Prečo Mr. Tom pokračuje v útokoch na bystrickú investíciu RKN Global?  

Blog
18 /

Ubehli takmer štyri mesiace od schválenia vládneho stimulu pre spoločnosť RKN Global Europe so sídlom v Banskej Bystrici, ktorá sa zaviazala postaviť v našom priemyselnom parku Šalková závod na výrobu dokumentov s vysokým stupňom zabezpečenia voči falšovaniu. Zdá sa, že niektorým ľuďom v Bratislave, ktorí nemajú radi slovenského premiéra, to nedá spávať a spolu  ním kľudne potopia aj investora v našom meste.

Návrat do marca 2016

Keď začiatkom marca na banskobystrickej Radnici predstavoval americký majiteľ spoločnosti RKN Global Ronald Kenneth Noble investičný projekt nového závodu, medzi novinármi sedel dlhovlasý bradatý investigatívec Tom Nicholson – novinár na voľnej nohe s kanadským a britským pasom opäť píšuci pre denník SME. Kým drvivá väčšina novinárskych otázok padala na samotnú 90 – miliónovú investíciu RKN Global, jeho zaujímalo iba pozadie ukrajinských partnerov projektu, ktorí budú v meste pod Urpínom rozbiehať pre 1.200 našich ľudí zaujímavú a dobre platenú prácu.

Krátko predtým vrcholila veľká mediálna antikampaň niektorých bratislavských novinárov proti projektu RKN Global a jeho vládnej podpore. Vyťahovalo sa všetko možné a nemožné len preto, že bolo tesne pred parlamentnými voľbami a mohlo to poškodiť nielen najsilnejšiu vládnu stranu, voči ktorej to celé smerovalo, ale aj dlho očakávanú investíciu v našom meste.

Ani Tom Nicholson vtedy nepočúval verejné výzvy primátora Jána Noska: „Chcem vyzvať všetky médiá a ľudí, ktorí na sociálnych sieťach šíria nepravdivé informácie, aby s tým prestali. S investorom sme dlho rokovali a dohodli sme sa, investíciu potrebujeme a čakáme na ňu.“ 

Napokon vláda niekoľko dní pred parlamentnými voľbami napriek mediálnemu tlaku „opozičných“ médií schválila pre banskobystrického investora investičnú pomoc vo výške 18 miliónov eur, z toho 10 miliónov eur vo forme dotácie na dlhodobý hmotný a nehmotný majetok a 8 miliónov eur vo forme úľavy na dani z príjmu. Na tieto financie bude mať investor nárok až potom, keď preinvestuje v Banskej Bystrici takmer 90 miliónov eur, teda postaví závod, zamestná ľudí a spustí výrobu.

V júni finišuje projekt pre stavebné povolenie

Konateľmi RKN Global Europe s.r.o. so sídlom v Banskej Bystrici sú Ing. Alan Buriš a Marjam Lindsbro.  Spoločnosť plánuje v priemyselnom parku Šalková za 14 mesiacov od vydania stavebného povolenia postaviť nový závod na výrobu biometrických identifikačných dokladov a kariet platobných systémov.

Bystričan Alan Buriš k príprave celej investície pre náš portál nedávno povedal: „Môžem potvrdiť, že finišujeme s projektovou dokumentáciou. Ide o posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA) a projekty pre územné a stavebné konania. Onedlho podáme žiadosti o vydanie potrebných povolení na výstavbu závodu a uzavrieme zmluvu so stavebnou spoločnosťou.“

Vzhľadom na celosvetovú bezpečnostnú situáciu sa spoločnosť RKN Global rozhodla preniesť výrobnú technológiu a know – how z Ukrajiny na Slovensko. To zabezpečia odborníci, ktorí prídu do Banskej Bystrice zaučiť nových pracovníkov v závode, pre ktorý je už pripravený pozemok v priemyselnom parku Šalková.

Na scénu prichádza opäť Mr. Tom a nové mediálne útoky

Normálnemu človeku by po tom všetkom, čo sa doposiaľ udialo na mediálnom poli z Bratislavy voči Banskej Bystrici azda mohlo stačiť k tomu, aby si počkal na začiatok výstavby nového bystrického závodu  RKN Global Europe. Nie však Tomovi Nicholsonovi a jeho bratislavským priateľom. Tento týždeň sa na titulke SME objavil jeho veľký článok „Pomáhať má falšovateľ“. 

Hneď za ním nasleduje  pokračovanie článku  „Od Janukovyča sa presúvajú do Bystrice“, zrejme iba čírou náhodou vedľa veľkého článku s palcovými titulkami o aktuálnej mediálnej kauze Bašternák s porušením bankového tajomstva namierený už nielen proti ministrovi vnútra, ale už samotnému slovenskému premiérovi. Ďalšie už dokončia jeho kolegovia v SME. Kto sa trochu vyzná v konštrukcii obsahu a radenia článkov tém v médiách, ten rýchlo rozpozná, kde je sever. Konkrétne táto metóda sa pracovne nazýva „Lebo Fico“. 

Mr. Tom si od Kennetha R.Nobleho a jeho spolupracovníkov v bystrickej firme RKN Global Europe  vypýtal množstvo informácií. Dostal rozsiahly materiálu o projekte, spoločnosti i  jej partneroch na Ukrajine. Z toho si však vybral iba to, čo vyhovovalo jeho pripravenému scenáru, doplnenom o viac či menej známe internetové informácie. Tak vznikla konštrukcia o „ukrajinských podvodníkoch a falšovateľoch“, ktorí prichádzajú do Banskej Bystrice, čím sa účelovo spochybnila reputácia váženého občana USA a bývalého dlhoročného generálneho sekretára Interpolu Kennetha Ronalda Nobleho.

Ako sme sa dozvedeli priamo v Banskej Bystrici, tento článok Toma Nicholsona vyšiel práve v čase, keď prebiehajú citlivé rozhovory investora s bankami, s projektom sa podávajú žiadosti o vydanie stavebných povolení a vyberá sa dodávateľ stavby. V skutočnosti je zrejmé, že terčom týchto  najnovších mediálnych útokov na bystrickú investíciu RKN Global je najmä premiér Fico. Bývalému kanadskému novinárovi z Bratislavy vôbec nezáleží na nejakej Banskej Bystrici, novom investorovi a pracovných príležitostiach pre „malých“ Bystričanov, on loví  len „veľké ryby“ a každá návnada je dobrá.

Keď ukrajinskí spolupracovníci RKN Global sú podvodníci, je Mr. Tom mafián?

Vychádzajúc z logiky Toma Nicholsona, keď Kenneth R. Noble spolupracoval na Ukrajine aj s niektorými ľuďmi majúcimi na Západe pochybnú povesť, tak i on a jeho firmy sú pochybné?Tu sa hoc nechtiac musím pristaviť pri faktoch z nedávnej minulosti a pôsobenia Mr. Toma na Slovensku.

Bývalý manžel aktuálnej podpredsedníčky NR SR Lucie Nicholsonovej po príchode z Kanady pracoval v Slovak Spectator, potom v SME, odkiaľ odišiel na chvíľu do Trendu, ako novinár na voľnej nohe sa napriek akcionárskemu vstupu Pentydo vydavateľstva Petit Press vrátil do SME. V Bratislave si získal povesť investigatívneho novinára zaoberajúceho sa politickou korupciou, spisom Gorila a mafiánmi.

Mr. Tom sa pozná a komunikuje aj s mafiánmi, ktorí postupne skončili vo väzení. Kvôli častým kontaktom s Piťovcami ho legálne odpočúvala polícia. K neskôr zverejneným telefonátom s Jurajom Ondrejčákom alias Piťom investigatívec Nicholson uviedol, že tieto rozhovory boli súčasťou jeho novinárskej práce o organizovanom zločine na Slovensku. Familiárne oslovovanie je vraj súčasťou komunikácie v tomto prostredí a nie znak bližšieho vzťahu s odpočúvaným.

Človek z mafiánskeho prostredia, ktorý dôverne poznal viacero bossov slovenského podsvetia  a skutočne medzi nimi pôsobil, o Nicholsonovi povedal: „Tom, ktorý na Slovensko prišiel až po najhorších rokoch vojny v podsvetí má relevantné informácie, ako sa čo stalo a kedy kto koho zabil či vydieral.V konečnom dôsledku však nemá úplne presné informácie, respektíve niekedy úplne nepresné. Občas mám dojem, akoby zámerne podsúval rôzne informácie, na ktorých ma niekto vyslovene záujem, aby boli zverejnené.“

Mám si azda po týchto informáciách o Tomovi Nicholsonovi myslieť, že je mafián alebo že ho platí mafia? Nuž nie som ako on, aby som z vybraných informačných  jadierok v hostiteľskej krajine vyrobil diskreditačný materiál namierený proti nemu, ako to urobil on proti premiérovi cez zahraničného investora  a jeho partnerov, čo v konečnom dôsledku smeruje proti záujmom Banskej Bystrice. A to ma ako Bystričana riadne nasrdilo…

Autor: Miro Toman, Foto: ilustračné

Miro Toman