Mičev ku krádeži klimatizačnej jednotky vo vzdelávacom centre Múzea SNP: Nebola to náhoda

Krimi
0 /

muzeum1

Banskobystrické Múzeum SNP zostalo po víkende doslova v šoku.  Iba nedávno na Tulskej z eurofondov prerobili opustenú a zničenú škôlku na moderné vzdelávacie centrum a teraz neznámi zlodeji ukradli z objektu klimatizačnú jednotku.

Tá okrem klimatizácie budovy zabezpečovala aj stálu teplotu v knižnici a v archíve. Teraz hrozí, že keď systém nefunguje, môže dôjsť k poškodeniu vzácnych archívnych dokumentov.

„Nie je to náhoda. Muselo to byť dopredu naplánované. Prišli autom, minimálne traja až štyria ľudia to ťahali, ešte sú ryhy na dlažbe, prístroj ma okolo 250 – 300 kg,“

 povedal ku krádeži generálny riaditeľ Múžea SNP Stanislav Mičev.

 Podľa neho im zlodeji spôsobili škodu a veľký problém, lebo musia ukradnutú klimatizačnú jednotku nahradiť. Z dvoch im zostala jedna, navyše to bolo hradené z eurofondov. Objekt bol poistený, ale do vyšetrenia prípadu musí MMúzeum SNP zakúpiť novú klimatizačnú jednotku z vlastných zdrojov.

V objekte je aj kamerový systém, ale práve v čase krádeže bol vyradený z prevádzky server, takže sa zrejme nedokáže Múzeum SNP dostať ku kamerovým záznamom.

„Prosím obyvateľov z okolia vzdelávacieho centra, ak zachytili počas víkendu niečo podozrivé, aby kontaktovali buď nás, alebo priamo políciu,“

dodal Mičev. Hoci ukradnutá klimatizačná jednotka by sa dala využiť v nejakej inej budove, mohla kľudne skončiť aj v zberných surovinách.

„V súvislosti s týmto prípadom sme začali trestné stíhanie pre prečin krádeže. Páchateľ svojím konaním spôsobil škodu, ktorá bola vyčíslená na 10.000 eur. Za takýto skutok hrozí trest odňatia slobody na šesť mesiacov až tri roky,“

 uviedla hovorkyňa Krajského riaditeľstva PZ v Banskej Bystrici Petra Kováčiková.

 Po osadení novej klimatizačnej jednotky ju chce Múzeum SNP ochrániť oceľovou klietkou, čo bude stáť ďalšie financie.

Autor: (tom), Foto: Múzeum SNP a redakčné