Prečo v sobotu na Kališti chýbal predseda protifašistických bojovníkov…

SPRÁVY
14 /

Na sobotňajšom 11. Stretnutí generácií na Kališti sme márne hľadali dlhoročného predsedu Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov a jedného z tvorcov oživenia pamiatky tejto nacistami vypálenej obce. Pavol Sečkár neprišiel…

Obviňujúci článok v Plus 7 dní a následná smrť manželky

Pýtali sme sa organizátorov pietnej spomienky, čo sa stalo. Odpoveď bola krutá. Náhle zomrela manželka Pavla Sečkára.  Miesto tradičného Stretnutia generácií na Kališti musí chystať pohreb.

Ešte tragickejšie vyznela pravdepodobná príčina manželkinej smrti, ktorá zabránila prísť predsedovi SZPB v sobotu na Kalište Vo štvrtok vyšiel v týždenníku Plus 7 dní mimoriadne útočný článok nielen na vedenie Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, ale hlavne na osobu Pavla Sečkára. Žiaľ jeho manželka, ktorá stála vždy pri ňom, si to prečítala. Podľa informácií od priateľov zo SZPB ju zverejnené obvinenia na adresu jej manžela mimoriadne rozrušili, až to nevydržal jej organizmus a po kolapse v piatok náhle zomrela.

Spomenul to vo svojom prejave pri Pamätníku na Kališti aj predseda Oblastného výboru SZPB v Banskej Bystrici Ján Pacek. Podľa všetkého bude nasledovať trestné oznámenie na vydavateľa za uverejnenie nepravdivého a ohováračského článku…

Redaktorka Plus 7 dní Anka Lučaiová sa v článku Podnikavci“ s podtitulom

„Protifašistickí bojovníci na čele s bývalým spolupracovníkom Štátnej bezpečnosti zarábajú na lukratívnej budove a štátnych dotáciách” chytila obvinení zo strany dcéry vojnového veterána na adresu vedenia SZPB. To má údajne zarábať na prenájme či predaji majetku občianskeho združenia. Z týchto príjmov a štátnych dotácií si potom členovia vedenia SZPB v ústredí a regiónoch majú vyplácať mzdy (podľa článku niekoľko stovák eur mesačne).

77 – ročný Pavol Sečkár mal byť podľa redaktorky v 70. rokoch minulého storočia aktívnym spolupracovníkom komunistickej Štátnej bezpečnosti. Na položené otázky vraj odmietol reagovať, pretože boli na hrane zákona. Tak vznikol obviňujúci článok s nádychom bulvárnosti, ktorý kruto zasiahol jeho manželku a spôsobil rodinnú tragédiu.

Qui bono?

Mnohí Bystričania poznajú Pavla Sečkára ako činorodého človeka z jeho minulého i súčasného pôsobenia v meste pod Urpínom.. Dlhodobo pracoval v ZVT a v roku 1989 stal predsedom Mestského národného výboru v Banskej Bystrici. Od  roku 1998 vykonával funkciu prednostu banskobystrického Krajského úradu a podarilo sa mu vyriešiť viacero problémov v oblasti dopravy, školstva, sociálnych vecí, kultúry a životného prostredia..

Od roku 2003 pôsobil vo funkcii predsedu Oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov a neskôr sa stal predsedom SZPB. Toto občianske združenie ako zástanca protifašistických tradícií Slovenska si pod jeho vedením získalo rešpekt. Pavol Sečkár je aj držiteľom Ceny primátora mesta Banská Bystrica za rok 2008.

Otázka znie, prečo sa podľa autorky inkriminovaného článku „komunistická a eštebácka“ minulosť predsedu SZPB nestala prekážkou jeho aktívnej verejnej činnosti po Novembri 1989 počas demokratických vlád? Prečo sa na základe nepreukázaných obvinení spustila nenávistná kampaň proti súčasnému vedeniu SZPB a osobe Pavla Sečkára práve teraz? Komu to prospelo? Sú v redakcii Plus 7 dní spolu s informátorkou spokojní s dosiahnutým výsledkom? To sa nemalo stať….

Autor: Miro Toman, Foto: Mirka Chabadová