Dominik Skutecký: Neznáme portréty II.

Výstava
0 /

Stálu expozíciu Dominika Skuteckého obohatí v poradí už tretia výstava dočasne zapožičaných malieb zo súkromných zbierok, na ktorú pozýva záujemcov Stredoslovenská galéria v Banskej Bystrici do Vily Dominika Skuteckého na Hornej 8.

PR manažérka SSG Zuzana Medzihorská k tejto výstave uvádza:

„V nadväznosti na minuloročnú výstavu Neznáme portréty, ktorá predstavila Skuteckého posledný autoportrét z roku 1919 a portréty jeho príbuzných Neubergerovcov, uvedieme na vernisáži v utorok 11. septembra 2018  o 17:00 hod.  ďalšie nové objavy zo súkromných zbierok na Slovensku.“

plagat nezname portrety

Prvým príspevkom je maľba mladej Benátčanky na pozadí chrámu, ktorá sa objavila pred takmer dvadsiatimi rokmi na jednej z maďarských aukcií a následne zostávala uschovávaná v súkromnej zbierke. V starom súpise maliarových diel nachádzame podľa datovania jej analógiu pod názvom „Giulietta. Portrét Benátčanky“, ktorá zobrazuje ďalšiu podobne pózujúcu modelku. Tento typ žánrového portrétu pôvabných Benátčaniek bol veľmi úspešným artiklom v raných rokoch umelcovej benátskej produkcie.

dominik skutecky

Ďalším objavom bude potvrdenie autorstva neznámeho portrétu mladej ženy odkrytím signatúry v spodnej časti maľby pod paspartou rámu. Pasparta s oválnym výrezom uchránila okraj maľby aj so signatúrou pod pôvodnou vrstvou laku. Hrubšie profilovaný rám, pravdepodobne tiež pôvodný ako pasparta, vytvára kontrastný objem ku komornej a pomerne plochej maľbe portrétu. Pôsobí skôr ako zväčšenina miniatúry fotografie v medailóne.

nezname portrety2

„Zobrazená mladá dáma s upreným pohľadom a neurčitým úsmevom má trochu tajomný výraz. Éterický zjav navodzuje veľmi uhladená maľba s monotónnou zemitou farebnosťou a splývavým rukopisom – vytvára akési „sfumato“, ktoré však skôr ako renesančnú tradíciu evokuje rozostrené zobrazenie fotografických techník rozvíjajúcich sa v druhej polovici 19. storočia,“

dodáva Medzihorská

Vernisáž vo Vile Dominika Skuteckého je súčasťou festivalu Prvý človek bol umelec 3, ktorý od augusta do decembra 2018 ponúka rozmanitý sprievodný program vo všetkých budovách Stredoslovenskej galérie. Táto výstava potrvá do 31. decembra 2018.

Okrem výstav vizuálneho umenia SSG pozýva návštevníkov na filmové premietania, autorské čítania, divadlo či piknik, ďalej komentované prehliadky, prednášky a tvorivé dielne. Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Uskutočňuje sa s finančnou podporou Mesta Banská Bystrica.

vila dominika skuteckeho

 

Zdroj: SSG , Foto: ilustračné a archív