Katarína Nádaská pod Zelenou klenbou: Upíri v dejinách Európy

História
0 /

upir4

Stredoslovenské múzeum aj v roku 2018 pokračuje v obľúbenom prednáškovom cykle  – Stretnutia s minulosťou pod Zelenou klenbou. Už najbližšiu stredu 24. januára 2018 o 17:00 hodine predstaví popredná slovenská  etnologička Katarína Nádaská rôzne mýty ale aj fakty o bytostiach, ktoré ani po smrti nenašli svoj pokoj a stále sa vracali do sveta živých – o upíroch v dejinách Európy.

Už po tretíkrát  príde návštevníkov Stretnutí s minulosťou pod Zelenou klenbou do svojho „kumštu“ zasvätiť Katarína Nádaská, ktorá sa dlhodobo venuje popularizácii etnológie, a to najmä tradíciám a zvykom v slovenskej ľudovej kultúre. Nielen jej publikačná, ale aj pedagogická či výstavná činnosť, ktorá vychádza z terénnych výskumov, si získala priazeň v radoch odbornej i laickej verejnosti.

Kde až  siahajú korene ľudovej viery v upírov?

Čo si predstaviť pod pojmom fenomén vampirizmu?

Kto bol v minulosti považovaný za upíra?

Aký je archetyp folklórneho upíra?

Prečo sú filmové spracovania  upírstva také populárne?

Ak sa chcete dozvedieť viac o upíroch v dejinách Európy, určite si dátum 24. január poznačte do kalendára. Práve v tento deň o 17:00 hodine autorka populárnych kníh, vysokoškolská pedagogička a etnologička Katarína Nádaská priblíži návštevníkom Stredoslovenského múzea okrem iného aj opatrenia našich predkov proti návratu mŕtvych zo záhrobia.

„Téma januárovej prednášky nadväzuje na aktuálnu výstavu v Thurzovom domeKeď zubatá kosu brúsi. Etnografickú výstavu zobrazujúcu zvyky našich predkov pri úmrtí si môžu pozrieť návštevníci až do konca februára,

pripomína riaditeľ Stredoslovenského múzea Roman Hradecký a zároveň dodáva, že autorka výstavy a etnologička múzea Jana Koltonová zasvätí návštevníkov do magických pohrebných rituálov našich predkov počas poslednej komentovanej prehliadky, vo štvrtok 8. februára 2018 o 16:00 hodine.

Nasledujúce termíny si môžete rezervovať pre ďalšie rande s minulosťou:

28.  februára 2018 o 17:00 hod. s historikom Romanom HOLECOM na tému ŠVAJČIARSKY VRCH PRAVDY A SLOVENSKO;

 28. marca 2018 o 17:00 hod. s historičkou Tünde LENGYELOVOU na tému KAŽDODENNÝ ŽIVOT ŠĽACHTY, ODIEVANIE, OBYDLIE, HYGIENA A ZÁBAVA.

plagat ssm

 

 

 

 

Zdroj: Gabriela Benčová, Foto: SSM a ilustračné