FEJTÓN Žije medzi nami: Toronto Nara

ZAUJÍMAVOSŤ
8 /

Možno si poviete čo je to za hlúposť, ale to musíte poznať „bystrického Miška“. Ani sme nevedeli, že už nie je len dvorným novinárom jedného čudného verejného potentáta, ale aj spisovateľom.

Má aj umelecké meno – Toronto Nara. Toť nedávno tento obdivovateľ japonskej kultúry napísal knihu „Pliaga Severného Panteónu“, ktorej dej sa odohráva v Miláne roku 2054. Vtedy sa podľa autora toto talianske mesto morálnymi a kultúrnymi ústupkami dostalo do obrovskej morálno-kultúrnej krízy, kde všetko prestalo byť sväté. Pojmy ako národ, viera či nádej prestali existovať. Vláda dovolila, aby sa v kostoloch tancovalo, chľastalo, fajčilo a podobne, no ľudia si uvedomili, že tadiaľto cesta nevedie…

Svoj umelecký pseudonym „Toronto Nara“ si „bystrický Miško“ zložil z kanadského mesta Toronto, ktoré je podľa neho synonymom oddanosti za správnu vec a ľudia sú tam zbláznení do hokeja ako on. Nara zasa symbolizuje pozitívne hodnoty Japonska, ktoré tak miluje. Práve teraz brázdi ulice nášho mesta červená Mazda Demio s reklamou na svoju knihu, aj s japonskou vlajkou a označením „BB-Japan“ za zadným sklom. Vskutku originálne…

…keby sme nepoznali aj jeho každodennú službu pre svojho „Najvyššieho“ na úrade, kde teraz pracuje. Ak ste čítali noviny o „ich kraji“ asi tušíte, o čom je reč. No predsa o nekritickej glorifikácii vodcu a katolíckeho fašizmu počas vojnového Slovenského štátu, neuznávajúc korene európskej demokracie u nás doma. To už nie je fantázia z roku 2054 v Miláne, ale bystrická realita všedného dňa roku 2014!

Ktovie, možno sa oddaný katolík Toronto Nara chce stať druhou Leni Riefenstahlovou – slávnou dvornou režisérkou filmov o Hitlerovi. Ale na ňu (našťastie) nemá, aj keď často a rád svojho súčasného šéfa filmuje pri jeho infantilných verejných vystúpeniach.

V jednom rozhovore spisovateľ Toronto Nara povedal: „Máme nádej, aby naša spoločnosť v roku 2014 nedopadla ako Miláno v roku 2054. Ale musíme sa zobudiť už teraz, inak náš národ a naša kultúra zahynú pod vplyvom globalizácie.“

Nuž on sa už asi zobudil, ibaže pri vstávaní zo svojho sna o lepšej slovenskej spoločnosti vstúpil takpovediac do jamy levovej, lepšie povedané do zapáchajúcich zvyškov po ňom.

Toronto Nara podľa vlastných slov bojuje za normálnosť. Sledujúc však jeho rozpoltenú tvorbu v meste pod Urpínom by mu azda neuškodila návšteva u odborníka spolu s ľuďmi, ktorým teraz slúži. Načim upozorniť doktora Nábělka…

Autor: Miroslav Toman, Foto: ilustracne