Za cirkevné sobáše sa platiť nebude

SPRÁVY
0 /

sobas1

Povedal to v pondelok minister vnútra Robert Kaliňák na stretnutí Fóra kresťanských inštitúcií a platformy CitizenGO, ktorí mu priniesli petíciu s 20 tisíc podpismi proti poplatku 10 € za sobáš v kostole. Zrušia ho poslanci NR SR na januárovej parlamentnej schôdzi.

Dohoda ministra vnútra s predstaviteľmi kresťanského fóra

Poplatok iniciovalo Združenie miest a obcí Slovenska, ktoré takto reagovalo na požiadavky matrikárov. Zavedenie tohto správneho poplatku sa dostalo do novely zákona o správnych poplatkoch v rámci e-governmentu.  Fórum kresťanských inštitúcií, ktoré zastupuje 60 členských organizácií, to však vnímalo ako diskriminačný krok. Preto spustilo petíciu, ktorú v priebehu niekoľkých dní podpísalo takmer 20.000 ľudí.

Minister vnútra Robert Kaliňák po stretnutí s predstaviteľmi kresťanského fóra povedal:

„Aj keď sme chápali určité dôvody, ktoré viedli predkladateľov tohto poplatku, myslíme si, že je správne, aby tieto veci boli rovnocenné. Napriek tomu, že tá suma nie je vysoká, ide o princíp. Ak štát chce podporovať základnú bunku štátu – vznik rodín, v žiadnom prípade by nemal rozlišovať, či ide o sobáš civilný alebo cirkevný Po dohode s predstaviteľmi Fóra kresťanských inštitúcií  sme sa rozhodli ísť cestou, aby sa zo zákona tento poplatok vypustil.” 

Zákon o správnych poplatkoch sa zmení cez poslanecký návrh iného zákona, ktorý má ministerstvo vnútra  SR v druhom čítaní už na najbližšej schôdzi  NR SR. Miriam Kuzárová z platformy CitizenGO zareagovala slovami:

„Musím povedať, že sme sa na ministerstve stretli s veľkou ústretovosťou. A keď minister hovoril o tom ako vníma tento poplatok a rodinu, museli sme súhlasiť. Chceme sa za túto podporu veľmi pekne poďakovať.“

Spokojný bol aj Tomáš Kuzár z Fóra kresťanských inštitúcií:

„Vítame, že ministerstvo nás prijalo vo veľmi rýchlom čase a kladne reagovalo na požiadavku vypustiť poplatok za cirkevný sobáš, pod ktorú sa podpísalo takmer 20 000 ľudí v petícií. Považujeme taktiež za dôležité, že pán minister vyslal do spoločnosti signál, že zakladanie rodín treba podporovať a neklásť im zbytočné administratívne prekážky.” 

Cirkevných sobášov je aj v Banskej Bystrici o niečo menej ako civilných

Ročne sa na Slovensku uzavrie 26.000 sobášov, z ktorých je 12.000 cirkevných. Banskobystričania v roku 2016 uzavreli celkom 510 sobášov, pričom len v Banskej Bystrici to bolo 439 sobášov – z toho  251 civilných a 188 cirkevných.

Vedúca Matričného úradu a ohlasovne pobytu MsÚ v Banskej Bystrici Marta Čellárová k tomu uviedla:

„V roku 2016 sme zaznamenali rekordný počet svadieb. 510 manželstiev uzavreli občania, ktorí majú v Banskej Bystrici trvalý pobyt aj na iných matrikách, mimo Banskej Bystrice na území celej republiky. Z nich 439 snúbeneckých párov z uzavrelo sobáš v matričnom obvode Banskej Bystrice – buď priamo na matrike, alebo v kostoloch spadajúcich do nášho obvodu. Obľúbeným mesiacom na sobáš bol september. Vlani sme mali na matričnom úrade 417 sobášov, z toho 254 civilných a 163 cirkevných.“

Podľa vyjadrenia ministra vnútra zrušenie poplatku za cirkevné sobáše by po schválení v NR SR malo vojsť do platnosti v priebehu najbližších mesiacov.

 

Autor: (tom),, Foto: ilustračné