Slovensko hospodárilo v roku 2018 lepšie, ako predpokladal štátny rozpočet

SPRÁVY
2 /

Deficit hospodárenia  štátu k 31. decembru 2018 dosiahol výšku 1,182 miliardy eur, čo bolo v porovnaní s vlaňajším schváleným rozpočtom o 791 miliónov eur menej. Na stredajšej tlačovej besede o tom informoval predseda vlády Peter Pellegrnni spolu s ministrom financií Petrom Kažimírom

Premiér Peter Pellegrini na úvod pripomenul 10.výročie zavedenia eura na Slovensku a pokračoval:

„Som veľmi rád, že tento rok začíname s dobrými správami a želám si, aby sme občanom SR prinášali dobré správy po celý rok a nezahlcovali ich stále tými negatívnymi postojmi a kritikou s lamentovaním nad vecami, ale aby sme ich riešili a tešili sa z úspechov. Chcem vysoko oceniť profesionálnu prácu nielen pána podpredsedu vlády Kažimíra, ale aj celého tímu na ministerstve financií, ktorí dokázali minulý rok skĺbiť potreby štátu, občanov a rezortov so zodpovedným hospodárením.“

peter pellegrini

 

K výsledkom hospodárenia Slovenska potom zaujal stanovisko minister financií Peter Kažimír:

Zákonom schválený štátny rozpočet na rok 2018 hovoril o deficite vo výške necelých 2 miliárd eur. Dosiahli sme výsledok na úrovni asi 1,2 miliardy eur, naplnili sme deficit na úrovni troch pätín a máme úsporu dvoch pätín vo výške asi 800 miliónov eur. Presne, schodok bol vo výške 1,182 miliardy eur a lepší výsledok bol o 791 miliónov eur, teda lepšie hospodárenie o 40 percent. Tento výsledok sa skladá z dvoch častí, z vyšších príjmov a nižších výdavkov.“

peter kazimir

K lepším výsledkom celkového hospodárenia štátu dopomohli vyššie príjmy štátu o 600 miliónov a nižšie výdavky o 200 miliónov. O 800 miliónov Slovensko minulo viac z európskych fondov.

Na strane príjmov to bol  najmä lepší výber dane z pridanej hodnoty o vyše 340 miliónov eur, ako aj vyšší výber dane z príjmov právnických osôb o necelých 330 miliónov eur. Horšie ako pôvodné predpoklady sa vyvíjali výnosy z dane z príjmov fyzických osôb, zrážkové dane či spotrebná daň z minerálneho oleja.

pellegrini a kazimir1

Na strane výdavkov zasa štát ušetril najmä na transfere Sociálnej poisťovni v sume zhruba 150 miliónov eur a menej tiež minul na správu štátneho dlhu.

Podľa ministra financií odhadovaný verejný dlh za 2018 by mal poklesnúť o 2,5 percenta na úroveň 48,5 percenta hrubého domáceho produktu. Tento výsledok bude znamenať, že budeme mimo sankčných pásiem, ktoré sú na úrovni 49 percent HDP.

ministerstvo financii sr

Peter Pellegrini očakáva od ministerstva financií  zjednodušenie kompletné znenie zákona o dani z príjmov, ktorý prešiel množstvom noviel a stal sa neprehľadným

„Očakávam, že podnikateľská verejnosť by tam privítala v určitých segmentoch výrazné zjednodušenie celého daňového systému. Aby ten text bol jednoduchý, prehľadnejší, štandardnejší a neobsahoval obrovské množstvo výnimiek.”

 Premiér sa vyjadril aj k možnému zníženiu daňového zaťaženia občanov:

„Môžem avizovať, že určite v tomto roku budeme viesť vážnu diskusiu s koaličnými partnermi o možnosti zníženia daňového zaťaženia pre nízkopríjmové skupiny obyvateľstva. To znamená, aby sme ľuďom, ktorí zarábajú naozaj tie najnižšie mzdy na Slovensku, ponechali v peňaženkách viac peňazí.”

rozpocet

Obaja vládni predstavitelia nechceli komentovať situáciu okolo vymenovania nového guvernéra Národnej bansky Slovenska. Slovenský parlament vlani v decembri na tento post schválil nomináciu Petra Kažimíra. Do čela NBS však súčasný minister financií bude môcť nastúpiť až po vymenovaní prezidentom Kiskom, čo sa ešte nestalo.

Celú tlašččovú besedu si môžete pozrieť na zázname TA3:

https://www.ta3.com/clanok/1144876/tb-p-pellegriniho-a-p-kazimira-o-vysledkoch-hospodarenia.html

Autor: (tom) a agentúry, Foto: TASR a ilustračné