Jarmočný program predznamenávajú horehronské kroje na Radnici

Výstava
1 /

Predskokanom 361. Radvanského jarmoku je už počas pondelka 3. septembra o 17:00 hod. otvorenie výstavy fotografií Mira Kováča a Dušana Heina „Kroje banskobystrického regiónu“ v priestoroch historickej Radnice na Námestí SNP.

Výstava  až do 9. septembra predstaví na fotografiách krásy horehronských krojov. Počas jarmočnej soboty 8. septembra sa môžu návštevníci tešiť na veľkolepý Deň kroja, ktorý pripravuje týždenník Slovenka v spolupráci s mestom. Nebude chýbať Spevácky zbor Lúčnica a banskobystrické folklórne súbory.

„Deň kroja je dobrá myšlienka, ktorú sme sa rozhodli podporiť. Ja už mám svoj svadobný kroj prichystaný a poteší ma, ak budú môcť prísť v kroji aj všetci Banskobystričania. Najkrajšie námestie tak zaplníme farbami slovenského folklóru,“

hovorí primátor mesta Ján Nosko.

jan nosko s manzelkou v krojoch

Banskobystrická samospráva plánuje na výstavu nadviazať aj v budúcom roku. Práve aktuálnym podujatím a pilotnou výstavou chce upútať pozornosť ľudí z nášho regiónu, ktorí disponujú ďalšími či už priamo krojmi alebo fotografiami historických krojov z regiónu Banskej Bystrice či Horehronia.

Fotografie krojov z regiónu môže takto verejnosť zasielať na adresu ludmila.grausova@banskabystrica.sk  až do 1. júla budúceho roka 2019. Fotografiu, ideálne v čo najkvalitnejšom rozlíšení, je potrebné zaslať s určením povahy kroja, regiónu, a ak je to možné, aj menom fotografa.

„Prosíme o zasielanie neupravených fotografií vo veľkom rozlíšení označené regiónom, bližším určením povahy kroja (napr. svadobný, pracovný, obradový) a menom fotografa. Je možné poslať aj fotografie detských krojov,“

 informuje Ľudmila Grausová z MsÚ Banská Bystrica.

Kroje na fotografiách od dobrovoľných prispievateľov budú zverejnené na internetovej stránke mesta, ale zároveň budú aj zdrojom pre zostavenie budúcoročnej výstavy.

plagat vystavy

 

Zdroj: Mesto BB, Foto: ilustračné a archív