Pozvánka na Gazdovskú zabíjačku 2018 do Podkoníc

Z regiónu
4 /

zabijacka

Obec Podkonice a Dedinský spolok turistov Dubiny si Vás dovoľuje pozvať na Gazdovskú zabíjačku 2018 pred Krochmelov v sobotu 3. februára 2018.

Prvý ročník Gazdovskej zabíjačky sa uskutočnil v roku 2009. A veru v tento deň sa je v Podkoniciach na čo dívať  a samozrejme aj čosi dobré jesť. Organizátori dokážu  neuveriteľné veci, ale to treba zažiť na vlastnej koži a vidieť na vlastné oči.

„Okrem domácich a susedov na našu Gazdovskú zabíjačku pozývame aj Banskobystričanov. Táto zabíjačka sa stala legendárnou. Robíme ju už roky a patrí medzi najväčšie akcie v okolí Banskej Bystrice  vo fašiangovom období. Je stále spojená s postavením alegorickej dediny, s pochodom fašiangov cez dedinu a nakoniec s programom na zabíjačku ako sa patrí,“

hovorí starosta Podkoníc Michal Vráb.

Už po desiatykrát sa v Podkoniciach na námestí pred Krochmelov stretne partia zapálených ľudí z obce – dediský spolok turistov Dubiny aby v spolupráci s obecným úradom Podkonice a pohostinstvom Podkova pripravili Gazdovskú zabíjačku. Okrem klasických dobrôt si môžu návštevníci pochutnať aj na bryndzových haluškách, “dobrom podkonickom”, sladkostiach domácej cukrárky a opekanom mäsku.

Ako je zvykom, každý rok predstaviť domácich remeselníkov, tak teraz to bude pán Budeľ pri výrobe korýtok a vahančokov. Pod jednou strechou  tak bude aj vôňa čerstvého syra a pareníc, ktoré bude vyrábať pán Polóny. Majster Polóny si pripravil súťaž pre deti v pletení korbáčikov s čerstvo vyrobených parenicových nití.

Nebude chýbať ani možnosť povoziť sa v konskom záprahu, ale aj zaspievať a zatancovať si pri ľudovej hudbe bratov Pokošovcov. Veď sú fašiangy.

Program:

10:00 príchod fašiangového sprievodu na námestie 10:30 začiatok zabíjačky s 1. ochutnávkou zahltanca a ďalších špecialít 11:00 do skoku a do spevu Vám zahrajú Pokošovci

Občerstvenie:

pečená klobása, jaternica, kapustnica, mäsko na grile, hriatô, varené vínko, Podkonickô a ďalšie dobroty

Na spestrenie:

jazda konským záprahom na voze, varenie bryndzových halušiek, výroba drevených korýtok, majstrovstvo cukrárky.

Sponzormi akcie sú Obec Podkonice, Hostinec Podkova – Marián Ľalík, Delikát – Jozef Saxon – predaj korenín, prírodných a umelých čriev.

plagat zabijacka

Autor: (dem), Foto: obec Podkonice