Okrúhly stôl kandidátov na predsedu BBSK s výzvami k RTVS a Ministerstvu vnútra SR

SPRÁVY
0 /

okruhly stol

V sobotu 9. septembra sa v Banskej Bystrici konal dlhšie avizovaný prvý okrúhly stôl kandidátov na post predsedu BBSK. Zúčastnili sa ho Martin Klus, Stanislav Mičev a Pavel Greksa. Za kandidáta Viliama Baňáka prišiel z Jednoty – ľavicovej strany Slovenska krajský predseda Ondrej Kožiak.

Účasť ovplyvnili vyhlásenia viacerých kandidátov z nedávnej minulosti o nepripojení sa k takejto iniciatíve (Ján Lunter, Martin Juhaniak, Ivan Saktor, Milan Urbáni), ako aj nedostupnosť kontaktných informácii o niektorých z nich krátko po podaní kandidátok. Všetci zúčastnení sa zhodli na dôležitosti takejto formy komunikácie, ako uviedol Stanislav Mičev, autor memoranda o spolupráci demokratických kandidátov:

„Odkazovanie výziev cez médiá je v súčasnej napätej situácie v našom kraji výdatnou pomocou súčasnému županovi, a preto ma mrzí, že viacerí kandidáti už dávnejšie odmietli stať sa súčasťou takéhoto formátu diskusie. Vyjadrujem nádej, že niektorí ďalší sa do budúcnosti pridajú.“

Kandidáti na post predsedu BBSK zároveň prijali dve výzvy, ktoré majú v napätej situácii spôsobenej zrušením druhého kola volieb pomôcť k hľadaniu najlepšieho protikandidáta súčasnému županovi.

Prvou z nich je výzva smerom k RTVS v súvislosti s uskutočnením živých diskusií s kandidátmi. Keďže sa v Banskobystrickom kraji vytvára veľký tlak na odstúpenie viacerých kandidátov, účastníci okrúhleho stola sa zhodli, že je nevyhnutné urobiť živú diskusiu s kandidátmi čo najskôr.

Druhú výzvu smerovali k Ministerstvu vnútra SR, ktoré je zodpovedné za tlač volebných lístkov. Ich finálnu podobu si už niektoré médiá i kandidáti našli ako vhodný dôvod na tlak smerom k ostatným, aby sa urýchlil proces vzdávania sa v prospech jediného kandidáta. Prinajmenšom pre náš kraj by lístky na voľbu predsedu BBSK mohli ísť do tlače až po 15. októbri 2017.

Posledným azda  najdôležitejším bodom okrúhleho stola bola ponuka jedného z kandidátov Jána Luntera, na uskutočnenie spoločného prieskumu verejnej mienky prostredníctvom agentúry FOCUS. Martin Klus skonštatoval:

„Prekonzultovali sme ju, vzali do úvahy aj alternatívne ponuky prieskumných agentúr a zhodli sa na tom, že konečné rozhodnutie prijmeme do Jánom Lunterom stanoveného termínu 13. septembra 2017.“

Na záver sa účastníci okrúhleho stola zhodli na mechanizme pravidelnej elektronickej konzultácie spoločných tém, na pozvaní ďalších kandidátov a ďalšom stretnutí najneskôr do 10 dní.

Zdroj: Jana Orlická, Foto: ilust.