FOTO: Vandalom šibe aj pred Veľkou nocou

ČIERNA SKRINKA
6 /

urpin1

Naša redakcia sa rozhodla poskytnúť Vám – našim čitateľom priestor pre uverejňovanie Vašich príbehov či zážitkov, s ktorými sa chcete podeliť s ostatnými čitateľmi alebo hľadáte riešenie svojich problémov. Novú rubriku sme pomenovali ČIERNA SKRINKA a dnes v nej uverejňujeme prvý príbeh spod Urpína, ktorý nám aj s fotografiami poslal Bystričan Ján.

Kalvárska hora na Urpíne opäť  cieľom útoku vandalov

V piatok večer okolo 20:00 hod. som si bol zabehať po serpentínach nad Partizánom až hore ku kaplnke. Vlastné osvetlenie som na čele nemal, ale Partizán bol osvetlený ako vo dne, až  mi svietidlá nasmerované na sochu svietili do očí, takmer som zakopával.

Po dvoch tretinách bežeckej trate na prudkej otočke a v tme som pred sebou matne videl niečo tmavé a hutné, medzi zábradlím. Myslel som si, že je to veľký balvan, taký mohutný šuter, čo sa odtrhol zo svahu.

Opatrne som k tomu podišiel a s prekvapením zistil, že je to obrovský balík slamy alebo trávy, zvinutý do valca a obalený sieťkou, ktorý niekto nezodpovedný skotúľal až na chodník. Nikoho, až na jedného mladého bežiaceho tínedžera,  som však nestretol. Ten prebehol ako nič a stratil sa mi z očí.

V sobotu som to skúsil zabehnúť opäť a kritické miesto odfotiť. Balík bol už odkotúľaný niekým ochotným a športuchtivým až ku svahu do priestoru žľabu. Premiestňovač balíka, musel byť zdatný, na drevenej lavici si zabudol aj bežeckú adidaskovú rukavicu.

Nad týmto balíkom na chodníku som objavil ďalší zakliesnený vo svahu o tenké kmene stromov. Vybehol som po modrej značke chodníkom smerom ku  hvezdárni. Na hranici lesa a lúky je zakotúľaná asi desiatka balíkov suchej trávy. Zrejme poľnohospodári, čo pokosili trávu minulý rok a neodviezli z lúky, ju v baloch nechtiac prenechali vandalom .

Na chodníku som nebol sám, pohybovalo sa tu množstvo ľudí bez rozdielu veku vrátane detí. Neviem čo by sa dialo, keby sa zhora uvoľnil nejaký veľký balík sena…

Chce to urobiť poriadok na serpentínach

Keďže serpentíny na Urpíne patria mestu, chcel by som poprosiť pána primátora o dve veci:

1.  Nechať odviezť balíky sena a podľa možnosti osvietiť chodník bodovými svietidlami až  ku Kalvárii ponad sochu Partizána. Toho vandali pred časom natreli na ružovo, odkedy je však v noci osvetlený, nič sa nestalo.

2.  Severný svah a kľukatý chodník ponad sochu Partizána je síce vyspravený a oporné múry, na niektorých miestach opravené, ale stále je tam veľa napadaného dreva, zlomená lavička a niekoľko skládok odpadu. Betónový päťuholník, ako základ na niečo má dieru  uprostred.Teraz, keď je stále aktuálna  výzva mesta na čistenie verejných priestorov, je ten správny čas dať to do poriadku.

Pokiaľ máte niečo, čo ste prežili, zaujalo Vás alebo chcete vyriešiť nejaký problém, pošlite nám Váš príspevok prípadne aj s fotografiami na info@bystricoviny.sk.

Stanovisko Mestskej polície v Banskej Bystrici

S týmto podnetom občana v súvislosti s vandalstvom sme sa obrátili na banskobystrickú Mestskú políciu. Zástupca náčelníka MsP BB Mgr. Pavol Slovák nám poskytol nasledovné stanovisko:

Mestská polícia v Banskej Bystrici prosí občanov a návštevníkov mesta, ak sú priamymi svedkami neprispôsobivého správania rôznych problémových osôb na verejnosti a skutkov vandalizmu, nech takéto konanie, aj anonymne, bezprostredne nahlásia na bezplatné telefónne číslo útvaru MsP č. 159. 

Predpokladáme, že včasným nahlásením prípadov vandalizmu zo strany verejnosti, môže dôjsť rýchlym zásahom policajtov MsP k zaisteniu a zadržaniu podozrivých osôb zo spáchania nelegálneho skutku, eliminuje sa výška spôsobenej škody a je možné ihneď monitorovať nezákonné správanie osôb prostredníctvom kamerového systému Mesta Banská Bystrica, na miestach, kde sú inštalované kamery spravované MsP. 

Čo sa týka nápravy škody spôsobenej vandalmi, takéto prípady postupujeme príslušnému oddeleniu Mestského úradu v Banskej Bystrici, do kompetencie ktorého to prináleží, teda  Oddeleniu odpadového hospodárstva a údržby verejných priestranstiev. Čo sa týka návrhov na osvetlenie chodníka na Serpentínach (podobne ako je osvetlená socha Partizána) a úprav tohto priestoru, je otázka technického riešenia a investícií z rozpočtu mesta, o čom rozhodujú orgány samosprávy.

Autor: Ján z BB, Foto: čitateľské