Kvalita piesku v banskobystrických pieskoviskách sa zhoršuje

SPRÁVY
0 /

V tomto roku plnili hygienici z odborov, či oddelení hygieny detí a mládeže všetkých 36 regionálnych úradov verejného zdravotníctva (RÚVZ)  v SR  mimoriadnu úlohu hlavného hygienika SR, zameranú na cielenú kontrolu dodržiavania hygienických požiadaviek na pieskoviská. Odborní pracovníci banskobystrického RÚVZ už s kontrolami skončili a na základe výsledkov a analýz konštatujú, že ich kvalita sa v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi výrazne zhoršila.  Dovedna skontrolovali 33 pieskovísk, z toho 21 na území mesta Banská Bystrica.

Analýza kontrol pieskovísk na území mesta  B. Bystrica

Kontrolu kvality piesku na pieskoviskách určených na hry detí  odborní pracovníci RÚVZ  vykonávajú  každoročne počas sezóny, ktorou je podľa vyhlášky MZ SR č. 521/2007 Z. z. o podrobnostiach o požiadavkách na pieskoviská obdobie od 1.3 do 30.11. kalendárneho roka.

V odobratých vzorkách piesku sa hodnotia mikrobiologické a parazitologické ukazovatele jeho kvality. Pre takéto vyšetrenie piesku je veľmi dôležitá správna metodika jeho odberu, pretože nesprávny odber vzorky má zásadný vplyv na konečný laboratórny výsledok. Vzorka piesku musí byť reprezentatívna a musí zahŕňať celý profil pieskoviska. Preto sa odber piesku vykonáva jednotne podľa metodiky odberu vzoriek piesku z pieskovísk na chemické, bakteriologické a parazitologické rozbory. Na odberovom mieste sa vzorkovacím zariadením odoberú čiastočné vzorky piesku na vyznačených odberových bodoch do hĺbky 30 cm. Počet odberových bodov udáva uvedená metodika odberu piesku podľa plochy pieskoviska, pričom ich počet sa mení pri každej zmene plochy pieskoviska o 1 m2. Pre orientáciu napr. z plochy pieskoviska 4 m2 je to 5 odberových bodov, z plochy 5 m2 je to 6 odberových bodov, z plochy 15 m2 je to 18 odberových bodov.

Vzorky piesku  sa v transportných boxoch pri teplote 5°C transportujú do laboratória, kde sa v čo najkratšom čase spracujú a do času spracovania musia byť uložené v chladničke.

„V sezóne roku 2014 odborní pracovníci RÚVZ Banská Bystrica skontrolovali  na území mesta Banská Bystrica 21 pieskovísk. Na základe výsledkov analýz je možné skonštatovať, že trend výskytu nevyhovujúcich vzoriek piesku z detských pieskovísk určených na hranie detí je stúpajúci. V roku 2014 bolo zistených 38,1% nevyhovujúcich vzoriek z dôvodu prekročenia najvyššieho prípustného množstva indikátorov mikrobiologického znečistenia, kým v rokoch 2010 -2013 to bolo 0%,  8%,  9,4% a 12,5% nevyhovujúcich vzoriek. Rovnaká situácia je v narastajúcom počte nevyhovujúcich vzoriek v ukazovateľoch indikátorov parazitologického znečistenia piesku. V tomto roku analýzy potvrdili 9,5% nevyhovujúcich vzoriek piesku z dôvodu prekročenia najvyššieho prípustného množstva indikátorov parazitologického znečistenia piesku. V rokoch 2010 -2013 sme takéto znečistenie piesku v detských pieskoviskách na území mesta Banská Bystrica nezistili“,

konštatuje k výsledku odbornej námatkovej kontroly pieskovísk na území mesta  Banská Bystrica vedúca oddelenia hygieny detí a mládeže banskobystrického RÚVZ MUDr. Katarína Slotová.

Dodáva, že na základe zistených nedostatkov bolo rozhodnutím RÚVZ so sídlom v Banskej Bystrici vydaných 11 rozhodnutí regionálneho hygienika adresovaných prevádzkovateľom jednotlivých pieskovísk v okresoch Banská Bystrica a Brezno, z toho 9 rozhodnutí bolo adresovaných Mestu Banská Bystrica, ktorými sa vydali opatrenia na zákaz prevádzky pieskoviska a používať piesok v predmetných pieskoviskách na hry detí do doby preukázania, že kvalita piesku v mikrobiologických a parazitologických ukazovateľoch zodpovedá požiadavkám na ochranu verejného zdravia. Z uvedených 9 zákazov bolo 5 zákazov pre pieskoviská v areáloch materských škôl a 4 zákazy pre mestské pieskoviská v obytnej zástavbe mesta Banská Bystrica.

Povinnosti prevádzkovateľov  pieskovísk, kritériá na ich zriaďovanie

Podľa §52 ods.2 zákona č.355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia sú fyzické osoby – podnikatelia a právnické osoby, ktoré prevádzkujú pieskoviská povinné zabezpečiť pravidelné čistenie a udržiavanie pieskovísk tak, aby nepredstavovali riziko ohrozenia zdravia v dôsledku ich mikrobiálneho a iného znečistenia a dodržiavať najvyššie prípustné množstvo mikrobiálneho a parazitárneho znečistenia, ktoré je ustanovené vyhláškou MZ SR č. 521/2007 Z. z. o podrobnostiach o požiadavkách na pieskoviská.

Možné zdravotné následky  pre deti hrajúce sa na nevhodných pieskoviskách

Vybrané zdravotné riziká pri hre v pieskovisku vyplývajú z mikrobiálneho a parazitárneho znečistenia piesku v pieskovisku, ktorých  pôvodcom sú  zvieracie exkrementy , či ľudské výkaly. Je to napr. toxokaróza, ktorej pôvodcom je Toxokara spp. Zdrojom vajíčok Toxokary spp. sú  exkrementy psov a mačiek. Dieťa sa nakazí ingesciou – zjedením zrelých vajíčok obsahujúcich infekčné larvy, ktoré sa v čreve  z vajíčok uvoľňujú. Krvnou, alebo lymfatickou cestou sa larvy dostávajú do pľúc a do rôznych orgánov, vrátane pečene, srdca, mozgu, svalov a oka v závislosti od infekčnej dávky.

Pôvodcom ochorenia  Ankylostomiáza je Ancylostoma spp. Zdrojom vajíčok Ancylostoma spp. môžu byť okrem ľudských výkalov aj exkrementy psov a mačiek. Larvy Ancylostomy spp. sa do ľudského tela dostávajú kožou, najmä bosou nohou. Spôsobujú zápalové ochorenia kože, ale lymfatickou a krvnou cestou sa dostávajú do pľúc, priedušnice a po prehltnutí do čriev. Ochorenie Ankylostomiáza sa teda prejavuje zápalovým ochorením kože, anémiou a tráviacimi ťažkosťami.

Fekálne streptokoky a termotolerantné koliformné baktérie sú indikátormi fekálneho znečistenia pôdy. Sú častou príčinou ochorení, ktorých mechanizmus prenosu je prehltnutie – ingescia, a to hnačkových ochorení predovšetkým u  malých detí a zápalov močových ciest.

Všeobecne je možné zhrnúť, že prekročením najvyššie prípustného množstva ukazovateľov mikrobiálneho a parazitárneho znečistenia piesku hrozí riziko šírenia prenosných alimentárnych a parazitárnych ochorení a tým aj riziko ohrozenia zdravia detí využívajúcich piesok v pieskovisku na hranie.  Navyše sú tu aj riziká z mechanického poranenia – sklo, použité injekčné ihly, ktoré ohrozujú nielen mechanickým poranením, ale aj možnosťou infekcie napr. vírusovými hepatitídami typu B a C,  napr. to môže byť  pichnutie použitou ihlou narkomana, či ohrozenie expozíciou chemickými látkami napr. piesku dovezeného z miest exponovaných chemickým látkam rôzneho pôvodu“,

približuje možné nebezpečenstvá znečistených pieskovísk MUDr. Slotová.

Preventívne opatrenia a odporúčané spôsoby ochrany pieskovísk

Požadovanú kvalitu piesku, ktorá by nepredstavovala riziko ohrozenia zdravia detí je možné dosiahnuť dodržiavaním postupov na jeho údržbu podľa vyhlášky MZ SR č. 521/2007 Z. z., ktorá ustanovuje povinnosti prevádzkovateľov pieskovísk v súvislosti s ich údržbou. Je to  ich pravidelné čistenie, prekopávanie, prehrabávanie a polievanie pitnou vodou, alebo vodou zodpovedajúcou požiadavkám na kvalitu vody na kúpanie najmenej raz za 2 týždne počas sezóny a o čistení a udržiavaní pieskoviska musí viesť záznamy. Používanie tohto postupu však predpokladá, že pieskovisko je technicky postavené tak, že v jeho spodných vrstvách sa voda nezdržiava a že je zabezpečený jej odtok.

Účinným opatrením je denná údržba pieskoviska (kontrola, prehrabanie a odstránenie hrubých nečistôt z piesku pred začatím každodenných hier deti) a zabezpečenie priedušného prekrytia pieskoviskapočas jeho nevyužívania, aby sa tak zabránilo vstupu zvierat priamo na piesok, aj keď takéto opatrenie legislatíva neustanovuje. Používanie chemických dezinfekčných prostriedkov na čistenie piesku  nie je opodstatnené, pretože cieľom nie je dosiahnuť kvalitu piesku bez akéhokoľvek mikrobiálneho znečistenia. Používanie chemických dezinfekčných prostriedkov na čistenie piesku  nie je ani žiaduce z dôvodu zabránenia kontaktu detí pri hre v pieskovisku s chemickými látkami, ktoré dezinfekčné prostriedky obsahujú. V prípade prekročenia najvyššie prípustného množstva geohelmintov bežná chemická dezinfekcia nemá význam so zreteľom na vysokú rezistenciu vajíčok  niektorých geohelmintov na existujúce dezinfekčné prostriedky.

Okrem toho  o rizikách infekcie z kontaminovaného pieskoviska by mali vedieť rodičia detí a sledovať v akom piesku sa ich dieťa hrá. Dôležité je  pozorovať dieťa pri hre a zabrániť mu, aby si dávalo ruky do úst, či aby konzumovalo piesok. Nebezpečným môže byť aj zlozvyk rodičov prikrmovať dieťa počas hry na piesku.

Medzi účinné  preventívne opatrenia proti vzniku a prenosu  ochorení patrí aj pravidelné odčervovanie psov a mačiek, dodržiavanie hygienických pravidiel pri kontakte s cudzími  zvieratami, odstraňovanie výkalov psov a mačiek, dôkladné umývanie ovocia a zeleniny a výchova k základným hygienickým návykom – umývanie rúk pred jedlom, po hrách, nevkladanie si rúk do úst a pod..

Na území mesta Banská Bystrica RÚVZ eviduje 60 pieskovísk v 28 materských školách a v 1 detských jasliach, ktorých prevádzkovateľom, teda osobou zodpovednou za jej prevádzku vrátane kvality piesku, je mesto Banská Bystrica. Ďalších 6 pieskovísk je v 6 zariadeniach pre deti, ktorých prevádzkovateľom je fyzická osoba oprávnená na podnikanie. Podľa údajov MsÚ Banská Bystrica je na ostatnom území mesta Banská Bystrica 71 pieskovísk, ktorých prevádzkovateľom je tiež Mesto Banská Bystrica.

Zdroj: RÚVZ BB