Uncategorized
2 /

Historicky prvým víťazom I. Banskobystrického maratónu sa v nedeľu 23.septembra stal Keňan Elisha Kiprotich Sawe z Benedek-Team. Dosiahol čas 2:15:52 hod., čo je základný rekord nášho mestského maratónu. Víťaz získal osobný automobil Opel Corsa.

Druhé miesto obsadil Keňan Sammy Kemeli Limo z tímu Polish runner (2:17:21) a tretí skončil David Kipkoech z maďarského Benedek-Team (2:24:34). V ženskom maratóne zvíťazila Chorvátka Marija Vrajič  z AK Veteran časom 2:53:56 hod. pred Maďarkou Judit Folding-Nagy z Benedek-Team (2:58:50) a Dianou Drexiovou z OU Horná Lehota (3:38:27).

Polmaratónovú trať zabehol najrýchlejšie Maďar Tamás Nagy časom 1:18:17 hod. pred svojím krajanom  Tamásom Oláhom (1:12:24), obaja z Benedek-Team, tretí dobehol Róbert Valiček z ŠKP Bratislava (1:13:55). Medzi ženami zvíťazila  na polovičnej maratónskej  trati Slovenka Katarína Lovrantová z CRO Running časom 1:25:32 hod.

Túto trať absolvoval aj banskobystrický primátor Peter Gogola a dosiahol čas 2:34:41 hod. , čím vyhral stávku s trénerom hokejistov HC´05 Vladimírom Országhom a nebude musieť robiť jeden deň v jeho reštaurácii čašníka.

V štafetových behoch zvíťazilo družstvo  Phoenix Zeppelin Racing Team, v ktorom bežal aj víťaz januárového Trojkráľového behu Peter Ďurec. Chodci VŠC Dukly Banská Bystrica v čele s naším najúspešnejším  olympionikom Matejom Tóthom boli druhí.

Celkovo sa na pretekoch zúčastnilo takmer 500 bežcov. Banskobystrický maratón položil základ k tomu, aby sa maratónsky beh stal tradíciou mesta pod Urpínom. V roku 2013 sa uskutoční druhý ročník.

Zdroj: Bystricoviny.sk foto: Mirka Chabadová