Banská Bystrica bude celý víkend patriť skautom

SPRÁVY
0 /

skauti7

V meste pod Urpínom sa 6. – 8. októbra 2017 stretne viac ako 250 skautských lídrov a hostí aj zo zahraničia na XVII. sneme Slovenského skautingu. Záštitu nad týmto podujatím prevzal primátor Ján Nosko.

Skauti sa schádzajú na sneme každé tri roky, spravidla vždy v inom meste. V Banskej Bystrici sa takýto snem konal naposledy 31. 1. – 2. 2. 1948. Vodca banskobystrických skautov Ondrej Mihaľko vysvetľuje:

„Bol to posledný Snem pred druhou likvidáciou skautskej organizácie komunistickou stranou. Skautský snem Českého Junáka v Zlíne, ktorý mal byť 28. februára 1948, bol už Komunistickou stranou zakázaný. Skauting ako taký bol v Čechách a na Slovensku zakázaný celkovo trikrát.“

Delegáti snemu nebudú celé dva dni len rokovať, predstavovať stratégie či prijímať nové vízie Slovenského skautingu. Je pre nich pripravený aj pestrý sprievodný program s prehliadkou historickej časti mesta, nočná hra, netradičné športové hry či zaujímavé cestopisy.

Rokovania snemu sa síce budú môcť zúčastniť len skautskí delegáti, ale banskobystrickí organizátori sa rozhodli urobiť sprievodný program aj pre verejnosť. V Mestskom parku na Tajovského ulici bude od piatkového popoludnia do nedeľného rána ukážkový skautský tábor.

Pre návštevníkov tábora budú okrem vystavených exponátov zo skautského táborového života pripravené aj aktivity a hry zo skautskej praxe pre deti i dospelých. Bude to aj premietanie českého dokumentárneho filmu „Skauti bez lilie“ v sobotu 7. októbra o 20:30 hod. na banskobystrickom amfiteátri. Je to film z obdobia, kedy členovia tejto organizácie boli prenasledovaní a skauting zakazoval komunistický režim.

Zdroj: TASR a Slovenský skauting, Foto: ilust.