Jozef Ďuriančik: Karola Skutecká Karvašová 1893 – 1945

História
2 /

Pred niekoľkými dňami bola znovuotvorená Stála expozícia Dominika Skuteckého v jeho rodinnej vile, ktorej symbolom v minulosti bol slávny maliarov obraz Trh v Banskej Bystrici(1899) vytvorený majstrom v benátskom štýle.

Súčasnej expozícii dominuje Skuteckého obraz Karola v ateliéri (1912), ktorý je v impresionistickom štýle. Tým sa dostávame k hlavnej postave obrazu, ktorou je najmladšia dcéra Dominika  Skuteckého Karola narodená 4. apríla 1893 v spomínanej rodinnej vile.

Vila Dominika Skuteckého

V Banskej Bystrici Karola  navštevovala základnú a strednú školu. Už v tomto čase jej otec vštepoval základné poznatky z vlastného kumštu, ktoré si  prehlbovala súkromným štúdiom u maliarky portrétov a žánrových obrazov Valérie Telkessy v Budapešti.  Spolu s otcom potom absolvovala študijné pobyty v Rakúsku a v Taliansku.

S vôňou olejovej farby sa  Karola oboznámila ako otcova modelka na obrazoch : Portrét Karoly (1897), Dcéra číta (1910), Portrét  Karoly Skuteckej (1911), Karola v ateliéri (1912),  Lola  (1912)  a Maliarka kvetín (1916).

Dominik Skutecký

Karola Skutecká – Karvašová patrila k neveľkej skupine výtvarných umelcov nežného pohlavia medzivojnového obdobia na Slovensku (1918 – 1945). Podobne ako otec Dominik Skutecký sa venovala figuratívnej maľbe a zátišiu. Techniku pastel používala pri portrétovaní príbuzných a známych, olejomaľbu pri tvorbe kvetinových zátiší, zvlášť milovala orgován.

Miestne noviny Figeylö 5. októbra 1913 zaznamenali:

„Z výstavy obrazov Rolly Skuteckej veru nikto neodchádzal sklamaný. Umelkyňa ešte hľadá svoju fazónu v tvorbe, no zdá sa, že portrétna tvorba bude dominovať, uvidíme, či zostane na tejto ceste. Pri takejto mladej umelkyni je ešte zavčasu robiť prognózy a závery. Už však teraz je zjavná istota v jej práci a hĺbka jej portrétov. Má skvelú perspektívu.“

Zátišie s hodinami

Po otcovej smrti a spoločnej výstave s otcom v Prahe roku 1922 maľovala už len sporadicky. Vo vlastníctve Stredoslovenskej galérie v Banskej Bystrici sú dva obrazy Zátišie s hodinami (1930) a Portrét ženy (1923). Obrazy doteraz známe sú Záhradné fialky (1913),  Jablká (1920), Zátišie (1930), Zátišie s keramikou a kvetmi (1930).

Portrét otca, Autoportrét a Záhradné fialky sú v súkromnom vlastníctve obyvateľov Banskej Bystrice a Bratislavy. Pod svoje obrazy sa podpisovala dievčenským priezviskom  a skratkou Rolla. Vystavovala spolu s otcom v rokoch 1913, 1922, 1947. So skupinou Jednota výtvarných umelcov Slovenska v rokoch 1914 a 1915 v Nemzeti Salon v Budapešti, v roku 1925 v Lučenci.

Rodina Karvašovcov: Ferdinand, Karola a Peter

Svoje diela prezentovala aj 4. júna 1916 v Banskej Bystrici k Sviatku kvetín v meštianskej a obchodnej vyššej škole. Výťažok z výstavy kvetinových zátiší venovala vojnovým poškodencom.

Jediný syn, spisovateľ, dramatik a esejista Peter Karvaš  narodený  v rodinnej vile  25. apríla 1920   si na svoju matku – maliarku v knihe spomienok  „V hniezde“ spomína takto:

„Mamka si prenosný trojnohý stojanček rozkladala  v záhrade, na kopci Bánoši, pri rieke Hrone, na Jesenskom vŕšku. Smel som jej nosiť neťažkú škatuľu s farbičkami, ktoré tlmene hrkali v tom strašnom zmätku a hlavne som si potom smel lopnúť na kameň a prizerať sa jej spoza pliec a bielej šiji, keď takmer vystretou rukou a s očami prižmúrenými a perami vtiahnutými trochu medzi predné zuby črtala prvé čiary uhlom a potom úlomkami farebných pasteliek, dakedy akvarelom alebo anilínovými farbami  na plochých štetcoch. Bola to slávnosť zrodu, tlmená odpoveď prírode  – predspevákovi, iluminovaný okamih fungujúceho odklínadla, tajomstva  pusteného z fľaše, zrozumiteľného a pozemského dodatočne  ako budík.“

Stredoslovenská galéria  pripravuje v budúcnosti vystaviť obrazy Karoly po boku svojho otca v Stálej expozícii  Dominika Skuteckého na Hornej ulici číslo 55 .

Karola Skutecká-Karvašová so synom Petrom

Zdroj: Jozef Ďuriančik: Po stopách Dominika Skuteckého DALI 2012 BB, Foto: archív a ilustračné