Jozef Ivan: Internacionáli na Štiavničkách

Blog
6 /

Stretnutie futbalových internacionálov pražskej a banskobystrickej Dukly, ktoré sa hralo 8.septembra na Štiavničkách, ma vrátilo spomienkami do obdobia, keď naše mužstvo hrávalo najvyššiu súťaž v bývalom Československu. Futbal bol v Banskej Bystrici v tom období fenoménom.

Spájal spoločenský život so športom. Preto som sa v tom období dal nahovoriť a prijal som ponuku hlásiť futbalové zápasy našej Dukly a viac ako tridsaťpäť rokov som tomu ostal verný. Na futbalové stretnutia v tom období chodievali mnohé známe osobnosti kultúrneho, umeleckého a spoločenského života.

V živej pamäti mi ostala spomienka na chvíľu, keď som na štadióne Dukly privítal zaslúžilého umelca, recitátora a herca Juraja Sarvaša, ktorého si najstaršia banskobystrická generácia pamätá ako futbalového brankára ešte za čias, keď sa futbal hrával na škvárovom ihrisku na Uhlisku a spolu s ním i profesora, hudobného skladateľa Jána Cikkera.

Diváci na štadióne vtedy vstali a privítali ich búrlivým potleskom. Početní diváci, ktorí chodievali na futbalové zápasy, futbalu rozumeli, Dukle fandili a neustále ju nielen povzbudzovali, ale i podporovali.

S futbalistami Dukly prežívali radostné a i tie smutnejšie okamihy. Banskobystrické futbalové sviatky pri stretnutiach s Borussiou Mönchengladbach, Ajaxom Amsterdam, Benfikou Lisabon, dánskym Silkeborgom, švédskym Hammarby IF Štokholm či ďalšími európskymi mužstvami prilákali na Štiavničky nielen priaznivcov futbalu z Banskej Bystrice a okolia, ale i celého Slovenska.

Tak to bývalo i na stretnutiach so Slovanom, Trnavou či pražskými družstvami. A neboli to len početné návštevy na zápasoch A – mužstva. Veľa priaznivcov chodievalo i na zápasy žiakov a dorastencov. Uznávaný tréner Peter Benedik, ktorý ich zasväcoval do tajov futbalu, láske k tomuto športu, viedol mládež v duchu presadzovania fair play nielen v športe, ale i bežnom živote. Bol pre mnohých z nich druhým otcom, dokázal s nimi vybojovať štyri tituly majstrov bývalého Československa a šesť titulov majstrov Slovenska.

Mnohí jeho odchovanci posilnili nielen A – mužstvo dospelých, reprezentovali bývalé Československo a Slovensko, ale hrávali a hrávajú i v popredných Európskych futbalových družstvách. Mnohí z nich pokračujú v jeho šľapajách a pôsobia vo funkciách trénerov, kde zúročujú jeho tréningové poznatky.

Preto stretnutie futbalových internacionálov, ktoré sa nieslo v priateľskom duchu, bolo naplnené silnými emotívnymi zážitkami pri stretnutiach so svojimi spoluhráčmi a protihráčmi z pražskej Dukly, keď sa niektorí streli aj po viac ako tridsiatich rokoch. Všetci vyslovovali presvedčenie, že napriek ťažkému a zložitému obdobiu, ktoré teraz naša Dukla prežíva, sa jej v krátkom čase podarí ako pražskej menovkyni, dostať tam, kde banskobystrický futbal právom patrí. V to veria i prítomní futbaloví fanúšikovia, ktorí majú futbal radi, rozumejú mu a prišli sa pozrieť i na toto stretnutie.

Autor: PhDr. Jozef Ivan, CSc., Foto: Jozef Balko a Svet športu

Jozef Ivan

Jozef Ivan