Na Slovensku dostala politika prednosť pred dôkladným vyšetrením dvojnásobnej vraždy

Komentár
15 /

hrob jana kuciaka

Slovenskom i Banskou Bystricou hýbe politika. Prezident, médiá, opoziční politici s tretím sektorom a ľudia na ulici vyzývajú na pád vlády. Akoby už nebolo dôležité vyšetrovanie dvojnásobnej úkladnej vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ale to, kedy skončí súčasná vládna koalícia a nahradí ju opozícia, ktorá sa už roky po páde Radičovej vlády nevie dostať k moci voľbami.

O čo vlastne ide

Toto nie sú žiadne nové 90. roky ani November ´89, ako sa to snažia ľuďom nahovoriť niektorí politici či médiá.  Toto je Slovensko 2018 náhle zasiahnuté nečakanou brutálnou vraždou dvoch mladých ľudí, pričom jeden z nich bol analytický (investigatívny) novinár a z toho vyplýva to všeobecné zdesenie. Áno, Slovensko bude po tejto vražde iné, ale aké, to závisí od nás všetkých, ako sa k tomu postavíme a čo si z toho vezmeme k srdcu.

Zatiaľ tlačovka stíha tlačovku, vylievajú sa vedrá špiny a nenávisti hlavne na vládu. V médiách sa striedajú monotematické tváre, ale v drvivej prevahe sú „stínači vládnych hláv“. Už len postaviť gilotínu na bratislavskom Námestí SNP a pozvať rozzúrený dav na verejnú popravu…

Veľká časť novinárov a politikov sa premenila na vyšetrovateľov a sudcov, masírujúc verejnú mienku, až si človek s chladnou hlavou, ktorú je v tomto obrovskom pretlaku negatívnych informácií a emócií ťažké zachovať si, musí položiť nepríjemné otázky: „Nerozkladá sa náhodou na Slovensku politické fungovanie štátu? Nezneužíva sa tu úkladná vražda dvoch mladých ľudí na štátny prevrat? Dialo by sa to aj vtedy, keby zavraždený novinár bol niekto iný ako Ján Kuciak?“

Na rozdiel od vyšetrovateľov a prokurátorov, ktorí  v spolupráci so zahraničnými odborníkmi intenzívne hľadajú každú stopu či dôkaz vedúci k dolapeniu páchateľa aj s objednávateľom (ak bol nejaký), mnohí novinári s opozičnými politikmi a tretím sektorom už vedia, kto za to môže – Fico, Kaliňák, Gašpar, Matečná a spol.

Vyťahuje sa kauza za kauzou aj bez dôkazov, bez relevantných policajných či súdnych rozhodnutí. Na koho sa ukáže, ten pôjde z kola von. Má odstúpiť vláda a parlament by mal schváliť predčasné voľby. Nečudo, že po tomto obrovskom tlaku aj vládni politici či policajti idú vo svojich vyhláseniach na hranu (občas aj za ňu) a robia chyby. To sú vážne veci, ale ešte vážnejšou je objasnenie dvojnásobnej vraždy. Koho to dnes vlastne zaujíma?

Veľká časť verejnosti podlieha hystérii a pretlaku často účelových, politicky motivovaných informácií. Vyznať sa v tej spleti  správ z rôznych zdrojov je náročné. Už teraz je mnoho ľudí presvedčených o jedinej verzii vraždy novinára a jeho priateľky – urobila to talianska mafia prepojená na vládnych politikov a basta! Človek s dlhšou pamäťou a ešte stále so zdravým sedliackym rozumom, siahajúcim ďaleko pred rok 1989, sa nestíha čudovať, kto všetko sa pridáva k súčasnému hlavnému protivládnemu prúdu, cítiac šancu sa na tom opäť priživiť…

Nikto nepočúva odborníkov, ktorí upozorňujú na zdržanlivosť v tomto prípade a nestotožňujú sa s jeho obrovskou politizáciou, ktorá sťažuje prebiehajúce vyšetrovanie. Hoci vyšetrovatelia pracujú s viacerými motívmi vraždy, z ktorých jeden môže súvisieť aj s prácou zavraždeného novinára, v skutočnosti ešte nič nie je jasné.

Dostalo sa to až tak ďaleko, že keby sa aj zistil páchateľ s iným motívom vraždy, ako sa teraz hovorí, tí istí ľudia, ktorí teraz volajú po páde vlády a stavajú sa na opozičné barikády, budú potom obviňovať aj políciu, prokuratúru či SIS z účelového zavádzania verejnosti.

Azda nezaškodí pripomenúť si fakty z vyšetrovania vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ktoré sa už nespomínajú, ale mali by sa, pretože sú dôležité. Dokonca dôležitejšie, ako masívna protivládna politika, ktorá dnes na Slovensku prehlušila hľadanie pravdy o dvojnásobnej vražde.

Čo vieme z vyšetrovania vraždy Jána a Martiny

 Ján Kuciak bol 27 – ročný slovenský novinár, Martina Kušnírová 27 – ročná archeologička. 5. mája tohto roku mali mať svadbu, miesto toho však skončili v hroboch. Kuciak sa venoval analytickej a investigatívnej žurnalistike najskôr v denníku SME, kde spolupracoval napríklad na analýze spisu Gorila.

Neskôr začal písať pre Hospodárske noviny, kde pôsobil v analytickom oddelení a neskôr v spravodajstve. Špecializoval sa na tému konkurzov firiem. V októbri 2015 publikoval prvý text na portáli Aktuality.sk. Za dva roky pre tento portál napísal takmer 150 článkov. V poslednej dobe sa venoval najmä kauze Panama Papers, známym kauzám na Slovensku i pôsobeniu kalábrijskej mafie.

Presný čas dvojnásobnej vraždy vyšetrovatelia doteraz neoznámili, ale má sa za to, že to malo byť v piatok 23. februára. Matka zavraždenej Martiny uviedla, že so svojou dcérou naposledy telefonoval v stredu dopoludnia 21. februára. Ešte desať minút pred ôsmou hodinou večer s ňou telefonovala sestra. O pol hodiny neskôr už jej telefón nikto nedvíhal. Vo štvrtok a piatok telefóny Martiny i Jána podľa polície ešte prijímali nejakú komunikáciu, ale dvojica už nereagovala.

V nedeľu 25. februára sa spojili rodiny oboch zavraždených a zalarmovali políciu. Tá po telefonáte dorazila do rodinného domu Jána Kuciaka a jeho snúbenice vo Veľkej Mači v nedeľu 25. februára okolo pol jedenástej večer. V dome policajti našli telá zastreleného novinára a jeho priateľky.

Hoci polícia z pochopiteľných dôvodov  v záujme zabezpečenia dôkladného vyšetrenia dvojnásobnej vraždy neposkytuje verejnosti všetky informácie, niektoré sú jasné. Vrah strieľal z jednej pištole. Novinára zabil na schodoch z bezprostrednej blízkosti výstrelom do hrude. Podľa policajných zdrojov sa Kuciak práve vracal z pivnice, kde kontroloval nabíjanie batérie do auta. Sused, ktorý v stredu podvečer medzi piatou a šiestou priniesol Kuciakovi nabíjačku, bol zrejme posledný, kto videl mladý pár nažive.

Martina K. zomrela ako prvá po jednom výstrele do čela asi vo chvíli, keď sedela pri počítači. Polícia neuviedla, ako sa vrah dostal na miesto činu a nepopísala ani jeho následný útek. Dvere neboli rozbité. V dome sa našli tri hrnčeky z čoho vznikla hypotéza, že vrah sa s obeťami poznal. Matka zavraždenej Martiny však  potvrdila , že išlo o dva hrnčeky, z ktorých dvojica pila kávu  a v treťom mala jej dcéra čaj.

Niektoré médiá po vražde uvádzali, že okolo tiel obetí boli poskladané náboje, čo malo ukazovať na prácu profesionálneho nájomného vraha, ktorý sa takto snažil vyslať nejaké mafiánske varovanie. Šéfredaktor portálu Aktuality.sk Peter Bárdy však túto teóriu odmietol. Uviedol, že na mieste činu podľa vyšetrovateľov, ktorí poskytujú  redakcii nadštandardné informácie o priebehu vyšetrovania, boli nájdené náboje, ktoré vrahovi zrejme vypadli na zem pri neúspešnom dobíjaní zbrane.

Výstrely v dome nepočul nikto zo susedov. Vyšetrovatelia analyzovali zábery z pouličných kamier, ktorých je v obci Veľká Mača asi tridsať. Rovnako požiadali o prípadné záznamy kamier vodičov áut, ak ich majú z predpokladaného časového úseku spáchania vraždy.

Slovenské médiá s vraždou Kuciaka spočiatku spájali aj meno kontroverzného podnikateľa Mariána Kočnera, ktorý sa svojho času mal novinárovi zaoberajúcemu sa jeho kauzami vyhrážať, ale táto stopa sa nepotvrdila.

Polícia zachytila v stredu informáciu o dohadovaní sa dvoch osôb, ktoré boli dlhodobo podozrivé z páchania drogovej trestnej činnosti, že si majú zobrať zbrane a ísť do obce Veľká Mača, kde býval Ján Kuciak s partnerkou Martinou Kušnírovou. Pri domovej prehliadke u jedného z nich zaistili zbraň a drogy. Vyšetrovanie ukázalo, že to súvisí s iným trestným činom, ale nie z vraždou.

V súvislosti s vraždou novinára Kuciaka polícia vypočula viac ako stovku svedkov a zadržala sedem ľudí. Zadržaných Talianov, vrátane podnikateľa talianskeho pôvodu Antonina Vadalu, ktorý mal byť podozrivý zo spolupráce s kalábrijskou ‘Ndranghetou, po vypočutí v sobotu prepustili.

Slovenská polícia sa zaoberala aj podaním publicistu Radovana Braníka o možnom prepojení podnikateľov poberajúcich eurofondy na Najvyšší súd. To odmietla predsedníčka NS a ani sa to vo vyšetrovaní nepotvrdilo.

Vyšetrovací tím, ktorý spolupracuje aj so zahraničnými odborníkmi,  skúma viacero motívov. Nad vyšetrovaním bdie prokuratúra na čele s generálnym prokurátorom. Otvorenou otázkou zostáva, či v nasledujúcich dňoch preváži politika alebo vyšetrovanie dvojnásobnej vraždy. Uvidíme.

Autor: Miro Toman, Foto: ilustračné