V Tihányiovskom kaštieli vítajú včely v živom pozorovacom úli

SPRÁVY
0 /

Banská Bystrica sa opäť začlenila medzi svetové mestá podporujúce záchranu včelstva, v ktorých čoraz častejšie umiestňujú úle na verejných priestranstvách priamo vo svojich centrách.

Zachráň včelu, zachrániš svet

Malí aj veľkí môžu počas letných mesiacov v expozícii Tihányiovského kaštieľa spoznať tajomné spoločenstvo včiel a odhaliť jeho význam pre ľudí i samotnú prírodu. Unikátny živý pozorovací úľ a jeho obyvateľky privítal v prírodovednej expozícii Stredoslovenského múzea aj predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ján Lunter.

Aj Albert Einstein tvrdil, že keď vymrú včely, ľudstvu nezostávajú viac než štyri roky života. Hlavnou funkciou mestských včiel je opeľovanie, ktorého význam je dnes ešte stále nedocenený. Včely opeľujú 84 % rastlinných druhov pestovaných v Európe a závisí od nich až 76 % produkcie potravín. Mestské úle sú často umiestnené na strechách budov v centrálnych zónach.

Slovenský unikát v Banskej Bystrici

Pozorovací úľ v Tihányiovskm kaštieli je prvým živým úľom na Slovensku, ktorý je umiestnený priamo v expozícii múzea. Bezpečne, cez pozorovacie okienka môžu návštevníci obdivovať život a prácu včiel, pohľadať kráľovnú, trúda, robotnice a sledovať ich pri bežných činnostiach.

„Stredoslovenské múzeum v ničom nezaostáva za mnohými svetovými iniciatívami, ktoré podporujú záchranu včelstva. Po vzore Prírodovedného múzea vo Viedni je prvým múzeom na Slovensku so živým úľom v priestoroch expozície. Naším úsilím je, aby si nielen včelári uvedomovali, že od prežitia včiel závisí aj život nás všetkých,“

zdôrazňuje riaditeľ Stredoslovenského múzea v Banskej Bystrici PhDr. Marcel Pecník.

Pretaviť myšlienku do skutočnosti pomohla aj Stredná odborná škola Pod Bánošom, ktorá vychovala už nejednu generáciu slovenských včelárov a zabezpečila inštaláciu pozorovacieho úľa. Živé včely budú bzučať a usilovne pracovať v Tihányiovskom kaštieli približne do septembra 2019.

Modernizáciu expozície Príroda stredného Slovenska z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Fond je hlavným partnerom projektu.

Zdroj: Martina Saktorová , Foto: SSM a ilustračné