Skvelý bystrický fotograf Eduard Genserek úspešný na Slovak Press Photo

ZAUJÍMAVOSŤ
0 /

Na 7. ročníku súťaže Slovak Press Photo bodoval aj Bystričan Eduard Genserek, ktorý má za sebou aj úspechy na medzinárodných fotografických súťažiach. Tentoraz obsadil prvé miesto v kategórii Príroda a životné prostredie za sériu fotografií  Hararské hyeny.

Doposiaľ najvyšší počet prihlásených fotografií

Absolútnym víťazom 7. ročníka a držiteľom ceny Grand Prix za najlepšiu fotografiu sa stal Tomáš Benedikovič. Fotograf Denníka N si získal medzinárodnú porotu záberom zo série, v ktorej zachytil protesty Za slušné Slovensko.

„Najviac prihlášok sme mali z tejto témy, takže to bolo veľmi ťažké. Série, samostatné fotografie boli poposielané do rôznych kategórií,“

skonštatoval v Bratislave slovensko – kanadský fotograf Joe Klamar (AFP), predseda päťčlennej medzinárodnej poroty.

„Všetci sme sa zhodli, že víťazná fotka musí byť z tohto podujatia, pretože je to novinárska fotografia. Nepamätám si za posledných niekoľko dekád, aby toľko ľudí vyšlo do ulíc a neviem o nijakom inom väčšom podujatí, ktoré by Slovensko zažilo za poslednú éru. Zvolili sme ju preto, lebo je neutrálna, je dlhodobá. Ničím sa nevyznačuje viac ako masou ľudí, ktorá tam stojí s tým svetielkom nádeje. Tá situácia nie je uzavretá, nie je to víťazné, nie je to prehraté, zobrazuje situáciu, aká podľa mňa momentálne na Slovensku je,“

zdôvodnil Klamar výber víťaznej fotografie.

hlavna cena

Podľa riaditeľky Slovak Press Photo Jany Garvoldtovej sa do súťaže prihlásilo 241 fotografov, ktorí dovedna zaslali doposiaľ najvyšší počet fotografií v histórii – 2672 snímok.

Medzi súťažnými prácami dominovali témy celospoločenských protestov na Slovensku a ich dôsledky na slovenskú politickú scénu, aktuálne problémy životného prostredia, viacero fotografov sa zameriavalo na sociálne problémy doma i v zahraničí.

„Je to zatiaľ náš najsilnejší ročník,“

poznamenala Garvoldtová na margo súťaže, v ktorej porota hodnotila samostatné fotografie a série fotografií v súťažných kategóriách – Aktualita, Reportáž, Každodenný život, Portrét, Šport, Príroda a životné prostredie, Svet umenia a kultúry, Mladí fotografi do 25 rokov a študenti (medzinárodná kategória), Dlhodobý dokument (medzinárodná kategória) a Grant Bratislavy.

eduard genserek3

Výrazne vyššia kvalita 

Porota, ktorú ďalej tvorili taliansky dokumentárny fotograf Francesco Zizola (NOOR), fotoeditorka Maral Deghati (World Press Photo), poľský fotograf Czarek Sokolowski (AP) a významný český fotograf a pedagóg Jindřich Štreit, zhodnotila súťaž s výrazne vyššou kvalitou prihlásených prác v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi, a to vo všetkých kategóriách.

„V žiadnom ročníku nebolo toľko kvalitných, výborných fotografií ako v tomto roku, teraz nehovorím o množstve, ale o kvalite,“

vyhlásil Jindřich Štreit, ktorý je pri súťaži novinárskej fotografie od jej začiatkov.

Medzi najsilnejšie patril Dlhodobý dokument, ale aj Príroda a životné prostredie či klasické žurnalistické kategórie Aktualita a Reportáž. Najpočetnejšie boli zastúpené kategórie Dlhodobý dokument a mladí fotografi do 25 rokov.

eduard genserek

Cena putuje aj do Banskej Bystrice

Bystrický fotograf Eduard Genserek získal prvenstvo v kategórii Príroda Príroda a životné prostredie za seriál fotografií z Afriky  „Hararské hyeny“, ktoré komentoval slovami:

„Hyeny túlajúce sa po nociach v starobylom meste Harar na východe Etiópie. Sú dve rodiny, ktoré si mesto vybralo na kŕmenie hyen. Dôvodom bolo, aby zvieratá túlajúce sa nočným Hararom nezaútočili na ľudí. Táto práca sa dedí z pokolenia na pokolenie a ostáva v rodine.“

K samotnej Afrike Genserek dodal:

„Je to neskutočne fascinujúca krajina. Na jednej strane ste fascinovaní úžasnou prírodou, ktorá doslova vyráža dych a na druhej strane nájdete prostredie, v ktorom by našinec dlhodobo neprežil.“

hararske hyeny5

Predseda súťažnej poroty Joe Klamar o Genserekovi povedal:

„Eda poznám dlhé roky, on robí každú vec poriadne. 95 percent času strávime robením fotografií, ktoré nás živia, napriek tomu fotografovanie milujeme. Preto ho obdivujem, že si vie nájsť čas aj pre seba, ide do tej Afriky a urobí si radosť. Ako umelec nám ostatným spôsobí svojimi fotografiami  emócie, lebo to robí s láskou a to je vzácne.“

eduard genserek2

Slovak Press Photo

Je súťaž obrazovej žurnalistiky a následná výstava prinášajúca nezávislé autentické svedectvo o živote tak, ako ho vidia tvorcovia žijúci na Slovensku a v okolitých krajinách. Jej cieľom je umožniť verejnosti byť očitým svedkom udalostí a javov uplynulého roka. V tomto ročníku mohli tvorcovia prihlasovať svoje práce do desiatich kategórií pre fotografiu a do  medzinárodnej kategórie Krátke video.

Zámerom súťaže je pozdvihnúť úroveň slovenskej obrazovej žurnalistiky ako významného komunikačného média i vizuálneho umenia, podporovať, zviditeľňovať a motivovať jej tvorcov na Slovensku. Ide o vytvorenie platformy pre konfrontáciu prác slovenských tvorcov a tvorcov z okolitých krajín, podporovať tvorbu mladých fotografov a študentov.

hararske hyeny2

V  medzinárodnej kategórii Krátke video chce vyvolať konfrontáciu a tým aj snahu o kvalitatívny rast tvorcov krátkych spravodajských, dokumentárnych, reportážnych šotov, ktoré vznikli so zámerom byť publikované v audiovizuálnych médiách.

7. ročník súťaže SLOVAK PRESS PHOTO sa konal pod záštitou prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku, ministerky kultúry SR Ľubice Laššákovej a primátora hlavného mesta SR Bratislavy Iva Nesrovnala. Ceny sa udeľovali v stredu v Bratislave.

hararske hyeny1

 

 

Zdroj: (tom) a TASR, Foto: Eduard Genserek, SPF a Mirka Chabadová ilustračné