní, počas tohto obdobia možno obmedziť slobodu pohybu a pobytu zákazom vychádzania v určenom čase a zákazom vstupu na postihnuté alebo bezprostredne ohrozené územie.

Podpredseda NR SR a Matovičov predchodca v pozícii premiéra Peter Pellegrini (SMER-SD) k tomu povedal: „Z pôsobenia Igora Matoviča začínam byť nervózny nie ako bývalý premiér, ale ako občan. Jeden deň situáciu uvoľňuje, druhý deň hovorí o „blackoute“, tretí deň to všetko poprie. Vyrušuje ma, že nie je lídrom a v týchto ťažkých časoch nie je pre ľudí symbolom pokoja a istoty, ale znervózňuje ich svojimi nápadmi ďaleko nad rámec pandémie. Neustále prenáša zodpovednosť na niekoho iného, raz na internetové ankety, potom na odborné konzílium. To nie je líderstvo, to je alibizmus!“

Pellegrini pripomenul, že autobusové či železničné spoločnosti neevidujú zvýšený záujem o cestovanie v období sviatkov. Pokiaľ by situácia bola naďalej predvídateľná, čo na Slovensku zatiaľ je, tak by podľa expremiéra stačilo k ľuďom úprimne prehovoriť a urobili by to.  Ak občania majú dôveru v lídra, stačia aj odporúčania a ľudia ich dodržiavajú.

Proti snahám premiéra Matoviča „vypnúť“ Slovensko je aj jeho koaličný partner – podpredseda vlády a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS): „Pokiaľ sa nič mimoriadne neudeje – typu 1000 mŕtvych denne ako v Taliansku – som zásadne proti takýmto experimentom, ako zlikvidovať ekonomiku.“

Ďalšia podpredsedníčka vlády Veronika Remišová (Za ľudí) nesúhlasí so zapojením polície a armády do obmedzenia pohybu ľudí: „Štát by úplným zastavením krajiny zhoršoval už i tak zlú ekonomickú situáciu a psychický stav ľudí, vírus by sa objavil aj potom. V tejto situácii musí zabrať predovšetkým štát. Na svete je viacero príkladov krajín, ktoré zvládli nákazu aj s menej prísnym režimom ako Slovensko.“

Vyzerá to tak, že pre Matovičovo „sociálne inžinierstvo“ v boji s koronavírusom majú v tejto chvíli pochopenie iba jeho lojálni ministri a poslanci NR SR z OĽaNO. Kollárova Sme rodina sa zatiaľ tvári alibisticky čakajúc, kam sa to preklopí.

No a zostávajú tu zneistení občania. Doposiaľ to Slováci a Slovenky, malí aj veľkí znášajú statočne a disciplinovane. Napriek tomu, že každý deň sú bombardovaní katastrofickými správami zo sveta o tisíckach mŕtvych na koronavírus, teraz aj jóbovkami slovenského premiéra o obmedzení pohybu. Trpí psychika najmä seniorov, ktorí sú zdravotne najohrozenejšou skupinou ľudí, ale pomáhajú im mnohí spoluobčania z miest a obcí. Potrebujeme kľud a rozvahu, nie strašenie.

Najlepšou odpoveďou na Matovičovu snahu úporne obmedzovať už beztak obmedzený pohyb ľudí bolo okolie Banskej Bystrice počas uplynulého víkendu. Krásne jarné počasie vylákalo do prírody a  na záhradky celé rodiny s rúškami na tvári, aby sa nadýchali čerstvého vzduchu a načerpali síl do ďalších dní. Človek si musí udržať svoju vnútornú slobodu, aby sa dokázal správať zodpovedne…

Autor: Miro Toman, Foto: ilustračné